fbpx Kamczatka: w krainie wulkanów | Wycieczka na Kamczatkę

Kamczatka: w krainie wulkanów

Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
• Kraina aktywnych wulkanów (UNESCO)
• Trekking w kraterze Płaskiego Tolbaczika (3085 m n.p.m.)
• Tolkusza, kirylka, czerczechan: potrawy z kawioru, ptaków, ryb
• Fakultatywny lot helikopterem do doliny gejzerów (UNESCO)

Kamczatka to duży półwysep na samym końcu Rosji. Przez długie lata region ten był zamknięty nie tylko dla obcokrajowców, ale również dla większości mieszkańców byłego ZSRR. Dzięki temu tereny Kamczatki są nieskażone cywilizacją i można tam zobaczyć dziewiczą przyrodę, tajgę pełną dzikich zwierząt, pustynną tundrę oraz rzeki pełne łososi.

Jest to jednocześnie jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów świata! Znajdują się tam setki wulkanów z czego ponad 30 jest nadal bardzo aktywnych. Najwyższy i najaktywniejszy wulkan to Kluczewska (4750 m n.p.m.). Ostatni raz ten wulkan był aktywny w roku 2013. Dzięki aktywności sejsmicznej można również podziwiać zjawiska małego wulkanizmu: gorące źródła, wulkany błotne, gejzery na czele z 50-metrowym Welikanem, z którego para wznosi się na 300 metrów.

Kamczatka to bardzo zróżnicowany kraj również pod względem etnicznym. Ten teren zamieszkuje wiele różnych ludów, żyje tu 6640 Korjaków, 1496 Czukczów, 2394 Itelmenów, 401 Aleutów, 1872 Ewenków, 1551 Kamczadalów :) Ludy te mają swoje tradycje, potrawy i muzykę. Może będziemy mieli okazję spróbować potraw takich jak tolkusza, kirylka czy czerczechan?

Na naszej wyprawie na skraj kontynentu będziemy podróżować ciężarówką przystosowaną do komfortowego przewozu ludzi, którą przekroczymy rzeczki, wertepy i inne przeszkody na trasie. Nocować będziemy pod namiotami, w obozach rozbitych na zboczu wulkanów. W czasie trekkingów lokalny kucharz będzie przygotowywał dla nas tradycyjne smakołyki. Podczas noclegu u lokalnych mieszkańców będziemy mieli możliwość posłuchania koncertu tradycyjnej muzyki.

Dla chętnych mamy możliwość zorganizowania wycieczek helikopterowych do najbardziej niedostępnych miejsc Kamczatki, takich jak Dolina Wulkanów lub Jezioro Kurylskie. Zapraszamy na Kamczatkę z naszymi pilotami i lokalnymi przewodnikami, którzy zapewnią ciekawe momenty podczas całej wyprawy.

W 2022 r. wycieczki do Rosji nie będą realizowane.

Trekking wulkaniczny. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Wulkan za chmurą. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018

Swieta robi grilla z łososia i kawior "pięciominutkę". Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Zejście do kamczackich podziemi :-) Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018

*UWAGA! Termin wyjazdu może się zmienić o 1-2 dni w zależności od przelotów.

program RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-3
Przelot przez Moskwę na Kamczatkę. Podczas przerwy w Moskwie zwiedzanie według czasowych możliwości najciekawszych zabytków takich jak Kreml, Plac czerwony, GUM, Park Zaryadye. Przelot na Kamczatkę. Zwiedzanie Petropawłowsku, kąpiel w Oceanie Spokojnym (zatoce Awaczyńskiej) i przygotowanie na wyjazd w góry.

DZIEŃ 4
Przejazd do Milkowa, miasta położonego ok. 300 km na północ, nad rzeką Kamczatka, stanowiącą serce tego półwyspu. Obiad w bistro w niedziałającej fontannie i zdjęcie z srebrnym Leninem. Po południu przejazd do osady Kozyrewsk, gdzie w drewnianych domkach na zadbanym wiejskim ogródku spędzimy kolejną noc. Tego wieczoru skorzystamy też z rosyjskiej sauny – tzw. bani.

