Rowerem przez Himalaje: Bhutan
Himalajskie królestwo, znane też jako „królestwo grzmiącego smoka”, długo było miejscem, gdzie czas się zatrzymał. Przez stulecia rozwijała się tu buddyjska kultura, odcięta od jakichkolwiek wpływów cywilizacji. Według legendy, w wysokich górach żyje Migoi - wysoki człowiek o długich rudych włosach i gładkiej skórze.
Miasta Bhutanu znajdują się na szczytach gór, wsie natomiast- w dolinach. Bhutan prze stulecia opierał się zewnętrznej ingerencji, dzięki czemu żyje w dobrowolnej izolacji, nieskażony w najmniejszym stopniu globalizacją. Do lat 60-tych ubiegłego wieku nie istniały tam żadne drogi asfaltowe ani waluta, telewizja zaczęła być obecna dopiero kilka lat temu. Tubylcy stale noszą tu tradycyjną odzież, wsie odznaczają się bogato zdobionymi domami, a ludzie są tu mili i wyzbyci fałszu. Wyznają zasadę, że zamiast Produktu Krajowego Brutto, lepiej produkować Szczęście Krajowe Brutto, a tradycja, wiara i troska o środowisko życia są najbardziej cennymi wartościami.
Najlepszym sposobem na poznanie Bhutanu jest podróż rowerem. Pojedziemy bez bagażu, będzie on transportowany samochodem.
Będziemy spać w małych pensjonatach lub u miejscowych rodzin, co da nam możliwość nie tylko poznać kulturę buddyjską od kuchni i zyskać nowych przyjaciół, ale także odkryjemy tajemnicę, kryjącą się w tym królestwie.
Wycieczka jest kierowana także do tych entuzjastów, którzy z jakichś względów nie chcą lub nie mogą przebyć trasy na rowerze - zarówno jej części, jak i całości.
Uwaga! W przypadku wprowadzenia ograniczeń uniemożliwiających realizację wycieczki, zwrot 100% wpłaconych pieniędzy realizujemy do 7 dni od dnia odwołania wycieczki. Tu czytaj o polityce biura w związku z COVID-19.
Tu powstaje program rowerowej wycieczki do Bhutanu. Jeśli jesteś zainteresowany, zapraszamy do odwiedzenia strony tej wycieczki jesienią.
WSTĘPNA PROPOZYCJA PROGRAMU WYJAZDU:
DZIEŃ 1-2
Przelot przez Delhi do Bhutanu (w ciągu dnia widok na ośmiotysięczny Everest, Czo Oju, Kanczendzonga czy Makal), zwiedzanie Paro- malowniczego miasta leżącego w zielonej dolinie i przede wszystkim Dzongu Paro, pierwszej i jednej z najpiękniejszych budowli bhutańskiej tradycyjnej architektury. Nie ominie nas wizyta na miejscowym targu.
DZIEŃ 3
Rano rozpoczęcie jazdy na rowerze. Najpierw przejażdżka Górną Doliną Paro (25 km), pełną starych klasztorów i znaczących buddyjskich zabytków z widokiem na himalajską granicę oddzielającą Bhutan od Tybetu. Zaledwie kilkanaście kilometrów dzieli nas od klasztoru Kyichu Llakhang, który należy do najstarszych (VII wiek) i najpiękniejszych na całej kuli ziemskiej. Natomiast „Tygrysie gniazdo” jest najbardziej znanym klasztorem-położony na występie skalnym nad doliną Paro oraz rzeką, tworzy iście bajeczny widok. Popołudniowy przejazd do stolicy- Thimpu (50 km).
DZIEŃ 4-5
Opuścimy Thimpu i poprzez przełęcz Douchu La dostaniemy się do Punakhy , leżącej w urodzajnej i pięknej dolinie u zbiegu rzek Ojca i Matki. Zwiedzanie Pałacu Wielkiej Szczęśliwości - Punakha Dzong, dawnego pałacu królewskiego. Następnego dnia przejedziemy górskim grzbietem Pele La (3420 m n.p.m.) do malowniczej, usianej wioskami doliny Phobjikha. Zwiedzanie fabryki dywanów i klasztoru Gangte Goemba.
