fbpx Karakorum: trekking do bazy pod K2 | K2 z Barents.pl

Karakorum: trekking do bazy pod K2

Poglądowy plan wycieczki. Karakorum: trekking do bazy pod K2 © Barents.pl
• 17-dniowy trekking na lekko w najpiękniejszych dolinach Karakorum
• Wizyta w basecampie pod K2 (4650 m n.p.m.)
• Przełęcz Gondogoro La (5680 m n.p.m.) - najwyższy punkt na trasie
• Wschód słońca z widokiem na ośmiotysięczniki Gaszerbrum i Broad Peak
• Miejscowy kucharz, bagaże transportowane porterami z jakami

Trekking w Karakorum - przez ogromny lodowiec Baltoro, Concordię, do bazy pod K2 i dalej przez słynną przełęcz Gondogoro La do doliny Hushe. Według wielu to najpiękniejsza górska trasa trekkingowa, z niesamowitymi widokami na szczyty Korony Himalajów i Karakorum, K2 (8611 m n.p.m.), Broad Peak (8047 m n.p.m.), Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.) i Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.). Codziennie towarzyszyć nam będą widoki na strzeliste turnie, niezdobyte skalne ściany oraz lodowce. I niekończące się panoramy wielotysięczników od stuleci rozpalających wyobraźnię i żądze ich zdobycia.

Część właściwą 12-dniowego trekkingu rozpoczniemy od ostatniej na trasie zamieszkałej wioski Askole, położonej na wysokości 3040 m n.p.m. Tu spotykają się niemal wszystkie ekspedycje, wyprawy i trekkerzy, zanim ruszą w głąb Wielkiego Pasma Karakorum.

Wysokość (od startowej 3040 do najwyższego punktu 5600 m n.p.m.) podczas trekkingu będziemy zdobywać stopniowo i powoli, by dobrze się zaklimatyzować i zminimalizować możliwość wystąpienia choroby wysokościowej.

Przez pierwsze 2 dni trekkingu przejdziemy około 35 km i zatrzymamy się w obozie Paiju na wysokości 3450 m n.p.m. na dzień aklimatyzacji. Kolejne dwa dni to wędrówka do baz Urdukas i Goro II (4650 m n.p.m). Po drodze miniemy ostatnią „zieloną wyspę” na trasie i wkroczymy w krainę bieli szarości i błękitu. Na tym odcinku będą nam towarzyszyły rewelacyjne widoki na jedne z największych skalnych ścian świata i spektakularne sześciotysięczniki: Wieże Trango i turnie Biaho. Skalne ściany Katedry czy Lobosangu będą konkurowały o naszą uwagę z monumentalnym Maszerbrumem. W tym miejscu łatwo sobie będzie wyobrazić wyczyny himalaistów, między innymi wybitnego Wojtka Kurtyki.

Z bazy Goro II zostanie nam nieco ponad 9 km i ok 300 m przewyższenia aby dotrzeć do Concordii i zapierających dech spektakularnych widoków na ośmiotysięczniki: K2, Broad Peak, Gaszerbrum I i Gaszerbrum II i niezliczoną ilość niższych, równie pięknych górskich gigantów. To również w tym miejscu spotykają się trzy lodowce - Baltoro, Wigni i Godwin-Austen. Baltoro, o długości ok 62 km, jest najdłuższym lodowcem występującym poniżej kręgu polarnego.

Z Goro II wyruszymy na jednodniowy D-tour do baz pod Broad Peak (5000 m n.p.m.) i K2 (5135 m n.p.m.). Będzie to długi i piękny dzień z dystansem około 20 km do pokonania (ok 500 m w górę/dół). Wczujemy się w klimat wypraw i ekspedycji górskich, w cieniu górującego nad nami, groźnego K2.

Następnie przejdziemy do bazy Ali Camp, skąd w nocy wyruszymy na najwyżej położony punkt naszej trasy - przełęcz Gondogoro La (5680 m n.p.m), którą osiągniemy o wschodzie słońca. Trasa jest przepiękna widokowo, po białym lodowcu i dość trudna technicznie :-) Na odcinku do przełęczy, w niektórych miejscach, będziemy korzystali z lin. Przy dobrej pogodzie poranek na Gondogoro La pokaże nam wspaniałą panoramę Karakorum, ze szczytami gigantów K2, Broad Peak, sześciu Gaszerbrumów, Chogolisa i lodowcem Baltoro. Ciężko będzie pożegnać się z tym widokiem.