DZIEŃ 5
Wyruszymy w podróż dalej na północ, dotrzemy do kompleksu aktywnych wulkanów Tołbaczik. Ostatnia duża erupcja miała miejsce w roku 2013. Następnie przejazd samochodem terenowym leśnym traktem, gdzie natura, nieskażona przez człowieka, rządzi się swoimi prawami, aż dotrzemy do samego obozu. Rozstawienie namiotów, popołudniowy spacer dla chętnych po okolicy, wypatrywanie niedźwiedzi, kolacja. Nocleg w namiotach.

DZIEŃ 6
Dzisiejszy dzień jest aktywny i od samego rana rozpoczniemy trekking po zboczach wulkanu Tołbaczik do starego krateru, miejsca gdzie w roku 1975 miała miejsce erupcja. Po drodze wejdziemy na stożki wulkaniczne, pierwszy położony o 278 m wyżej oraz kolejny zwany Stożkiem Gorszkowa położony o kolejne 300 m wyżej. Po osiągnięciu szczytu czas na piknik w starym kraterze wulkanu. W drodze powrotnej zobaczymy martwy las oraz niezwykłe kształty i jaskinie utworzone z zastygniętej lawy. Powrót do obozu.

DZIEŃ 7
Dzień kolejnego trekkingu, tym razem na sam szczyt wulkanu Płaski Tołbaczik (3085 m n.p.m.). Na szczycie będzie okazja podziwiać niezwykłą panoramę Doliny Tołbaczika, gdzie rozsiane jest ponad 50 stożków wulkanicznych, utworzonych podczas wielokrotnych wybuchów wulkanu. Po wejściu na szczyt - piknik w wulkanicznym kraterze. Po drodze widok na majestatyczny Wielki Tołbaczyk i nie tylko. Powrót do obozu.

DZIEŃ 8
Kolejny dzień jest dniem odpoczynku od trekkingu. Przejazd do osady Esso, do domu Ewenów, jednego z czterech ludów zamieszkujących Kamczatkę. Podczas wizyty w lokalnym muzeum będzie możliwość poznania historii lokalnych ludów i zdobycia wiedzy o lokalnej kulturze. Wieczorem folkowy koncert muzyki i tańców lokalnych ludów (za dopłatą, dla chętnych). Nocleg w stylowym drewnianym guesthousie z basenem ze źródeł geotermalnych.

DZIEŃ 9-10
Przejazd na płaskowyż wulkanu Mutnowskiego o wysokości 600 do 900 m n.p.m., gdzie rozsiane są aktywne stożki wulkaniczne oraz różne wieże i struktury wulkaniczne, kształtowane przez wieki siłami natury. Krótki odpoczynek w pobliżu 60-metrowego wodospadu Vilyuchinsky. Po drodze kąpiel w dzikich gorących źródłach z widokiem na przepiękną Śnieżną dolinę. Podziwianie krajobrazu ukształtowanego pod wpływem działalności wulkanicznej oraz skalistej alpejskiej tundry, gdzie okres bez śniegu trwa tylko 3 miesiące. Nocleg w namiotach po drodze i na obozie na płaskowyżu.

DZIEŃ 11
Po krótkim odpoczynku ten dzień będzie znów aktywny! Całodzienny trekking na kolejny czynny wulkan Mutnowski (2323 m n.p.m.), jeden z najpiękniejszych wulkanów na Kamczatce. Ze szczytu o stromych stokach można podziwiać wspaniałe widoki. W kraterze zobaczymy jezioro, które niegdyś było lodowcem. Dookoła można zaobserwować syczące fumarole, wyrzucające strumienie gorącej pary oraz ekshalacje dymów siarkowych. Dookoła słychać ogłuszający huk wulkanu, a pod stopami czuć drżącą ziemię. Powrót do obozu.

DZIEŃ 12
W tym rejonie jeszcze jeden wulkan jest wart zobaczenia, dlatego zabieramy prowiant i wędrujemy na wulkan Goriełyj (1829 m n.p.m.). Jednodniowa wyprawa bogata w niezwykłe krajobrazy i piękne widoki. Obiad na krawędzi wulkanu. Popołudniu spacer do "małej doliny gejzerów" i elektrowni geotermalnej, przy której ponownie wykąpiemy się w gorących źródłach z niesamowitym widokiem na okoliczne góry.

