fbpx Startupy Pozytywnego Wpływu 2020 | Barents.pl

Startupy Pozytywnego Wpływu 2020

„Żyjemy w czasach przełomu i jednocześnie wielkiej niepewności.

Nie wiemy jak będzie wyglądał świat, gospodarka i społeczeństwo za kilka lat, a nawet za kilka miesięcy. W obliczu nadchodzących zmian powinniśmy znacznie lepiej zadbać przynajmniej o cztery filary w biznesie: o pasję – która musi towarzyszyć wszelkim poszukiwaniom nowej odporności organizacyjnej; o pozytywny wpływ – bo tylko to uzasadnia i uwiarygadnia teraz działalność biznesu; o głębokie innowacje – niezbędne na poziomie modeli, procesów i systemów; wreszcie o odpowiedzialność – która niczym kompas moralny zapewni właściwy kierunek.”

prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, inicjator raportu
Startupy Pozytywnego Wpływu 2020

Przebudowa węzła sanitarnego i modernizacja infrastruktury w Pankisi, w Gruzji. Wycieczka do Gruzji: Tbilisi, Batumi, Kazbek i Swanetia.
Wraz z miejscowymi wyznaczamy trasy naszych wycieczek. Uzbekistan: rowerem po Jedwabnym Szlaku.
Przedsiębiorcze panie z Banatu - jak trzeba, podwiozą turystów do sklepu :-) Krótki wypad: Jesień w Rumunii - banacki kiermasz w wiosce Gârnic.

W czerwcu tego roku zostaliśmy laureatem “Startupy Pozytywnego Wpływu 2020”! To bardzo ważne wyróżnienie otrzymaliśmy w ramach Rankingu Odpowiedzialnych Firm, tworzonego przez ekspertów Kozminski Business Hub, spółki zależnej Akademii Leona Koźmińskiego - najlepszej uczelni biznesowej w Europie Środkowo-Wschodniej wg Financial Times! Cieszymy się, że nasz dotychczasowy wkład w odpowiedzialną turystykę został doceniony i jeszcze bardziej nas to motywuje do dalszych działań w tym obszarze.

Naszym celem od początku istnienia jest organizacja wycieczek w duchu odpowiedzialnej turystyki. Każdą podróż tworzymy zgodnie z ideą poszanowania natury, kultury i religii, wdrażając pomysły na bezpośrednie wsparcie mieszkańców i lokalnych społeczności oraz dbając o otaczające nas środowisko.

Poprzez współpracę z miejscową ludnością - lokalnymi gospodyniami, rolnikami i społecznościami, z mikro-biznesem i NGO’sami - przyczyniamy się do rozwoju danego regionu. Wspieramy miejscowych ludzi na różnych polach - przede wszystkim realizując u nich i z nimi usługi turystyczne dla naszych Klientów, ale też udzielając wsparcia logistycznego, motywacyjnego i nierzadko finansowego.

Dyplom "Startupy Pozytywnego Wpływu 2020" dla Barents.pl
Konferencja online "Pozytywny biznes w Polsce. Pasja, innowacje, odpowiedzialność."
Życie w podróży z Barents.pl

Wśród naszych turystów szerzymy idee zrównoważonej turystyki i zagrożeń, jakie niesie za sobą turystyka masowa. Z wyłączeniem kilku specyficznych wyjazdów, organizujemy wycieczki dla kameralnych grup 6 - 16 uczestników, spędzając czas na aktywnym poznawaniu, byciu i współuczestniczeniu, a nie zaliczaniu kolejnych atrakcji.

Niejednokrotnie to my stawiamy się w roli słuchacza i ucznia pozyskując informacje od miejscowych, którzy pomagają nam w układaniu programów i tras wycieczek, podpowiadają jak zachowywać się na ich terenie, by nie pozostawić za sobą szkodliwego śladu i przykrego wspomnienia.

Nieustannie się zmieniamy, udoskonalamy i próbujemy sprostać oczekiwaniom własnym i naszych Klientów. Obserwujemy ich zadowolenie i aprobatę, które stanowią dla nas największą nagrodę za trud włożony w planowanie wypraw. Cieszy nas, że nasi Klienci chcą być częścią pozytywnych zmian i innowacji!