Po przejściu La zostaną nam jeszcze 3 dni trekkingu, by dojść do doliny Hushe (3050 m n.p.m.), skąd pojedziemy do Skardu. Będzie więc coraz niżej i cieplej, ale również ekscytująco, z przejściami po lodowcach, nad urwiskami, wąskimi ścieżkami, morenami, stromymi trawersami i mostkami.

Trekking w Karakorum wymaga dobrej kondycji i przygotowania górskiego ze względu na czas trwania, dystans, wysokość i surowy klimat. Niezmiernie ważna jest stabilna aklimatyzacja. Zaplanowane dzienne odcinki, stopniowe zdobywanie wysokości oraz dni przerwy służą temu, by do minimum zniwelować skutki choroby wysokościowej, która u niektórych może mimo wszystko wystąpić. Podczas części trekkingowej będziemy spać w bazach w namiotach. Pozostałe noclegi zaplanowane są w hotelach z pełną infrastrukturą sanitarną. Bagaże, poza podstawowymi rzeczami, poniosą lokalni porterzy - słynący z wytrzymałości tragarze z ludu Balti. Będą oni również odpowiedzialni za organizację naszych biwaków w bazach i pełne wyżywienie. Zapraszamy do Karakorum, do stóp jedynej niezdobytej zimą góry świata: K2.

Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay

Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay

program RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

Dzień 1-2 Berlin - Islamabad
Wylot z Berlina, przelot do stolicy Pakistanu - Islamabadu. Przejazd do hotelu, czas na krótki odpoczynek i wizyta w Alphine Club of Pakistan na przedtrekkingowe spotkanie i briefing. Po południu zwiedzanie Islamabadu, a jeśli wystarczy czasu i będzie taka chęć, możliwość organizacji wycieczki do Rawalpindi (Raja-Bazar). Nocleg w hotelu.

Dzień 3 Islamabad - Chilas
Dziś czeka nas przejazd z Islamabadu do Chilas, około 11-12 godzin jazdy słynną Karakorum Highway (KKH). Ta wyjątkowa trasa łączy Pakistan z Chinami i jest jedną z najwyżej położonych, utwardzanych dróg. KKH prowadzi do pięciu ośmiotysięczników należących do Korony Himalajów i Karakorum. Nocleg w hotelu w Chilas.

Dzień 4 Chilas - Skardu
Po śniadaniu kontynuacja podróży do Karakorum (ok 7-8 godzin jazdy) z przerwą przepiękne fotografie z punktu widokowego na Nanga Parbat. Po południu zakupy na lokalnym bazarze w Skardu. Nocleg w miejscowym motelu.

Dzień 5 Skardu - Askoli
Ostatni dzień podróży, tym razem jeepami! Przejedziemy dziką Doliną Shigar (3000 m n.p.m), a dla wszystkich fanów offroadu będzie to nie lada gratka! Nocleg na polu biwakowym w namiotach w Askoli (3010 m n.p.m.), ostatniej zamieszkałej osadzie na naszej trasie. W tej wiosce - swoistej „Bramie do Karakorum” - spotykają się niemal wszyscy trekkerzy i uczestnicy wypraw. Czas na ostatnie przygotowania przed trekkingiem.

Dzień 6 Askoli - Jhola
Pierwszy dzień trekkingu to 18 km do bazy Jhola, położonej na wysokości 3200 m n.p.m.

Dzień 7 Jhola - Paiju 
Dzisiejszy odcinek do bazy Paiju (3450 m n.p.m) jest już nieco bardziej wymagający. Dystans wyniesie 16,5 km, który pokonamy w 6-7 godzin marszu. Nocleg w obozie Paiju.

Dzień 8 Obóz Paiju
Dzień przeznaczony na aklimatyzację i regenerację po pierwszych, rozbiegowych dniach trekkingu. Będzie możliwość bliższego poznania pakistańskiej kultury, wycieczki po okolicznych usypiskach skalnych ponad obozem lub sesje fotograficzne okolicznych wysokogórskich plenerów. Tego dnia nasi porterzy przegrupują się i przygotują do wejścia na szlak prowadzący po lodowcu. Noc w namiotach w obozie.

