fbpx Blog | Wycieczki do Gruzji, Armenii, Wyprawy na Spitsbergen, do Kirgistanu, Trekking

Blog

Rower w podróży fot. © Roman Stanek, Barents.pl

Jak przygotować rower do podróży samolotem - walizki rowerowe

12.03.2020 - 13:59
Podróż samolotem z rowerem oznacza zwykle początek niesamowitej przygody. Odczuwamy ekscytację wymieszaną z obawami. Często o to, czy nasz rower doleci z nami na miejsce i czy będzie w jednym kawałku. Pogięte koła, wygięty hak przerzutki i porysowana rama to tylko niektóre z nieszczęść, na które narażony jest rower podczas podróży samolotem. Jak się przed tym ochronić i na co zwrócić uwagę przy wyborze walizki rowerowej podpowiadamy w artykule, który powstał przy współpracy ze sklepem rowerowym rowertour.com
Przewodnik po trekkingach z Barents.pl. fot. © Ola Matusz, Piter Rząca, Barents.pl

Jak wybrać najlepszy trekking dla siebie

27.01.2020 - 14:49
Wyjazdów trekkingowych i aktywnych wycieczek z elementami trekkingowymi jest sporo, a każda z nich lepsza od innej :-) To jedna z najlepszych, naszym zdaniem, forma spędzania wakacji - aktywnie, w przyrodzie, z dala od zgiełku i miast, na własnych nogach przemierzając najpiękniejsze zakątki Ziemi. Jak się w tym zorientować, jak wybrać trekking najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom? Spróbujemy Ci pomóc! Poniżej znajdziesz garść informacji ogólnych o naszych trekkingach oraz skrócone opisy poszczególnych wycieczek. Mamy nadzieję, że pomoże Ci to w wyborze najlepszego dla siebie wyjazdu trekkingowego.
Kalendarz na cały rok - tapety na pulpit komputera

Kalendarz na cały rok - tapety na pulpit komputera

07.01.2020 - 15:39
Przygotowaliśmy dla Was podróżnicze tapety-kalendarze na pulpity Waszych komputerów! Niech Wam służą i inspirują do kolejnych wyjazdów :-) Tapety są w 14 rozmiarach i wielu ciekawych wzorach. Zdjęcia wykonali nasi piloci, podczas wycieczek zrezlizowanych w ubiegłych latach.
Rodzaje wtyczek i gniazdek elektrycznych na świecie. fot. © Małgosia Busz, Barents.pl

Wtyczki i gniazdka elektryczne w podróży

15.12.2019 - 19:34
Każdemu zdarzy się czasem w podróży, że chce lub nawet musi coś naładować. Najczęściej głodny jest telefon. Potem aparat, komputer i powerbank. Całkiem przydatne są wtedy gniazdka, ale tylko wtedy, jeśli możemy się do nich wpiąć. A to nie zawsze jest takie oczywiste :-) Poniżej znajdziesz krótkie zestawienie, jakiego napięcia i jakich gniazdek elektrycznych spodziewać się w miejscach naszych wycieczek. Nie zawsze jest tak, że inny rodzaj gniazdka uniemożliwi Ci naładowanie urządzenia. Ale np. w Wielkiej Brytanii już Ci się to nie uda bez przejściówki.
Karelia fot. © Ivo Dokoupil, Barents.pl

Karelia, dlaczego warto tam pojechać?

26.11.2019 - 11:18
A GDYBY TAK POJECHAĆ NA PÓŁNOC, DO TAJEMNICZEJ KARELII? Gdzieś daleko, w tzw. rosyjskiej głubince leży prosta, a jednocześnie unikalna kraina. Gdzieś na krańcu Rosji, między Morzem Białym a Finlandią - Karelia. Jedno miejsce, w którym splata się los tajemniczego, rdzennego ludu Saamów, historia buntu wobec narzucanych zmian oraz Wielki Terror. Miejsce, która zachwyca przyrodą: jeziorami, skalistymi wysepkami, zasnutymi miękką połacią zieleni, przestrzeniami, tajgą.
Żywność w terenie. Lokalny targ.

