fbpx Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania

Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania

Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
• Zachwycające zabytki z listy UNESCO - Hagpat, Sanahin i Gegard
• Tętniący życiem Erywań z szeregiem uznanych muzeów i galerii
• Wizyta w Republice Górskiego Karabachu
• Niepowtarzalna szansa wejścia na Aragac, najwyższy szczyt Armenii
• Wielka kultura i historia połączona z aktywnym wypoczynkiem

Myśląc o trekkingu na Kaukazie Południowym, automatycznym skojarzeniem dla większości Polaków jest Gruzja. Trochę niedoceniana Armenia oferuje jednak równie piękne, jeśli nie jeszcze bardziej zachwycające trasy i plenery. Co najważniejsze, nadal praktycznie dziewicze, pozbawione typowego tłoku Alp, czy nawet Swanetii.

Oferujemy objazdowy trekking po najpiękniejszych górskich regionach Armenii, wspólne zwiedzanie Erywania, a dla najwytrwalszych – próbę zdobycia Aragacu (4090 m n.p.m), najwyższego szczytu Armenii.

Góry to nie wszystko. Będziemy mieli okazje zetknąć się z niezwykłą ormiańską kulturą i historią, odwiedzimy najpiękniejsze ormiańskie zabytki sakralne – klasztory Haghpat (UNESCO), Sanahin (UNESCO), Goszawank, Geghard (UNESCO) położony w przepięknej dolinie rzeki Azat. Oprócz zabytków i aktywnych trekkingu, jak zwykle oferujemy kontakt z lokalną kulturą, kuchnią i obyczajami. Większość nocy spędzimy w domach gościnnych ormiańskich gospodarzy, którzy z dumą opowiadać będą o wielowiekowej tradycji najstarszego chrześcijańskiego kraju Europy.

Armenia, nieodkryta perła Kaukazu, czeka na Was!

 

Oferta wyjazdów na sezon 2020 będzie dostępna w październiku 2019 r. 

Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Tbilisi. Przejazd do prowincji Lorri w Armenii. Nocleg w malowniczo położonym hoteliku nad przepięknym kanionem rzeki Debet.

DZIEŃ 2
Po śniadaniu czeka nas zwiedzanie. Udamy się do jednego z czterech miejsc w Armenii wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO - klasztoru Haghpat. Następnie czeka nas pierwszy rozgrzewkowy trekking do klasztoru Sanahin. Przejdziemy ok 7 km, pod sobą mając miasto Alawerdi i kanion Debetu. Po lunchu udamy się do małej wioski Jenokawan w Parku Narodowym Idżewan. Tam kolejny krótki 6-kilometrowy odcinek prowadzący do wodospadów i niezwykłych (wciąż zamieszkanych!), domków w skałach. Noc spędzimy w uzdrowisku Dilidżan, jednym z najsłynniejszych w byłym ZSRR.

DZIEŃ 3
Trekking w Parku Narodowym Dilidżan. Tego dnia przejdziemy około 10 km, odwiedzając w międzyczasie dwa niezwykłe zabytki ormiańskiego chrześcijaństwa. Najpierw dotrzemy do klasztoru Hagarcin, czyli orlego gniazda położonego na skale pośród iglastych lasów, by następnie przenieść się do Goszawanku, gdzie zobaczymy m.in. chaczkar igłowy, chyba najpiękniejszy ze wszystkich ormiańskich kamieni nagrobnych. Pod trudach dnia dotrzemy do maleńkiej wioski Martuni, gdzie zakończymy dzień delektując się ormiańskimi szaszłykami pod gołym niebem.

DZIEŃ 4
Zaczynamy poważne chodzenie! Z wioski Martuni wybierzemy się na całodzienny spacer nad ormiańskie morze – górskie jezioro Sewan. Być może będziemy mieli okazję spróbować przepysznych sewańskich raków. Przez przełęcz Wardanjanc z karawanserajem Selim (2410 m n.p.m), dotrzemy do miejscowości Jeghegnadzor w prowincji Wajoc Dzor, gdzie spędzimy noc.

DZIEŃ 5
Nieco lżejszy dzień. Z Jeghegnadzoru udamy się do wsi Artabujnk. Stamtąd podejdziemy (7km) do położonego na szczycie góry klasztoru Cachac Kar. Następie zejdziemy do ruin twierdzy Smbtaberd. Przejście zakończymy we wsi Jeghegis, gdzie obejrzymy niezwykły maleńki cmentarz Żydów górskich. Zanim udamy się dalszą drogę, w promieniach zachodzącego słońca obejrzymy dwupiętrowy klasztor Norawank. Noc spędzimy w kolejnym pięknym uzdrowisku w Dżermuku, słynącym z najlepszej ormiańskiej wody mineralnej.

