fbpx Uzbekistan i Turkmenistan: wielkie cywilizacje Azji Środkowej | Wycieczka po Jedwabnym Szlaku

Uzbekistan i Turkmenistan: wielkie cywilizacje Azji Środkowej

Mujnac - pozostałości Morza Aralskiego vel Jeziora Aralskiego, a obecnie już tylko Kałuży Aralskiej :-( Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
• Tajemniczy Turkmenistan, orientalny Uzbekistan
• Pałace i pomniki Timura, meczety, madrasy w Samarkandzie
• Jedwabny Szlak - Buchara i Chiwa - perły orientu
• Ukryta przez sowieckim reżimem galeria sztuki współczesnej
• Niezwykłe nowoczesne stolice - Aszchabad i Taszkient
• Czarne i czerwone piaski Kara-Kum i Kyzyl-Kum

Uzbekistan jest krajem z największą ilością zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - nie tylko spośród byłych republik ZSRR, ale w całej Azji Środkowej. Zobaczymy wiele z klejnotów islamskiej architektury, które wśród pustynnego piasku, dotrwały do dziś! Przemierzymy bezkresne pustynie i stepy Azji Środkowej, aby dotrzeć na skraj Aralskiego Morza, tak jak niegdyś kupcowie Jedwabnego Szlaku.

Uzbekistan od zawsze owiany był mistyczną aurą wschodu. Mimo wielu lat spędzonych pod jarzmem Związku Sowieckiego to otwarty i gościnny kraj o niesamowitym potencjale. Dziś ponownie się odradza, powracając do tradycji i dawnych zwyczajów. To kraj wspaniałych zabytków z czasów chanatów, ale również nietypowych osiągnięć pozostawionych przez Sowietów. 

Turkmenistan. Kraj równie mocno zamknięty jak Korea Północna. Dyktatura, która momentami przybiera absurdalną formę. Jednocześnie kraj, w którym niemal 80% powierzchni zajmuje pustynia, a życie skupia się w kilku surrealistycznych ośrodkach miejskich. Ich powstanie było możliwe, dzięki ogromnym złożom gazu. Odwiedzimy płonący nieprzerwanie od lat 70. krater zwany Wrotami Piekieł, pojedziemy do Aszchabadu, miasta z klimatyzowanymi przystankami komunikacji miejskiej. Nie ominie nas również wielka historia – zwiedzimy ruiny Merwu, miasta, które swego czasu było największe na świecie, będąc centrum handlu na Jedwabnym Szlaku.

Te tajemnicze kraje Jedwabnego Szlaku czekają, aby je odkryć!

Rzeźbienia ze świętego orzecha w Taszkencie (Meczet Piątkowy). Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Bawełna w procesie. Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl

Terminy wycieczek

Numer Trudność Termin Dni Cena Uwagi Rezerwacja
615-24 1 Od 20.09.2024 do 05.10.2024 16

13490 PLN

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Chcę jechać
616-24 1 Od 04.10.2024 do 19.10.2024 16

13490 PLN

NOWY TERMIN Cena promocyjna do 26.06.

Chcę jechać
Chiwa. Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Starożytna twierdza. Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl

program RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1
Wylot z Warszawy. Przylot do Taszkientu, jednego z największych miast Azji Środkowej, którego historia trwa już niemal 3000 lat. Zakwaterowanie w hotelu.

DZIEŃ 2
Wyruszymy na zwiedzanie Taszkentu by zobaczyć, jak zmieniał się od śladów pierwszego osadnictwa do dzisiejszego nowoczesnego miasta. Udamy się na zakupy i lunch na bazar Chorsu, ogromny, tętniący folklorem targ pełen kupców z różnych części kraju. Stamtąd przejdziemy w stronę dawnego starego miasta, które aktualnie zmienia się w nowoczesne centrum. Przejdziemy do kompleksu Hazrata Imama, odnajdziemy mauzoleum Kaffal Czaczi, grobowiec wybitnego filozofa, poety i nauczyciela Islamu. Odkryjemy wspaniałe zabytki listy UNESCO. Na koniec zobaczymy nowoczesne oblicze miasta, plac Niepodległości, plac Amira Temura i ogromne modernistyczne gmachy rządowe.

