fbpx Najwyższe szczyty Iranu: Demawend i Alam Kuh | Trekking w Iranie

Najwyższe szczyty Iranu: Demawend i Alam Kuh

Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
• Trekking na szczyt wygasłego wulkanu: 5671 m n.p.m.
• Perła kultury perskiej: Isfahan
• Zabytki jednej z najstarszych kultur świata
• Największy bazar Iranu, z klimatem prawdziwego Orientu
• Przyjemny odpoczynek na wybrzeżu Morza Kaspijskiego

Zapraszamy do tajemniczego Iranu, aby się przekonać o tym, co mówi każdy niezależny podróżnik, który podróżował po tym kraju - Iran jest przyjazny, otwarty i niezwykle piękny i dzięki ogromnej różnorodności, stanowi jedną z ciekawszych turystycznych destynacji.

Demawend, wygasły wulkan w górach Elbrus (Alborz w języku farsi) jest jednocześnie najwyższym szczytem Iranu, który wznosi się na wysokość 5671m n.p.m. i jest prawie o kilometr wyższy od drugiego w kolejności szczytu - Alam Kuh, który jest idealną trasą aklimatyzacyjną dla naszej wyprawy. Ze szczytu rozpościerają się widoki na góry Alborz oraz na Morze Kaspijskie, zaś w kraterze wygasłego wulkanu można zobaczyć lodowiec. Ponadto, niektórzy poszukiwacze biblijnej Arki Noego uważają, że spoczęła ona właśnie na Demawendzie, a nie na odległym o tysiąc kilometrów na zachód, również wulkanicznym Araracie. Podobnie jak widoki z Demawendu są niezwykłe, tak również z Alam Kuh (4848 m n.p.m.), który zdobędziemy podczas aklimatyzacji, również zapierają dech w piersiach.

Podczas naszego wyjazdu zwiedzimy również stolicę Iranu, Teheran. Dla chętnych możliwość przedłużenia wyjazdu o kilka dni, podczas których zwiedzimy najciekawsze zabytki Isfahanu - miasta Połowy Świata.

Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl

Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl

program RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-2
Przelot z Warszawy do Teheranu. Przylot w nocy. Zakwaterowanie w hotelu i krótki wypoczynek. Rano śniadanie i wyjazd w góry. Dziwnie brzmi? Taki jest Teheran - obok miasta wznoszą się wysokie góry. Lekki trekking w pobliskich górach w Dolinie Darbandu. Wieczorem zwiedzimy północną część miasta w okolicach placu Tajrish. Nocleg w hotelu w Teheranie.

DZIEŃ 3
Po śniadaniu kilkugodzinny przejazd malowniczymi dolinami w stronę Morza Kaspijskiego. Przejedziemy przez tunel Kandovan. Towarzyszyć nam będą piękne pejzaże i widoki oraz liczne tunele, gdy będziemy podążać w stronę drugiego co do wysokości szczytu w Iranie - Alam-Kuh (4848 m n.p.m.), który będzie naszym sposobem na aklimatyzację. Nocleg spędzimy w klimatycznym schronisku w regionie Kelardasht.

DZIEŃ 4
Dzień przeznaczony na aklimatyzację, samochodem przedostaniemy się w okolice Alam Kuh, by następnie rozpocząć wędrówkę do bazy Hesar Chal.

DZIEŃ 5
Dzień podczas którego spróbujemy zdobyć Alam Kuh. Całodniowy trekking wśród zapierających dech w piersiach szczytów. Poprzez piękne kaniony i wysokogórskie hale dotrzemy do przełęczy, gdzie pośród spoglądających na nas szczytów spędzimy noc w namiotach na wysokości 3800 m n.p.m.

DZIEŃ 6
Przejazd w okolice Demawendu. Po drodze zatrzymamy się nad Morzem Kaspijskim, aby zażyć nieco przyjemnej kąpieli w ciepłym morzu, które nie do końca jest morzem. Chociaż z punktu widzenia masowej turystyki, Może Kaspijskie nie jest zbyt atrakcyjne, to jednak po zdobyciu Alam-Kuh jest to zdecydowanie większa przyjemność niż by się mogło wydawać. Popołudniu przejdziemy dla rozgrzewki kilkanaście kilometrów do górskiego schroniska, gdzie spędzimy noc.

DZIEŃ 7
Przechodząc przez wioski górskie otaczające szczyt rozpoczniemy naszą podróż w stronę szczytu Demawendu. Tego dnia dotrzemy na wysokość 4200m n.p.m. Noc spędzimy w namiotach.