DZIEŃ 13
Całodniowy powrót do stolicy Kamczatki. Po drodze zatrzymamy się w niektórych z ośrodków SPA w wiosce Paratunka. Tam czekają na nas kąpiele na świeżym powietrzu w gorących źródłach. Dla chętnych możliwość korzystania z sauny, masażu lub innych atrakcji. Odpoczynek. Wieczorem kolacją - czarny chleb, algi i ryby z puszki z kołchozu V.I Lenina (najlepsze na Kamczatce). Wizyta u hodowców psów zaprzęgowych - zwycięzcą słynnego wyścigu "Beringia".

DZIEŃ 14
Ten dzień jest przeznaczony na dzień rezerwowy (w razie złej pogody) i na wycieczki fakultatywne ze zwiedzaniem "stolicy" Kamczatki Pietropawłowska, miasta założonego w 1740 roku przez Vitusa Beringa, który połączył nazwy swoich dwóch statków: Św. Paweł i Św. Piotr. Możliwość odbycia romantycznego rejsu po zatoce Awaczyńskiej, wypatrywanie fok, kosatki i nuklearnych statków podwodnych armii rosyjskiej. Rybałka. Możliwa też kilkugodzinna wycieczka helikopterem do doliny wulkanów lub nad jezioro Kuryłskie (tylko przy dobrej pogodzie).

DZIEŃ 15-16
Przelot do Polski.

Nie jedź sam! Poleć wyjazd znajomym:
Kolejny towarzysz podróży :-) Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
W drodze na wulkaniczny trekking. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018

cena ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi

• bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych

• opiekę polskojęzycznego pilota

• zakwaterowanie w domach gościnnych lub domkach w "turbazach" w pokojach 2,3, lub 4 osobowych

• nocleg 6-razy w obozowisku pod wulkanami w namiotach

• transport samochodem ciężarowo-terenowym (tzw. "vezdiyechodom")

• częściowe wyżywienie (podczas kempingu pod wulkanami śniadania i kolacje przygotowane przez miejscowego kucharza + prowiant na drogę)

• wypożyczenie namiotu i sprzętu kempingowego

• zaproszenie + pozwolenia wstępu + rejestracja

• pakiety informacyjne i mapy

• ubezpieczenie NNW i KL + sporty ekstremalne

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę

• ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017

we własnym zakresie WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• wiza do Rosji (ok 500 PLN) - w przypadku zainteresowania Barents.pl pośredniczy w wyrobieniu wiz dla grupy
• wyżywienie w miastach i wioskach po drodze (w miejscowych sklepach, restauracjach i barach - ceny jak w Polsce)
• fakultatywne wycieczki i bilety wstępu
• test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

fakultety WYCIECZKI FAKULTATYWNE:
Dolina wulkanów (wycieczka helikopterem): Dla chętnych możliwość oglądania scenerii niczym z dantejskiego piekła. Dolina gejzerów, odkryta dopiero w 1941 roku, ma 6 km długości i znajdują się w niej aż dwadzieścia dwa gejzery. Największy z nich, Wielikan, o średnicy 3 m, co 4 godziny i dwadzieścia minut uaktywnia się, wyrzucając przez minutę 15-metrowy strumień wody, zaś para wznosi się na wysokość trzystu metrów. W sąsiedztwie znajduje się wiele gejzerów, każdy z nich ma swój własny rytm, niezależny od pozostałych. Dolina wypełniona dymami wydobywającymi się z licznych fumaroli, błotnistych kipieli, naprawdę przywodzi na myśl scenerię jak z dantejskiego piekła. Wygląda to tak, jakby rozpętały się naraz wszystkie moce i cała fantazja natury. Cena na 2019 wynosi 44000 RUB/os. Zalecana jest płatność w RUB. Można płacić kartą, ale wtedy pobierana jest prowizja 2%. Istnieje możliwość zapłaty w EUR lub USD, ale wtedy cena obliczana jest na na miejscu i uwarunkowana kursem wymian z tego dnia.

