fbpx Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską | Wycieczka do Norwegii

Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską

Saamowie przed kościołem w Guovdageaidnu. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
• Kautokeino, Karasjok - spotkania z fascynującą kulturą Saamów
• Najdalej na północ wysunięta latarnia morska w Slettnes
• Wizyta w Hamningberg, ostatniej wiosce rybackiej w tej części Europy
• Vardø, historyczna wioska rybacka, streetart i palenie czarownic
• Podróż promem Hurtigruten, z jacuzzi, wykładami i wizytami w portach

Finnmark to kraniec. Nie ma znaczenia, skąd się patrzy, bo to nadal będzie albo daleko, albo hen daleko. Najbardziej północny region Norwegii to garstka ludzi, ryby i renifery, kamień na kamieniu, bezwzględne morze, zimne lato, surowa zima i wiatr, który mąci świadomość. Zapraszam na podróż śladami bohaterów mojej książki. Ilona Wiśniewska

W związku z licznymi zobowiązaniami zawodowymi Autorki oraz pracami nad nową książką, wycieczka "Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską" w sezonie 2019 się nie odbędzie. Zapraszamy Was na odkrywanie Finnmarku podczas alternatywnej wersji tej wycieczki:

globus FINNMARK I WYBRZEŻE PÓŁNOCNEJ NORWEGII

Opuszczona osada Nordmannset. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Zorza polarna na wybrzeżu Finnmarku. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska

Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska

program RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1 GDAŃSK-TROMSØ
Wieczorny przylot do Tromsø, największego miasta północnej Norwegii, gdzie Ibert Amundsen spędził swoje ostatnie lata. Wieczorne zwiedzanie miasta i spacer na camping poza miastem, gdzie planujemy nocleg w chatkach, saunę i wypatrywanie zorzy polarnej.

DZIEŃ 2 TROMSØ–BURFJORD (210 KM)
Wyruszamy na północ samochodem drogą E6 i dojeżdżamy do campingu w Burfjord. Roztacza się stamtąd piękny widok na morze i góry. To tu kończą się drzewa i zaczyna Finnmark.

DZIEŃ 3 BURFJORD-GUOVDAGEAIDNU (200 KM)
Jedziemy do Alty, gdzie zobaczymy ważne dla północnych Norwegów malunki naskalne. Za Altą zatrzymamy się na Sennalandet, wspaniałym płaskowyżu, przez który poprowadzono drogę. Tam będzie można pozbierać jagody i bażyny, a jeśli pogoda pozwoli – ugotować obiad w naturze. Przejedziemy przez Maze, wioskę, którą Norwegowie chcieli zatopić budując tamę na rzece. Wieczorem dojedziemy do Guovdageaidnu, stolicy Kraju Saamów.

DZIEŃ 4 GUOVDAGEAIDNU-KARASJOHKA (130 KM)
Po śniadaniu pojedziemy do galerii Juhls na obrzeżach miasta. Potem odwiedzimy centrum duodji, czyli saamskiego rękodzieła. Spotkamy się z Jankiem i Anną, Polakiem i Saamką, którzy mieszkają w mieście i opowiedzą nam o kulturze Saamów. Wczesnym popołudniem ruszamy do Karasjohki [Karasjok], największego saamskiego miasta, gdzie odwiedzimy Sapmi Park, centrum kultury saamskiej. Dla chętnych możliwość przejechania się psim zaprzęgiem. Nocleg w miejscowym hotelu.

DZIEŃ 5 KARASJOHKA-KJØLLEFJORD (300 KM)
Z Kraju Saamów jedziemy malowniczą drogą na Półwysep Nordkyn, do wioski rybackiej, skąd pochodziła rodzina Amundsenów. Po drodze zatrzymujemy się w kilku kluczowych miejscach z Hen, nie spieszymy się. Jeśli pogoda pozwoli, wieczorem jedziemy do Kifjordu, tam, gdzie jest pochowany Ibert. Nocleg w Kjøllefjordzie, w budynku przerobionym ze starej przetwórni ryb (nazywa się Foldal).