Dzień 9 Paiju - Urdukas
Przejście do obozu Urdukas na wysokości 4050 m n.p.m. zajmie około 6-7 godzin. Trasa liczy 16 km. Będziemy szli po morenie lodowca Baltoro - trasą pełną luźnych kamieni. Urdukas jest ostatnią zieloną oazą na naszej trasie, zanim wejdziemy w wysokogórski krajobraz pozbawiony roślinności. Rozciąga się stąd wspaniały widok na ogromne ściany skalne grani Trango. Nocleg w namiotach w obozie.

Dzień 10 Urdukas - Goro II
Dzień przeznaczymy na dojście do bazy Goro II, położonej na wysokości 4380 m n.p.m. Odcinek liczy 12 km, przejście zajmie do 6 godzin. Wędrówkę urozmaici nam między innymi spektakularny widok na szczyt Maszerbrum. Nocleg w namiotach w obozie.

Dzień 11 Goro II - Concordia
Dziś osiągniemy słynną Concordię (4650 m n.p.m.) - miejsce spotkania 3 lodowców (z których Baltoro jest najdłuższym lodowcem strefy za kołem polarnym) i nieodległych ścian 4 ośmiotysięczników: K2 (8611 m n.p.m.), Broad Peak (8048 m n.p.m.), Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.) i Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.). Zostaniemy tu na dwa noclegi.

Dzień 12 Concordia - baza pod K2 - Concordia
Z obozowiska wyruszymy na jednodniowy D-tour (wycieczka tam i z powrotem) do bazy pod Broad Peak (5000 m n.p.m.) i basecamp K2 (5135 m n.p.m.). Dystans do pokonania wyniesie około 20 km, z wysokością 500 m w górę i w dół do pokonania. Powrót do Concordii i nocleg w namiotach w obozie.

Dzień 13 Concordia - Ali Camp
Rozpoczynamy drugą część trekkingu, prowadzącą w stronę przełęczy Gondogoro La. Najpierw udamy się do bazy Ali Camp, na wysokość 5010 m n.p.m. To prawie dziesięciokilometrowy odcinek. Nocleg w Ali Camp w namiotach.

Dzień 14 Ali Camp - Gondogoro La - Hispung
Dziś zdobędziemy najwyższy punkt na naszej trasie - przełęcz Gondogoro La - 5680 m n.p.m. Wyjście na przełęcz rozpoczniemy około 2 w nocy, aby o świcie stać na La. I to nie tylko ze względów widokowych, ale przede wszystkim dlatego, że trasa musi być dobrze zmrożona, by nie „sypały” się kamienie uniemożliwiające przejście. Dziś może się zdarzyć, że przy podejściach będziemy korzystali z lin asekuracyjnych. Nocleg w bazie Hispung w namiotach.

Dzień 15 Hispung - Dalsangpa
Trasa liczy sobie 7 km i prowadzi do obozu położonego na wysokości 4300 m n.p.m. Przejście zajmie nam około 4 godzin.

Dzień 16 Dalsangpa - Saicho
Przedostatni dzień trekkingu poprowadzi nas pięknym górskim krajobrazem, pełnym dzikich róż (przy odrobinie szczęścia będą akurat kwitły!). Saicho leży na wysokości 3330 m n.p.m., a więc dalej będziemy wysoko ponad czubkiem tatrzańskiego Gerlachu. Nocleg w obozie w namiotach.

Dzień 17 Saicho - Hushe
Powoli żegnamy się z jedną z najpiękniejszych tras trekkingowych świata. Dystans ponad 9 kilometrów, prowadzący do Hushe, pokonamy w około 5 godzin. Przed nami ostatni nocleg w namiotach, na wysokości 3050 m n.p.m.

Dzień 18 Hushe - Skardu
Szczęśliwi i zmęczeni wsiadamy do samochodu, który w 6 godzin odwiezie nas do Skardu. Pojedziemy Doliną Hushe, uważaną za jedną z ładniejszych i bardziej zielonych dolin Baltistanu. W Skardu wykąpiemy się, odpoczniemy i wyśpimy w hotelowych łóżkach.