DZIEŃ 8
Tego dnia po śniadaniu rozpoczyna się właściwy trekking, mający na celu zdobycie Demawendu. Trasa nasza prowadzi do schroniska Bargah-e-Sevom na wysokości 4200 m. Tam rozbijemy namioty lub w przypadku bardzo złych warunków pogodowych, spędzimy tę noc w schronisku.

DZIEŃ 9
Wcześnie rano atak na szczyt Demawendu. Ruszamy spod schroniska na wysokości 4200 m n.p.m. Droga jest długa, ale nie wymagająca żadnych umiejętności technicznych. Wysiłek wynagradza jednak niesamowita panorama, a szczególnie widok Morza Kaspijskiego z samego szczytu (5671 m n.p.m.). W okolicach wierzchołka możemy obserwować wydzielać się gazy wulkaniczne, a we wnętrzu krateru wygasłego wulkanu zobaczymy lodowiec. Powrót do bazy, noclegi w namiotach.

DZIEŃ 10
Po zdobyciu szczytu, spokojne zejście na dół. Miasteczko Rineh jest bazą wypadową na najwyższy szczyt Iranu, ale można również tam znaleźć piękne zabytki. Zobaczymy między innymi typowy meczet ze złotą kopułą, z którego rozciągają się wspaniałe widoki na pasmo Alborz. Jeśli wszystko się uda, powrót tego dnia do Teheranu.

DZIEŃ 11
Dzień rezerwowy. Jeśli nie uda się wejść na szczyt, wówczas konieczne będzie dotarcie od irańskiej stolicy dopiero wieczorem. W Teheranie odwiedzimy między innymi Skarbiec Klejnotów Narodowych oraz zobaczymy pałac ostatniego Szacha Iranu. Dla chętnych ciekawe Muzeum Narodowe. Spacer po największym bazarze Iranu, gdzie można poczuć klimat prawdziwego Orientu. Wizyta na starym cmentarzu, gdzie pochowani zostali polscy pielgrzymi oraz żołnierze Armii Gen. Andersa, którzy zostali gościnnie przyjęci przez Irańczyków w czasie II wojny światowej.

DZIEŃ 12
Z Teheranu udamy się na południe. Odwiedzimy Kaszan, miasto na pustyni, pełne zaskakujących pięknem domów. Pospacerujemy również po wspaniałym ogrodzie Fin, który jest jednym z dziewięciu irańskich ogrodów wpisanych na listę UNESCO. Wieczorem dotrzemy do Isfahanu.

DZIEŃ 13
Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie safawidzkiej stolicy. Zwiedzanie zabytków Isfahanu, będącego perłą architektury Wschodu, najpiękniejszego miasta Iranu, słynącego z błękitnych kopuł i wspaniałych zabytków, którego ulice ocienione są białymi platanami. Odwiedzimy chyba najpiękniejszy w Iranie Meczet Piątkowy oraz przejdziemy się przez jeden z największych na świecie placów - Plac Immama Khomeiniego. Staniemy na wspaniałych, zabytkowych mostach na rzece Zayandeh. Nocleg w hotelu

DZIEŃ 14
Drugi dzień, który poświęcimy na zwiedzanie Isfahanu. Odwiedzimy m.in. ormiańską dzielnicę z katedrą Vank, a także pałac 40 kolumn Chehel Sotoun i sąsiadujący z nim Hasht Behesht. Wieczorem odpoczniemy w okolicach bazaru, pełnego zapachów, smaków i pięknym wyrobów rękodzielniczych.

DZIEŃ 15-16
Śniadanie i ostatnie spojrzenie na miasto, powrót do Tehranu. Wizyta na największym bazarze Iranu, gdzie można poczuć klimat prawdziwego Orientu, zakupić przyprawy, pamiątki. Nad ranem wylot do Polski.

UWAGA! PROGRAM ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE MOŻE ULEGAĆ ZMIANOM.