DZIEŃ 6 PÓŁWYSEP NORDKYN
Jedziemy do wiosek rybackich Mehamn i Gamvik, odwiedzamy najbardziej na północ wysuniętą latarnię morską w Slettnes, wykąpiemy się w morzu na białej plaży niedaleko latarni. Po powrocie możemy wybrać się do opuszczonej wioski rybackiej Skjøtningbergu pieszą trasą, skąd roztacza się wspaniały widok. Nocleg w Kjøllefjordzie.

DZIEŃ 7 KJØLLEFJORD-VARDØ (330 KM)
Jedziemy na Półwysep Varanger, do Vardø, czyli tam, gdzie zaczyna się Norwegia, znani street-artowcy malują budynki w centrum i gdzie mieszkają najbardziej otwarci ludzie Północy. Tu zobaczymy miejsce, gdzie palono czarownice, napijemy się piwa w pubie, w którym bywali Amundsen (ten Amundsen) i Nansen, pójdziemy do kawiarni zwanej piekarnią, gdzie spotykają się bohaterki Hen.

DZIEŃ 8 VARANGER
Rano jedziemy spektakularną drogą do Hamningbergu, ostatniej wioski rybackiej w tej części Europy, po drodze mijamy hotel Pøbela i zostawiamy mu tam pozdrowienia. O 17-tej wyruszymy w drogę powrotną promem Hurtigruten.

DZIEŃ 9 WYBRZEŻE FINNMARKU OD STRONY MORZA
Płyniemy Hurtigrutą, korzystamy z jej uroków (jacuzzi na pokładzie, wykłady, zawijanie do portów). Możliwość wykupienia dodatkowej wycieczki ”Śniadanie na Przylądku Północnym”, organizowanej przez Hurtigrutę. W środku dnia statek przybija na kilka godzin do Hammerfestu, niegdyś najważniejszego portu północy. Przypływamy do centrum Tromsø o 23.45. Tego samego wieczora w ramach dodatkowych atrakcji Hurtigruta zaprasza na koncert w Ishavskatedralen, lodowej katedrze w Tromsø. Nocleg w Tromsø.

DZIEŃ 10 TROMSØ-OKOLICE
Wjedziemy kolejką na górę, skąd widać całą wyspę. Pójdziemy na spacer górskimi ścieżkami, z których roztacza się piękny widok na fiord. Chętni pójdą na lekki trekking na Tromsdalstinden (1238 m n.p.m), najwyższy szczyt okolicy, na który mieszkańcy Tromsø mówią po prostu „Tinden”. Nocleg w Tromsø.

DZIEŃ 11 TROMSØ-GDAŃSK
Zwiedzanie Tromsø. Ostatniego dnia przejdziemy się po mieście Iberta Amundsena, zajrzymy do odwiedzanej przez niego kawiarni, pójdziemy nad jezioro Prestvannet i będziemy mieli czas na zakupy. Po południu wylot do Polski.

Nie jedź sam! Poleć wyjazd znajomym:
Ostatnia latarnia na Północy w Slettnes. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Plaża przy Gamviku. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska

cena zawiera ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami

• bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych

• opiekę polskojęzycznej pilotki Ilony Wiśniewskiej

• transport minibusem na trasie Tromsø-Vardø

• transfer statkiem wycieczkowym Vardø-Tromsø

• zakwaterowanie (2x w Tromsø, 2x w Kjøllefjord, 4 x w trasie, 1x na statku)

• pakiety informacyjne

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę

• ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

Port w Vardo. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska

cena nie zawiera WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• wyżywienie
• test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

fakultety WYDATKI FAKULTATYWNE:
• bilety wstępu do zabytków

zakwaterowanie ZAKWATEROWANIE:
Nocować będziemy w ciekawych, lokalnych hotelach i hostelach (6 x), na campingu (2 x) oraz na promie (1 x).

wyżywienie WYŻYWIENIE:
Wyżywienie we własnym zakresie. W cenie wyjazdu są śniadania w hotelach oraz na promie.

transport TRANSPORT:
Pierwszą część trasy po północnej Norwegii będziemy się poruszali komfortowym minibusem. Drogę powrotną z Vardø przepłyniemy statkiem wycieczkowym Hurtigruten.

grupa GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8.