DZIEŃ 3
Samolotem dostaniemy się do Nukusu. Wsiądziemy w samochody 4x4, aby po bezkresnym płaskowyżu Ustyurt przejechać do Jeziora Aralskiego. Poziom wody coraz bardziej się obniża, a więc dotarcie do brzegu zajmie nam niemal cały dzień. Na wieczór dotrzemy do obozowiska yurt, w którym zjemy kolację i odpoczniemy po podróży.

DZIEŃ 4
Dzień rozpoczniemy od wspaniałego wschodu słońca nad pustynią, która niegdyś była morzem. Kontynuujemy zwiedzanie okolic zdewastowanych przez wyniszczającą gospodarkę sowiecką okolic Jeziora Aralskiego. Dotrzemy do miejscowości Mujnak, dawnego portu, który dziś stał się cmentarzyskiem statków. W Muzeum Historii Regionalnej i Morza Aralskiego prześledzimy losy miasta, od jego dynamicznego rozwoju, po ekologiczną katastrofę. Wieczorem dojedziemy do Nukusu.

DZIEŃ 5
W autonomicznej prowincji Karakałpakstanie, odwiedzimy niezwykłe muzeum sztuki awangardowej Igora Sawickiego, gdzie za czasów sowieckich przechowywano dzieła artystów, które nie były dopuszczane przez reżim. Następnie nasza karawana wyruszy na południe. Po drodze zobaczymy plantacje bawełny oraz odwiedzimy twierdze dawnego Chorezmu: Kyzyl Kala, Ayaz-Kala i Toprak-Kala. Popołudniowy przejazd do jednego z najstarszych i najlepiej zachowanych miast Jedwabnego Szlaku - Chiwy.

DZIEŃ 6
Położona pomiędzy pustyniami Kyzył-Kum i Karakum Chiwa to jeden z głównych punktów handlowych w VI - VII wieku w Azji Środkowej. Stare miasto, zwane Iczan Kala (UNESCO), otoczone jest dziesięciometrowym murem obronnym. Zwiedzanie oszałamiającego meczetu Dżuma oraz pałacu Alla-Kulli-Chan. Spacer obok najwyższego, niedokończonego minaretu na świecie. Zgubimy się w wąskich uliczkach starego miasta, by wieczorem spoglądać w niebo, popijając herbatę na dachu jednej z restauracji.

DZIEŃ 7
Tego dnia przeniesiemy się do Turkmenistanu. Dotrzemy do Daszoguzu, gdzie przekroczymy granicę. Następnie udamy się w stronę Kunya-Urgenczu, gdzie obejrzymy mauzoleum Sultana Tekesz w fortecy Kyrk Molla. Po lunchu przejazd do Derwazy, regionu obfitującego w złoża gazu. Na początku lat 70-tych, w wyniku pomyłki sowieckich geologów, rozpalono gaz, który pali się do dziś, tworząc słynny krater zwany Wrotami Piekieł. Noc spędzimy w namiotach w pobliżu krateru w yurcie.

DZIEŃ 8
Po śniadaniu przejazd do Aszchabadu, stolicy Turkmenistanu. To miasto pełne nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, wpisanych w niezwykły sposób w krajobraz pustyni i wzgórz otaczających miasto. Zobaczymy m.in. złotą statuę Turkmenbaszy - łuk neutralności, Pałac Prezydencki, Meczet Ruhy, pałac ślubów, Pomnik i Park Niepodległości, pomnik ofiar II wojny światowej oraz sportowe i mieszkalne obiekty miasta. Nocleg w hotelu w Aszchabadzie.

DZIEŃ 9
Dzień poświęcony Aszchabadowi i jego okolicom. Przejedziemy do górskiej wioski Nokhur, w której domy zbudowane są z głazów scementowanych błotem, a mieszkający tam ludzie różnią się od innych plemion turkmeńskich. Następnie zejdziemy do podziemnego jeziora Kowata, schowanego w pięknej jaskini. Tego dnia zobaczymy także narodową dumę Turkmenów - konie Akhalteke. Unikalna na skalę światową rasa nigdy nie była mieszana z innymi rasami. Kolejna noc Aszchabadzie.