Nie jedź sam! Poleć wyjazd znajomym:
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl

cena ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• Przelot samolotem z wszystkimi opłatami lotniskowymi

• Bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych

• Opiekę polskojęzycznego pilota

• Opiekę doświadczonych lokalnych przewodników górskich

• Transport w Iranie

• Muły transportujące ciężkie bagaże podczas wejść na Alam-Kuh i Demawend

• Zakwaterowanie: 7x w schronisku, namiocie lub górskiej chacie, 7x w hotelu, pensjonacie lub domu gościnnym

• Pełne wyżywienie w trakcie trekkingu (śniadanie, lunch box, kolacja; śniadania w miastach

• Pakiety informacyjne

• Gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• Ubezpieczenie NNW + KL + sporty ekstremalne + ubezpieczenie bagażu

• Obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

• Obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę

• Ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl

zakres WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• wyżywienie poza śniadaniami poza trekkingiem
• koszty przepustek na Demawend i Alam Kuh (ok. 100 USD)
• test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

fakultety WYDATKI FAKULTATYWNE:
• bilety wstępu do zabytków (ok. 80 USD)

trekking TREKKING:
Wymagana jest dobra kondycja fizyczna. Na trasie nie ma technicznie wymagających podejść, niemniej zdarzą się nam przejścia i przeprawy przez strumyki. Średni dzienny czas trekkingu ok. 6-8 godzin. Podstawowym utrudnieniem dla wchodzących na szczyt Demawendu jest rozrzedzone powietrze. Na szczycie panuje dwa razy niższe ciśnienie niż na poziomie dużego polskiego miasta, przez mogą zdarzać się nudności, zawroty i bóle głowy. Aklimatyzację zapewniamy poprzez wcześniejsze zdobycie czterotysięcznika Alam-Kuh, postaramy się aby powyższe dolegliwości wystąpiły w stopniu znikomym i nie stały się przeszkodą uniemożliwiającą zdobycie prawie sześciotysięcznego Demawendu. Na wyprawie wykluczony jest udział osób z chorobą uniemożliwiająca pobyt na dużej wysokości oraz w warunkach pustynnych. Program trekkingu może się zmienić w zależności od pogody, szybkości przemieszczania się grupy i innych warunków.

wyżywienie WYŻYWIENIE:
Zapewniamy wyżywienie podczas trekkingów. W miastach zapewniamy śniadanie. Pozostałe wyżywienie we własnym zakresie.

zakwaterowanie ZAKWATEROWANIE:
Podczas trekkingu we własnych namiotach lub schroniskach. W miastach noclegi w pensjonatach lub hotelach.

wylot MIEJSCE WYLOTU:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa. Inne miejsce po wcześniejszym ustaleniu z biurem, za dopłatą.

pogoda POGODA:
W sezonie, trwającym od czerwca do września, klimat w górach jest łagodny, jednak ze względu na wysokość należy się liczyć ze znaczącymi zmianami temperatur oraz możliwymi załamaniami pogody.

grupa GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15/16.

uwaga UWAGA:
Iran jest państwem islamskim. Co oznacza, że wszystkie kobiety-turystki powinny nosić na głowie chustę oraz nieobcisłe ubrania. Nie można odsłaniać ciała, nadgarstków, kostek, nóg. Meczety są szeroko otwarte dla turystów. Miejscowi Irańczycy, których będziemy spotykać są bardzo gościnni i przyjaźni.

inne INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
• Zapoznaj się z zasadami, jak zapisać się na wycieczkę oraz z ogólnymi warunkami uczestnictwa w wycieczce.
• Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży.
• Polityka biura w związku z Covid-19 - Podróże w czasach COVID-19 z Barents.pl.

Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Stopnie trudności wycieczek Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Stopnie trudności wycieczek Barents.pl
Stopnie trudności wycieczek Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl
Trekking na najwyższe szczyty Iranu: Demawend + Alam Kuh © Grzegorz Sułek dla Barents.pl

Zobacz też inne propozycje naszych ciekawych wyjazdów

TADŻYKISTAN

Tadżykistan: trekking w Pamirze

wkrótce terminy na 2023 r.
Trekking w Pamirze. Wycieczka do Tadżykistanu fot. © Monika Żarnowiecka, Barents.pl
  • Trekking
KIRGISTAN

Trekking na lekko po Górach Tien-szan

29.07.-12.08. | 19.08.-2.09.2023
Nad jeziorem Ala Kol. Trekking w Kirgistanie. Wśród Gór Niebiańskich. fot. © Roman Stanek Barents.pl 2014 r.
  • Trekking
GRUZJA

Trekking w Gruzji. Swanetia na lekko

6-17.06. | 4-15.07. | 18-29.07. | 8-19.08.2023 i inne
Pod Uszbą. fot. © Lidka Wiśniewska z Barents.pl
  • Trekking
  • Etyczne