Dzień 19 Skardu - Chilas
W zależności od warunków atmosferycznych (a trzeba mieć na uwadze to, że jest niewielu szczęśliwców, którym pogoda nie pokrzyżowała planów transportowych) polecimy samolotem do Islamabadu lub samochodem do Chilas, znaną nam już Karakorum Highway. Podróż autem zajmie około 8-9 godzin. Nocleg w hotelu (Chilas / Islamabad)

Dzień 20 Chilas - Islamabad
Jeśli lecieliśmy samolotem mamy dziś dzień wolny w Islamabadzie. Jeśli pogoda nie była nam przychylna, czeka nas dalsza podróż samochodem z Chilas do Islamabadu (do 12 godzin). Urozmaicona przerwami i możliwością zrobienia kilku ostatnich zdjęć :-) Nocleg w hotelu w Islamabadzie.

Dzień 21-22 Islamabad - Berlin
Dzień rozpoczniemy od wizyty w Alpine Club of Pakistan. Popołudnie jest dla uczestników: czas na zakupy, zwiedzanie stolicy Pakistanu lub relaks. W zależności od rozkładu lotów - noc w hotelu w Islamabadzie lub nocny przelot do Berlina.

Nie jedź sam! Poleć wyjazd znajomym:
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay

cena ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• Bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami lotniskowymi

• Bagaż podręczny i nadawany, zgodnie z taryfą linii lotniczych (ok 20 kg)

• Opiekę polskojęzycznego pilota

• Opiekę lokalnego przewodnika, kucharza, pomocnika i lokalnych porterów do transportu bagaży

• Transport bagaży przez portera do łącznej wagi 13 kg / osoba

• Zakwaterowanie hotelowe zgodnie z programem. Podczas trekkingu noclegi w namiotach w bazach

• Namioty w bazach, namiot - kuchnia, namiot - jadalnia, namiot - toaleta, materace

• Wyżywienie: pełne podczas dni trekkingowych, śniadania i obiadokolacje w dojazdu i powrotu do/z Karakorum

• Transport lokalny klimatyzowanym busem na trasie Islamabad-Karakorum-Islamabad lub jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, transport lotniczy Islamabad-Karakorum-Islamabad

• Transport 4x4 jeepem na trasie Skardu-Askole-Skardu

• 50 USD pozwolenie na trekking

• Bilety wstępu do wybranych muzeów podczas zwiedzania Islamabadu

• Pakiety informacyjne

• Gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• Ubezpieczenie NNW + KL + ubezpieczenie sporty ekstremalne + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• Obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę

• Ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay

poza ceną WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• dodatkowe wyżywienie i napoje 
• wiza 
• napiwki dla przewodnika, kucharza i porterów 
• dojazd do/z Berlina
• test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

trekking TREKKING:
Trekking do bazy pod K2 jest wymagający fizycznie ze względu na czas trwania oraz dzienny dystans do pokonania. Wędrówka do basecamp pod K2 nie wymaga umiejętności alpinistycznych, ale niezbędna jest dobra kondycja, wysoka sprawność fizyczna i przygotowanie wysokogórskie. Przejście przez przełęcz Gondogoro La wymaga natomiast umiejętności technicznych (chodzenie w rakach i z czekanem), ponieważ może obejmować zarówno wspinaczkę górską (również przy użyciu stałych lin) jak i trekking po lodowcu.
• Codziennie będziemy chodzić średnio od 5 do 9 godzin. Trasa pokonywana jest na lekko, czyli jedynie z podstawowym plecakiem. Resztę bagaży niosą lokalni porterzy.
• Podczas trekkingu będziemy przechodzić proces aklimatyzacji. Pomimo powolnej i stopniowej aklimatyzacji, u niektórych osób mogą wystąpić objawy choroby wysokościowej. 14 dnia wycieczki osiągniemy najwyższy punkt na trasie - przełęcz Gondogoro La​ 5680 m n.p.m.
• W trekkingu może wziąć udział każda osoba dobrze przygotowana do wysiłkowego trekkingu wysokogórskiego. Przeciwwskazania dotyczą osób z przewlekłymi chorobami serca, problemami krążeniowymi, chorobami płuc lub problemami ortopedycznymi - kręgosłup, kolana.
• Tekkingi prowadzi poza jakimikolwiek osadami, noclegi organizowane są w bazach, śpimy w namiotach.