DZIEŃ 10
Po śniadaniu w hotelu udamy się do starożytnej Nisy (UNESCO), położonej 18 kilometrów od stolicy. Będzie to okazja, aby poczuć wielkość dawnego imperium Partów, które było wystarczająco silne, by konkurować z Rzymem o władzę nad Bliskim Wschodem i Azją Środkową. Przejazd do Mary, skąd wybierzemy się na wycieczkę do Parku Historycznego i Kulturowego „Starożytne Merw”, dawnej stolicy wpływowych imperiów. Była ona, obok Bagdadu, Kairu i Damaszku, jedną z najważniejszych stolic islamu. W dzisiejszej Antiochii Margańskiej zobaczymy m.in. ruiny Gyz Galla i mauzoleum Soltan Sandżar. Nocleg w Mary.

DZIEŃ 11
Powrót do Uzbekistanu przez granicę w Farap. Musimy uzbroić się w cierpliwość - formalności graniczne i celne mogą zająć nawet kilka godzin. Po ich załatwieniu, przeniesiemy do kolejnej perły uzbeckiego Jedwabnego Szlaku - Buchary. Wieczorem czas na wędrówki po starym mieście. Chętni będą mogli wziąć udział w ceremonii w tradycyjnej łaźni (hammam).

DZIEŃ 12
W Bucharze zobaczymy najstarsze w Azji Środkowej mauzoleum Samanidów oraz imponujące budowle z XVII wieku - wśród nich madrasę Abdulah-Chana i meczet Magoki Kurns. Odwiedzimy Plan Kolon, miejsce jakby żywo wyjęte z islamskiej baśni, na którym znajduję się najwyższy kunszt architektury, minaret Kalyan niezniszczony nawet przez Czyngis-chana. Poszukamy pozostałości kultury żydowskiej, która długie lata rozwijała się w tym mieście i pozostawiła ślady po dziś dzień. Nocleg w Bucharze.

DZIEŃ 13
Po śniadaniu udamy się w stronę miasta Timura - Samarkandy. Po drodze zwiedzimy jeszcze Szahrisabz, miejscowość, z której wywodził się wielki wódz. Zobaczymy Ak-Saray, pozostałości po niezwykłym pałacu i piękny meczet Kok-Gumbaz. Następnie dotrzemy do Samarkandy.

DZIEŃ 14
Zgłębimy tajemnice Samarkandy, jednego z najdłużej zamieszkanych miast świata, stolicy państwa Timura. Spacer po mieście jest jak podróż do przeszłości, dzięki której poznamy dawne obyczaje, najważniejsze zasady islamu i tajemnice dawnego imperium Timura. Zwiedzanie placu Registan, meczetu Bibi-Chanum, mauzoleum Timurydów w kompleksie cmentarnym Szah–i Zinda, a także Gur–i Mir - miejsca spoczynku legendarnego władcy. Zobaczymy XV-wieczne obserwatorium astronomiczne oraz madrasę założoną przez Uług–bega, astronoma i wnuka Timura.

DZIEŃ 15
Poranne zwiedzanie Samarkandy. Po lunchu przejazd pociągiem do Taszkentu. Transfer do hotelu, obiad, wieczorne pożegnanie z Uzbekistanem.

DZIEŃ 16
Transfer na lotnisko i powrót wcześnie rano do Polski.

Nie jedź sam! Poleć wyjazd znajomym:
Ognisko na pustyni Nurata. 20 km do Kazachstanu :-) Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl

cena ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy w dwie strony z wszystkim opłatami

• bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych

• opiekę polskojęzycznego pilota

• lokalni przewodnicy w zabytkowych miastach Jedwabnego Szlaku

• w Turkmenistanie obowiązkowy przewodnik towarzyszący

• list zapraszający, niezbędny do uzyskana wizy

• bilet na pociąg Samarkanda - Taszkient

• miejscowy przelot Taszkient - Nukus

• transport klimatyzowanym minibusem

• zakwaterowanie w hotelach *** lub pensjonatach

• częściowe wyżywienie (śniadania) + kolacja w obozowisku nad morzem Aralskim oraz w yurcie nad kraterem