Żywność w terenie

25.09.2019 - 12:06
Każdy wyjazd urlopowy w celach sportowych, niezależnie od pory roku, wymaga odpowiedniego przygotowania pod względem żywieniowym. Wysiłek fizyczny jest wyzwaniem dla organizmu, zwłaszcza jeżeli uprawiamy sport jedynie rekreacyjnie. Trzeba zatem wcześniej zaplanować jadłospis i zrobić zakupy – odpowiednio do sezonu, rodzaju wyjazdu i uprawianego sportu.
Kamłanie - Ułan Ude, Buriacja. fot. © Agnieszka Kaniewska, Barents.pl

Buriacja. Kiedy otworzy się niebo…

25.05.2019 - 13:30
Kiedy otworzy się niebo….Obrzęd Otwarcia Bram Niebios w Ułan Ude, Buriacja, Rosja. Na dworze jest pochmurno, choć mamy maj. Niebo usłane obłokami w różnorodnych odcieniach szarości, złowrogo zapowiada ulewę. Silny wiatr nie odstępuje. Idziemy przez miasto. Senne, puste, brudne. Czarne buty oblepił kurz. Pod stopami walają się śmieci. Atmosfera przygnębia, usypia. Betonowe budynki stoją niczym zimni strażnicy. To wszystko tak odbiega o wizji, która pojawiła się w mojej głowie jeszcze niemal pół roku temu…
Pomnik znany jako Tatik i Papik w Stepanakercie, stolicy Górskiego Karabachu. fot. © Małgosia Busz, Barents.pl

Górski Karabach - państwo, którego nie ma

10.05.2019 - 14:07
Bardzo dobrze pamiętam swoją pierwszą podróż do Górskiego Karabachu. W Erywaniu, na obskurnym dworcu autobusowym w lipcowy poranek, czekałem na marszrutkę. Nad dziurawym parkingiem unosił się pył, bo Erywań od tygodni nie zaświadczył deszczu. Marszrutka miała mnie zabrać do Stepanakertu, stolicy Górskiego Karabachu. A tam miałem zobaczyć jak wygląda państwo, którego nie ma.
Sowiecki plakat w niesowieckim stylu pin up ;-) fot. materiały z internetu

Trawa uzależnia… wciąga… Пей чай!

10.04.2019 - 16:27
Kostia handluje trawą. Pakuje ją do małych, białych pakietów, najpierw skrupulatnie ważąc – co do grama. Gram jest na wagę złota. Na nocnej szafce, w moim pokoju, leży trzecie, napoczęte już opakowanie. Trawa uzależnia… cholernie wciąga.
Relacja z trekkingu w Kirgistanie fot. © Ola i Piter, Barents.pl

Tien Szan: niebiański trekking

16.03.2019 - 08:13
Niebiańskie mogą być różne rzeczy, ale dopiero w Kirgistanie odkrywamy pełnię tych słów. Tien Szan - Góry Niebiańskie, nie można znaleźć lepszego określenia na to, co możemy tam znaleźć. Począwszy od oszałamiających widoków, poprzez fascynujące kolory, na ciszy i spokoju kończąc. Taki właśnie, w dwóch słowach jest trekking w Tien Szanie - niebiańsko niesamowity!
Osada Calypsobyen fot. © Małgosia Busz 2017, Barents.pl

Calypsobyen: tam, gdzie zatrzymał się czas

24.02.2019 - 18:10
Wydaje się, że między zdjęciami z początku XX w., a tymi z początku XXI w. nie ma zbyt wielu różnic. Może na tych współczesnych jest więcej koloru, a na tych starszych domki są jakby nieco młodsze. I to chyba wszystko. W Calypso zatrzymał się czas.
Fińska wyprawa na nartach typu backcountry z pulkami fot. © Mateusz Kuszela, Batents.pl

Wyprawy na biegówkach

22.02.2019 - 14:24
Jak przy podstawowych umiejętnościach narciarskich przeżyć przygodę życia na dalekiej północy Finlandii lub Rosji? Jak połączyć pasję do biegówek z pasją do podróżowania? Jak dzięki biegówkom zobaczyć zorzę polarną, spotkać śnieżną pardwę, przejechać po tafli Morza Białego?

Strony