Zatoka Awaczyńska i wypatrywanie wielorybów (wycieczka łódką): Dla chętnych jest możliwość wypłynięcia w rejs statkiem wokół Zatoki Awaczyńskiej (5-6 h). Po minięciu Trzech Braci i Palca Diabła, ogromnych skał wystających z morza, wypłyniemy na otwarte wody Oceanu Spokojnego i będziemy się kierować w stronę największego siedliska ptactwa morskiego w tym regionie. Spotkamy tam liczne gatunki mew, urocze maskonury oraz nurzyki. Podczas rejsu będziemy wypatrywać przepływających za burtą fok i delfinów. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy też wieloryby i orki. (cena ok. 7000 RUB/os.)

Wycieczka do Jeziora Kurylskiego + gorące źródła Chodutka (helikopterem): Lot helikopterem nad półwyspem Kamczackim jest niezwykłym przeżyciem - dla chętnych będzie taka możliwość! Polecimy nad jezioro Kurylskie, wulkaniczne jezioro o powierzchni 77,1 km², głębokości maksymalnej 306 m, położone na południowym krańcu Kamczatki. Jest to królestwo niedźwiedzi: drugie na świecie największe miejsce tarła łososi sprawia, że liczba niedźwiedzi polujących na te ryby jest ogromna. Zobaczymy również gorące źródła Chodutka oraz skały Kutchiny Baty. (cena ok. 39000 RUB/os.)

Koncert muzyki tradycyjnej Ewenów: Aby bliżej poznać kulturę mieszkańców Kamczatki, możliwe jest zorganizowanie koncertu tradycyjnej muzyki Ewenów. Jest to lud rdzenny, który jeszcze w XVII wieku zajmował się głównie polowaniem na dzikie renifery, łosie, niedźwiedzie, gronostaje i zające. Później, ze względu na zmianę fauny, Ewenowie zaczęli hodować renifery. Dodatkowym sposobem na zdobycie pożywienia stał się dla nich połów ryb i zbieractwo. W czasie koncertu spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość ich oczami. Staniemy się częścią tego niezwykłego miejsca. (cena ok. 6000 RUB/os.)

zakwaterowanie ZAKWATEROWANIE:
Podczas pobytu w krainie wulkanów nocleg w namiotach (zapewnionych przez biuro podróży) w obozowisku. Podczas pobytu w wioskach nocleg w turbazach lub w domach miejscowych gospodarzy. Podczas pobytu w miastach nocleg w hostelach.

wyżywienie WYŻYWIENIE:
Podczas pobytu pod wulkanami będziemy mieli do dyspozycji kucharza, który będzie przygotowywał dla nas posiłki. Podczas przejazdów lub pobytów w mieście lub wioskach wyżywienie indywidualne, we własnym zakresie, w lokalnych barach i restauracyjkach (tak, by każdy spróbował potraw jakie woli). Ceny wyższe niż w Polsce. W miastach znajdują się supermarkety i kilka restauracji.

pogoda POGODA:
Pogoda na Kamczatce jest bardzo zmienna. Trzeba być przygotowanym na wszelkie warunki atmosferyczne. W okresie lipiec-wrzesień temperatury wahają się od +25°C w dolinach do +5°C w wyższych partiach, podczas trekkingu na wulkan. Zawsze trzeba być przygotowanym na deszcz. Ze względu na klimat morski i bliskość Oceanu Spokojnego, pogoda może zmienić się w kilka godzin z upału w ulewny deszcz. Gorące dni z maksymalną temperaturą +30˚С występują zwykle dla centralnej części Kamczatki w nizinnych partiach.

trudność POZIOM TRUDNOŚCI:
Dla wszystkich, którzy chcą uczestniczyć we wszystkich trekkingach - stopień trudności jest wyższy i wymagana jest dobra kondycja fizyczna. Jednak w wyjeździe mogą wziąć udział również osoby posiadające słabszą kondycję fizyczną, będą one jednak podczas trekkingów musiały zaakceptować, że nie zobaczą wszystkich wulkanów i oferowanych miejsc. Obie grupy muszą jednak być w dobrym stanie psychicznym i być obdarzeni cierpliwością oraz być w stanie dostosować się do lokalnych realiów peryferii byłego ZSRR.