DZIEŃ 6-9
Dalsze pedałowanie do Tromgsy, miasteczka odciętego od świata ze wszystkich stron wysokimi górami. Podejrzymy jak żyją Tybetańczycy, którzy emigrowali tutaj po aneksji Tybetu przez komunistyczne Chiny. Przejazd do doliny Chokhor. Następnie kulminacja naszej podróży - przejazd przez wysokie szczyty Shertang La (3590 m n.p.m.) i Thrumshing La (3750 m n.p.m.) z możliwością osiągnięcia na rowerze wysokości nawet do czterech tysięcy) w Parku Narodowym o tej samej nazwie.
DZIEŃ 10-12
Za tym właśnie górskim siodłem droga staje się bardziej kamienista. Zjeżdżamy w dół otoczeni baśniową scenerią Doliny Kuri Chu, pełną wodospadów i rozmaitych wodnych cieków, by na koniec dojechać do Mongaru (110 km). Droga podąża dalej na wschód do Trashigangu, gdzie skręca na południe. Podczas drogi zwiedzanie klasztoru Guru Lhakhang i Drametse Goemba. Następnie prawie dwudniowe zjeżdżanie w dół, aż do granicy z Indiami. Znów poznamy trochę inny Bhutan, tym razem bardziej opustoszał, gdzie żyje kilka mniejszościowych grup etnicznych.
DZIEŃ 13-17
Transfer do Guwahati, miasta w indyjskiej prowincji Assam, zwiedzanie świętego hinduskiego miejsca z wieloma znaczącymi świątyniami u brzegu rzeki Brahmaputry oraz odlot przez Delhi (w przypadku dłuższego czasu na przesiadkę możliwe zwiedzanie miasta) do Polski.
ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:
• przelot (Warszawa - Delhi - Paro - Guawahati - Delhi - Warszawa)
• obowiązkowy podatek od turysty w Bhutanie
• opiekę polskojęzycznego pilota
• wszelki transport lokalny
• komfortowe i stylowe zakwaterowanie w hotelach, pensjonatach lub pokojach gościnnych w domach bhutańskich rodzin
• posiłki trzy razy dziennie + napoje bezalkoholowe
• asystujący pojazd z kierowcą
• wstępy do wszystkich zabytków
• pakiety informacyjne
• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu
• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• wiza do Bhutanu (ważna od momentu przekroczenia granicy) i Indii
• opłata za transport roweru samolotem
• testy na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)
WYDATKI FAKULTATYWNE:
• napoje alkoholowe, bakszysz
GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15/16.
UWAGA:
W związku z wysokimi nakładami finansowymi wymaganymi przy zwiedzaniu Bhutanu, w którym obowiązuje wysoki podatek od wszystkich usług turystycznych, cena wycieczki obliczona została na minimum 6 klientów. W sytuacji mniejszej ilości zgłoszeń, klientom zostanie zaproponowana wyższa cena wycieczki.
ZRÓWNOWAŻONA TURYSTYKA:
Należy mieć na uwadze fakt, iż do niedawna Bhutan był zamknięty dla obcokrajowców i turystów. Wprowadzenie obowiązkowych, wysokich podatków to celowe działanie władz państwa. Ma to przeciwdziałać masowemu ruchowi turystycznemu, który niewątpliwie mógłby zaszkodzić lokalnej, unikalnej kulturze, stylowi życia, a także przyrodzie. Kwoty z podatku przeznaczane są na ekologię, rozwój lokalnej infrastruktury, szkolnictwa i służby zdrowia. Dzięki temu pieniądze, które przeznaczycie na poznanie tej niesamowitej krainy, będą efektywnie wykorzystane.
INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
• Zapoznaj się z zasadami, jak zapisać się na wycieczkę oraz z ogólnymi warunkami uczestnictwa w wycieczce.
• Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży.
• Polityka biura w związku z Covid-19 - Podróże w czasach COVID-19 z Barents.pl.