klimat POGODA:
Północny skrawek Norwegii nie jest najcieplejszym miejscem na Ziemi. Możemy liczyć na +10°C z odchyleniami około 5°C w każdą stronę. Może oczywiście wiać, padać, mżyć i być mgliście, ale może też świecić przepiękne słońce.

wylot MIEJSCE WYLOTU:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Gdańsk. Inne miejsca wylotu po wcześniejszym ustaleniu (za możliwą dopłatą).

pilot PILOT:
Wycieczkę poprowadzi oczywiście nasza pilotka, dziennikarka i autorka Ilona Wiśniewska. Asystentem przewodniczki i kierowcą będzie Roman Stanek, właściciel biura podróży Barents.pl i wieloletni przewodnik po Spitsbergenie.

inne INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
• Zapoznaj się z zasadami, jak zapisać się na wycieczkę oraz z ogólnymi warunkami uczestnictwa w wycieczce.
• Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży.
• Uwaga! W przypadku wprowadzenia ograniczeń uniemożliwiających realizację wycieczki, zwrot 100% wpłaconych pieniędzy realizujemy do 7 dni od dnia odwołania wycieczki.
• Polityka biura w związku z Covid-19 - Podróże w czasach COVID-19 z Barents.pl.

Port w Kjollefjordzie. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Port w Kjollefjordzie. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Jeden z ocalałych domów w Finnmarku. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Opuszczone domy w Vardo. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Saamowie przed kościołem w Guovdageaidnu. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Saamowie przed kościołem w Guovdageaidnu. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Opuszczona osada Nordmannset. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Opuszczona osada Nordmannset. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Zorza polarna na wybrzeżu Finnmarku. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Zorza polarna na wybrzeżu Finnmarku. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Ostatnia latarnia na Północy w Slettnes. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Ostatnia latarnia na Północy w Slettnes. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Plaża przy Gamviku. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Plaża przy Gamviku. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Port w Vardo. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Port w Vardo. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Port w Kjollefjordzie. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Port w Kjollefjordzie. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Port w Kjollefjordzie. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Port w Kjollefjordzie. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Jeden z ocalałych domów w Finnmarku. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Jeden z ocalałych domów w Finnmarku. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Opuszczone domy w Vardo. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Opuszczone domy w Vardo. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Mural w Vardo. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Mural w Vardo. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Skały przy wejściu do Kjollefjordu. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Skały przy wejściu do Kjollefjordu. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Prom Hurtigruten w Vardo. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Prom Hurtigruten w Vardo. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Nordkapp. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Nordkapp. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Nordkapp. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Nordkapp. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Kościół w Guovdageaidnu. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Kościół w Guovdageaidnu. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Drogi Finnmarku. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Drogi Finnmarku. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Okolice Przylądka Północnego. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Okolice Przylądka Północnego. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Latarnia w Slettnes. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Latarnia w Slettnes. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Port w Vardo. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Port w Vardo. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Jesień w Finnmarku. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Jesień w Finnmarku. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Opuszczona wioska rybacka Skjotningberg. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Opuszczona wioska rybacka Skjotningberg. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Skjotningberg. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Skjotningberg. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Suszarnia dorsza. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Suszarnia dorsza. Północna Norwegia: HEN. Śladami książki z autorką Iloną Wiśniewską fot. © Ilona Wiśniewska
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka
Finnmark i wybrzeże Północnej Norwegii. fot. © Magdalena Nowacka

Zobacz też inne propozycje naszych ciekawych wyjazdów

ARKTYKA
HIT SEZONU!

Spitsbergen: na Krańcu Północy

5-11.07. | 9-16.08. | 31.08.-6.09. i inne
Góra lodowa na Spitsbergenie. Tydzień Na Krańcu Północy. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
  • Objazdówka
NORWEGIA

Trekking: Hardangervidda i Trolltunga

16-25.08.2024
Hardangervidda i Trolltunga: trekking przez surowy płaskowyż Norwegii fot. © Jan Prasałek z Barents.pl
  • Trekking
FINLANDIA

Trekking przez tundrę Laponii

24.08.-31.08. | 31.08.-7.09.
Finlandia: trekking przez jesienną tundrę Laponii © fot. Suvi-Mansikkasalo dla Barents.pl
  • nowość
  • Trekking