• pakiety informacyjne

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę

• ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl

poza ceną WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• wiza do Turkmenistanu 70-100 USD (w zależności od narodowości). Dla Polaków 97 USD.
• obowiązkowy test na obecność Covid-19 na granicy turkmeńsko - uzbeckiej ok. 35 USD

fakultety WYDATKI FAKULTATYWNE:
• bilety wstępu i napiwki: ok 150 USD
• dopłata do pokoju jednoosobowego na cały wyjazd: 250 USD

wyżywienie WYŻYWIENIE:
Zapewniamy śniadania, dodatkowe wyżywienie we własnym zakresie. Ceny są niższe niż w Polsce.

zakwaterowanie ZAKWATEROWANIE:
Noclegi w hotelach *** lub pensjonatach w pokojach 2-, 3- osobowych. Dwa noclegi w wieloosobowej jurcie.

transport TRANSPORT:
Będziemy podróżować klimatyzowanym komfortowym minibusem.

grupa GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalnie 15/16.

pogoda POGODA:
Uzbekistan leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego - w ciepłej i suchej odmianie. Lata są suche i gorące, średnie temperatury wynoszą 26°C na północy i 32°C na południu. Jesienią temperatury w ciągu dnia wynoszą ok 25°C, w nocy temperatura może spaść do 10-15°C.

wylot MIEJSCE WYLOTU:
Miejscem rozpoczęcia jest Warszawa.

inne INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
• Zapoznaj się z zasadami, jak zapisać się na wycieczkę oraz z ogólnymi warunkami uczestnictwa w wycieczce.
• Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży.
• Uwaga! W przypadku wprowadzenia ograniczeń uniemożliwiających realizację wycieczki, zwrot 100% wpłaconych pieniędzy realizujemy do 7 dni od dnia odwołania wycieczki.
• Polityka biura w związku z Covid-19 - Podróże w czasach COVID-19 z Barents.pl.

Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Chiwa [Khiva]. Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Wrota Piekieł w Turkmenistanie. Płoną tak w dzień jak i w nocy. Nieustannie od 1971 r. © Asia Ślusarska z Barents.pl
Stopnie trudności wycieczek Barents.pl
Mujnac - pozostałości Morza Aralskiego vel Jeziora Aralskiego, a obecnie już tylko Kałuży Aralskiej :-( Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Mujnac - pozostałości Morza Aralskiego vel Jeziora Aralskiego, a obecnie już tylko Kałuży Aralskiej :-( Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Rzeźbienia ze świętego orzecha w Taszkencie (Meczet Piątkowy). Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Rzeźbienia ze świętego orzecha w Taszkencie (Meczet Piątkowy). Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Bawełna w procesie. Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Bawełna w procesie. Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Chiwa. Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Chiwa. Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Starożytna twierdza. Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Starożytna twierdza. Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Ognisko na pustyni Nurata. 20 km do Kazachstanu :-) Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Ognisko na pustyni Nurata. 20 km do Kazachstanu :-) Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Chiwa [Khiva]. Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Chiwa [Khiva]. Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Wrota Piekieł w Turkmenistanie. Płoną tak w dzień jak i w nocy. Nieustannie od 1971 r. © Asia Ślusarska z Barents.pl
Wrota Piekieł w Turkmenistanie. Płoną tak w dzień jak i w nocy. Nieustannie od 1971 r. © Asia Ślusarska z Barents.pl
Stopnie trudności wycieczek Barents.pl
Stopnie trudności wycieczek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Paweł Gardziej, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Alicja Wiśniewska-Kowalewska z Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej fot. © Bartek Krzysztan, Barents.pl

Zobacz też inne propozycje naszych ciekawych wyjazdów

IRAN

Iran: szlakiem perskiej historii

4-19.10.2024
Iran. Szlakiem perskiej historii fot. © Barents.pl
  • Objazdówka
AZJA ŚRODKOWA
HIT SEZONU!

Kirgistan, Uzbekistan, Kazachstan

6-23.07. | 22.08.-8.09. | 6-23.09. | 10-27.09. i inne
Kazachstan. Stepy Kazachstanu. Fot. © Ola Matusz i Piotrek Rząca, Barents.pl
  • nowość
  • Objazdówka
UZBEKISTAN

Wycieczka po Jedwabnym Szlaku

15-27.09.2024
Uzbekistan. Wycieczka po Jedwabnym Szlaku fot. © Małgosia Busz, Barents.pl
  • Objazdówka