U naszych miłych gospodarzy w Wąwozie Pankisi. Wycieczki do Gruzji z Barents.pl
W domowym muzeum utworzonym w gospodarstwie na ukraińskim Zakarpaciu. Wędrówki połoninami ukraińskiego Zakarpacia.
Z wizytą w szkole w Kambodży, prowadzonej przez wolontariuszy. Wycieczka do Kambodży.

Tym bardziej jest nam miło, że nasza praca została zauważona przez Panel Pozytywnych Postaci - ekspertów biznesu prestiżowej uczelni Akademia Leona Koźmińskiego!

To zaszczyt znaleźć się w gronie polskich startupów podejmujących wyzwanie ONZ wytyczone w 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju, a tym bardziej otrzymać status laureata i tytuł „Biura Odpowiedzialnej i Etycznej Turystyki”! Razem z nami świętują m.in. Kuchnia Konfliktu, MakeGrowLab i Slowhop, którym serdecznie gratulujemy i kibicujemy!

Nagroda przyznawana jest innowacyjnym firmom tworzącym spójne i zrównoważone programy biznesowe. Dziękujemy Kozminski Business Hub za poczucie, że nasze starania mają sens i nie pozostają niezauważone! Cieszymy się, że możemy być realną częścią innowacji społecznej i razem kształtować pozytywny wpływ na środowisko! Motywuje nas to do dalszego rozwijania koncepcji zrównoważonej turystyki i podkręca naszą nadzieję na realną zmianę - nie tylko środowiska naturalnego i turystycznego, ale też ogólnego podejścia biznesowego.

W lokalnym eko-przedsiębiorstwie truflowym w Banacie.
U ormiańskiej rodziny podczas wycieczek do Armenii.
Wspólne posiłki na ukraińskim Zakarpaciu.

Od początku istnienia Barents.pl staramy się działać w duchu odpowiedzialnej turystyki. Wszędzie, gdzie jest to możliwe, wdrażamy nasze idee, szczególnie w Gruzji, Armenii, na Ukrainie, w Rumunii, Mołdawii, Kirgistanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie, w Czechach, Kambodży i w Rosji.

Dbamy o to, co nas otacza na co dzień i podczas podróży. Pozostawiamy po sobie dobre wibracje i sami czerpiemy z tego ogrom satysfakcji. Wycieczki - a co za tym idzie zwiedzanie nowych miejsc, poznawanie różnorodności kultur i krajobrazów czy przełamywanie stereotypów - kształtują nas samych, mają także potencjał wpłynąć na realia tego świata” - mówi Roman Stanek, założyciel Barents.pl. Dlatego podczas naszych wyjazdów kładziemy nacisk na działania, które:

działania  wpływają na redukcję ubóstwa - w miejscowościach, do których od lat jeździmy z turystami, dzięki nam tworzone są nowe miejsca pracy, rozwijana jest przedsiębiorczość;

działania  motywują do modernizacji warunków bytowych m.in węzłów sanitarnych i konstrukcji budynków mieszkalnych;

działania  promują lokalną produkcję - zakupy robimy u miejscowych wytwórców;

działania  wzmacniają pozycję kobiet - w regionach, w których jesteśmy, to właśnie najczęściej kobieta występuje w roli managera zarządzającego produktem turystycznym;

działania  wspierają organizacje ekologiczne - np. zajmujące się ochroną drapieżników w Beskidzie na pograniczu Czech i Słowacji;

działania  zasilają fundusze rodzin gospodarskich, od których kupujemy przyprawy, sery, wędliny i zioła (np. w Rumunii, Mołdawii czy Armenii), i u których również nocujemy (np. w Gruzji, Karelii, Kirgistanie);

działania  edukują poprzez spotkania z lokalnymi przewodnikami, pasjonatami i ludźmi oddanymi swojemu regionowi, a także organizację występów z mniejszościami etnicznymi (np. na Kamczatce)

działania  sprzyjają integracji międzypokoleniowej i międzykulturowej!

 

Przeczytaj więcej o Etycznej Podróży z Barents.pl, co robimy, jak działamy, wspieramy i podróżujemy!
Odpowiedzialnych podróży szlakami Waszych marzeń życzy Ekipa Barents.pl!