grupa GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba  osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15.

wylot MIEJSCE WYLOTU:
Miejscem wylotu jest WARSZAWA. Inne miejsca możliwe są za dopłatą (w takim wypadku prosimy o wcześniejszy kontakt z biurem).

uwagi UWAGA:
Wyjazdy do Rosji i krajów byłego Związku Radzieckiego wymagają czasami od uczestnika dużej dozy cierpliwości w stosunku do szybkości lokalnej obsługi, zrozumieniu wymagań lub ustaleń czasowych. Jeżeli tylko będziemy w stanie odłączyć się od „zachodniego” poczucia czasu i obowiązkowości, wówczas wyjazd będzie przepięknym, niepowtarzalnym doświadczeniem.

inne INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
• Zapoznaj się z zasadami, jak zapisać się na wycieczkę oraz z ogólnymi warunkami uczestnictwa w wycieczce.
• Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży.
• Polityka biura w związku z Covid-19 - Podróże w czasach COVID-19 z Barents.pl.

Mapa poglądowa trasy wycieczki: Kamczatka: w krainie wulkanów z Barents.pl
Mapa poglądowa trasy wycieczki: Kamczatka: w krainie wulkanów z Barents.pl
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Roman Stanek, Barents.pl 2017
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Stopnie trudności wycieczek Barents.pl
Stopnie trudności wycieczek Barents.pl
Krater Płaskiego Tołbaczika (3000 m n.p.m.). Kamczatka 2017. Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl
Krater Płaskiego Tołbaczika (3000 m n.p.m.). Kamczatka 2017. Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl
Płaski Tołbaczik (3000 m n.p.m.). Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Płaski Tołbaczik (3000 m n.p.m.). Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Roman Stanek Barents.pl 2017 r.
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Kamczatka: w krainie wulkanów © Helena Drózdż z Barents.pl 2017
Pietropawłowsk Kamczacki u stóp. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Pietropawłowsk Kamczacki u stóp. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
W drodze na wulkaniczny trekking. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
W drodze na wulkaniczny trekking. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Widoki na Kamczatce. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Widoki na Kamczatce. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Suseł (susłogon arktyczny). Złodziej orzeszków. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Suseł (susłogon arktyczny). Złodziej orzeszków. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Podczas trekkingu. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Podczas trekkingu. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Zejście do kamczackich podziemi :-) Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Zejście do kamczackich podziemi :-) Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Lisek, nasz towarzysz. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Lisek, nasz towarzysz. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Wulkan za chmurą. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Wulkan za chmurą. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Kolejny towarzysz podróży :-) Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Kolejny towarzysz podróży :-) Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Trekking wulkaniczny. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Trekking wulkaniczny. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Swieta robi grilla z łososia i kawior "pięciominutkę". Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
Swieta robi grilla z łososia i kawior "pięciominutkę". Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
W wulkanicznej jaskini. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018
W wulkanicznej jaskini. Kamczatka: w krainie wulkanów © Paweł Gardziej, Barents.pl 2018

Zobacz też inne propozycje naszych ciekawych wyjazdów

SYBERIA

Ałtaj: Najładniejsze Góry Syberii

Rzeka Czuja. Wycieczka na Ałtaj z Barents.pl. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
  • Objazdówka
ARKTYKA

Spitsbergen: na Krańcu Północy

14-20.06. | 15-21.07. | 20-26.08. | 3-9.09.2022
Góra lodowa na Spitsbergenie. Tydzień Na Krańcu Północy. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
  • Objazdówka
GRUZJA
SMACZNIE!

Chinkali i Chaczapuri: kulinarna Gruzja

17-27.09.2022
Gruzja. Kulinarny wyjazd dla koneserów fot. Roman Stanek, Barents.pl
  • Objazdówka
  • Etyczne
  • Kulinaria