wyżywienie WYŻYWIENIE:
Podczas trekkingu będzie z nami lokalny kucharz wraz z całym niezbędnym zapleczem kuchennym. W miastach zapewniamy śniadania i obiadokolacje.

zakwaterowanie ZAKWATEROWANIE:
W namiotach we wskazanych w programie bazach noclegowych. W miastach nocleg w hotelach i hostelach. Namioty i pokoje są dwuosobowe. Dopłata do jedynki (namiot i hotel) wynosi 1800 PLN za cały wyjazd.

pogoda POGODA:
Sezon trekkingowy w Pakistanie trwa od czerwca do września. Zakres temperatur podczas trekkingu do bazy pod K2 i przez przełęcz Gondogoro La będzie różny w zależności od wysokości i pory dnia. Na wysokości między 1000 a 3500 m n.p.m. temperatura w nocy spada do około 0-5°C. W ciągu dnia temperatury mogą osiągać nawet do 40°C na niższych wysokościach. Im wyżej tym chłodniej, zarówno w dzień jak i w nocy. Na wysokości powyżej 3500 m n.p.m. temperatura będzie się wahała od około 20°C do -20°C. Po południu często budują się chmury, zanikające w nocy, a poranki są z reguły słoneczne i bezchmurne.

grupa GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15/16.

inne INNE:
• Program trekkingu może się zmienić w zależności od pogody, szybkości przemieszczania się grupy i innych warunków.
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
• Zapoznaj się z zasadami, jak zapisać się na wycieczkę oraz z ogólnymi warunkami uczestnictwa w wycieczce.
• Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży.
• Uwaga! W przypadku wprowadzenia ograniczeń uniemożliwiających realizację wycieczki, zwrot 100% wpłaconych pieniędzy realizujemy do 7 dni od dnia odwołania wycieczki.
• Polityka biura w związku z Covid-19 - Podróże w czasach COVID-19 z Barents.pl.

Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Z Doliny Hushe w stronę Skardu fot. © Wolfgang Rattay
Z Doliny Hushe w stronę Skardu fot. © Wolfgang Rattay
Z Doliny Hushe w stronę Skardu fot. © Wolfgang Rattay
Z Doliny Hushe w stronę Skardu fot. © Wolfgang Rattay
W drodze do Islamabadu. fot. © Aziz
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Stopnie trudności wycieczek Barents.pl
Poglądowy plan wycieczki. Karakorum: trekking do bazy pod K2 © Barents.pl
Poglądowy plan wycieczki. Karakorum: trekking do bazy pod K2 © Barents.pl
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Z Doliny Hushe w stronę Skardu fot. © Wolfgang Rattay
Z Doliny Hushe w stronę Skardu fot. © Wolfgang Rattay
Z Doliny Hushe w stronę Skardu fot. © Wolfgang Rattay
Z Doliny Hushe w stronę Skardu fot. © Wolfgang Rattay
Z Doliny Hushe w stronę Skardu fot. © Wolfgang Rattay
Z Doliny Hushe w stronę Skardu fot. © Wolfgang Rattay
Z Doliny Hushe w stronę Skardu fot. © Wolfgang Rattay
Z Doliny Hushe w stronę Skardu fot. © Wolfgang Rattay
W drodze do Islamabadu. fot. © Aziz
W drodze do Islamabadu. fot. © Aziz
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay
Stopnie trudności wycieczek Barents.pl
Stopnie trudności wycieczek Barents.pl

Zobacz też inne propozycje naszych ciekawych wyjazdów

KIRGISTAN

Trekking na lekko po Górach Tien-szan

27.07.-10.08. | 17-31.08. | 31.08.-14.09.
Nad jeziorem Ala Kol. Trekking w Kirgistanie. Wśród Gór Niebiańskich. fot. © Roman Stanek Barents.pl 2014 r.
  • Trekking
ARKTYKA

Spitsbergen: Arktyczny Trekking Tundrą

7-16.08.2024
Spitsbergen: Trekking Przez Tundrę w Arktyce fot. © Roman Stanek, Barents.pl
  • Ekspedycje
  • Trekking
TADŻYKISTAN

Tadżykistan: trekking w Pamirze

25.07.-10.08.2024
Trekking w Pamirze. Wycieczka do Tadżykistanu fot. © Monika Żarnowiecka, Barents.pl
  • Trekking