DZIEŃ 6
Trekking w dolinie rzeki Arpa. Wyruszymy wcześnie rano, wśród niezwykłych widoków w stronę charakterystycznego monastyru Gndewank (ok.10 km). Po chwili odpoczynku, wsiądziemy do autobusu, aby przez przełęcz Worotan dostać się do prowincji Sjunik. Wieczorem dojedziemy w okolice klasztoru Tatew.

DZIEŃ 7
Dzień odpoczynku, co nie znaczy, że całkowicie zapomnimy o spacerach! Dotrzemy do klasztoru Tatew (w górę bądź dół), gdyż w drugą stronę koniecznie musimy skorzystać z najdłuższej na świecie obrotowej kolejki linowej! Zobaczymy również Most Diabła z ciepłymi źródłami. Po południu udamy się do Stepanakertu – stolicy nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu.

DZIEŃ 8
Ze Stepanakertu spróbujemy pieszo dostać się do miejscowości Szusza oddalonej od stolicy o 10km. Następnie rozpoczniemy trekking w malowniczym kanionie rzeki Hunot, pełnego zieleni i mieniącego się wielością kolorów okolicznych skał. Wieczorem przejedziemy do Dadiwanku.

DZIEŃ 9
Trekking w Kelbadżarze. Po zwiedzaniu klasztoru, udamy się szlakami w stronę przełęczy Zod (2420 m n.p.m), przez którą dostaniemy się z powrotem do Armenii. Przejedziemy ponownie obok jeziora Sewan i dotrzemy do wioski Garni, gdzie spędzimy noc.

DZIEŃ 10
Dzień rozpoczniemy od zwiedzania starożytnej, zrekonstruowanej w XX wieku świątyni Garni. Następnie czeka nas całodniowy trekking w niezwykłych wulkanicznych górach Geghama. Dotrzemy do niemal odciętych od świata jazydzkich wiosek, by pod wieczór zwiedzić skalny monastyr Geghard (UNESCO) i zjeść kolację nad zjawiskowym kanionem rzeki Azat. Późnym wieczorem dotrzemy do stolicy Armenii – Erywania.

DZIEŃ 11
Dzień poświęcony na zwiedzanie Erywania. Zobaczymy zachwycające formą muzeum sztuki współczesnej Kaskady. Odwiedzimy dom-muzeum reżysera i artysty Siergieja Paradżanowa. Przejdziemy przez starówkę, odwiedzając Niebieski Meczet oraz stylowy targ artystów i staroci Wernisaż. Odwiedzimy Cicernakaberd - miejsce pamięci ze wstrząsającym Muzeum Ludobójstwa Ormian. Kolacja w centrum i wieczorny spacer dla chętnych. (Tym, którzy są głębiej zainteresowani ormiańską historią, oferujemy zwiedzanie repozytorium dawnych rękopisów ormiańskich Matenadaran oraz Muzeum Historii Armenii z Galerią Narodową. Możliwa również wycieczka do gorzelni koniaku Ararat lub Noy.)

DZIEŃ 12
Uczestnicy wariantu krótszego udadzą się na lotnisko. Przelot do Warszawy. Uczestnicy wariantu dłuższego wyruszą wcześnie rano w stronę masywu Aragacu. Rozbijemy obóz i wyruszymy na trekking aklimatyzacyjny. Nocleg w obozowisku w namiotach.

DZIEŃ 13
Drugi dzień aklimatyzacji lub próba zdobycia pierwszego wierzchołka Aragacu. Nocleg w obozowisku.

DZIEŃ 14
Trzeci dzień trekkingu w masywie Aragacu i atak szczytowy przy sprzyjającej pogodzie. Wieczorny powrót do Erywania.

DZIEŃ 15 
W zależności od rozkładu lotów: wczesnoporanny powrót do polski lub zwiedzanie Eczmiadzynu, historycznego centrum religijnego Armenii, po drodze odwiedzając jeszcze Zwartnoc, niepowtarzalne ruiny wczesnochrześcijańskiej katedry (UNESCO) i powrót do Polski.

Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami

• bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych

• opiekę polskojęzycznego pilota

• transport klimatyzowanym minibusem

• zakwaterowanie

• wyżywienie: śniadanie codziennie, pakiety lunchowe i kolacje poza miastami

• pakiety informacyjne i mapy

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• Kolacje w Erywaniu, Stepanakercie i Geghardzie (około 20-50 EUR)
• Opłaty za wstępy do płatnych zabytków (około 15 EUR)

ZAKWATEROWANIE:
• Podczas wyjazdu będziemy zakwaterowani w domach ormiańskich gospodarzy, które przystosowane zostały do przyjmowania zagranicznych turystów. Łazienka i toaleta wspólna dla kilku pokoi.
• Pokoje są dwuosobowe (jednak grupa znajomych lub indywidualni podróżnicy o tej samej płci mogą być zakwaterowani też w pokojach trzy- lub czteroosobowych).
• Dla chętnych istnieje możliwość pokoju jednoosobowego przy dopłacie 1000 PLN za pobyt.
• W Erywaniu spać będziemy w hotelu.
• Podczas trekkingu spać będziemy we własnych namiotach.

WYŻYWIENIE:
• W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie, a podczas pobytu w domach gościnnych, również kolacja. W czasie trekkingów otrzymają Państwo pakiety lunchowe. Ormiańska kuchnia słynie z wielu potraw - zarówno mięsnych (szaszłyk) i wegetariańskich (marynowane bakłażany, sałatki).
• W dużych miastach (Erywań) kolacja nie znajduje się w cenie. Każdy uczestnik może niezależnie zdecydować, jak chce spędzić czas i jaki rodzaj jedzenia preferuje. Pilot oczywiście dla chętnych zorganizuje kolację lub poleci rekomendowane miejsca. Ceny produktów spożywczych porównywalne są do polskich.

TRANSPORT:
Do dyspozycji podczas całej wycieczki będziemy mieć wygodny minibus z klimatyzacją.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 14.

KLIMAT:
Idealnym okresem na aktywne zwiedzanie Armenii jest czas od czerwca do początku października. Temperatury spadają wraz ze wzrostem wysokości. W górach Wysokiego Kaukazu w nocy temperatura może spadać do 10 stopni C. W Armenii klimat jest suchy, kontynentalny, latem praktycznie bez opadów. Na przełomie września i października, temperatura w masywie Aragacu w nocy, może spadać do 0 stopni.

MIEJSCE WYLOTU:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa - lotnisko Chopina. Dla klientów mieszkających za granicą możemy zorganizować (za dopłatą) przelot z innego miejsca w Europie wprost do Gruzji.

INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
• Zapoznaj się z zasadami, jak zapisać się na wycieczkę oraz z ogólnymi warunkami uczestnictwa w wycieczce.
• Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży

Erywań. Kaskady z widokiem na miasto! fot. © Małgosia Busz, Barents.pl
Erywań. Kaskady z widokiem na miasto! fot. © Małgosia Busz, Barents.pl
Transport klimatyzowanym minibusem. © Z. Obiegała, Barents.pl
Transport klimatyzowanym minibusem. © Z. Obiegała, Barents.pl
Zabytki i przyroda Armenii. © Z. Obiegała, Barents.pl
Zabytki i przyroda Armenii. © Z. Obiegała, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania © Z. Obiegała, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania © Z. Obiegała, Barents.pl
Armenia zachwyca bogactwem pięknych tras trekkingowych. © Z. Obiegała, Barents.pl
Armenia zachwyca bogactwem pięknych tras trekkingowych. © Z. Obiegała, Barents.pl
Na szlaku. © Z. Obiegała, Barents.pl
Na szlaku. © Z. Obiegała, Barents.pl
Armenia - perła Kaukazu. © Z. Obiegała, Barents.pl
Armenia - perła Kaukazu. © Z. Obiegała, Barents.pl
W górach Armenii. © Z. Obiegała, Barents.pl
W górach Armenii. © Z. Obiegała, Barents.pl
W trasie. © Z. Obiegała, Barents.pl
W trasie. © Z. Obiegała, Barents.pl
Gorące źródła są codziennością dla mieszkańców i wielką atrakcją dla przyjezdnych. © Z. Obiegała, Barents.pl
Gorące źródła są codziennością dla mieszkańców i wielką atrakcją dla przyjezdnych. © Z. Obiegała, Barents.pl
Wspaniałe górskie krajobrazy Armenii. © Barents.pl
Wspaniałe górskie krajobrazy Armenii. © Barents.pl
Meczet w Erewaniu. © Barents.pl
Meczet w Erewaniu. © Barents.pl
Klimat Doliny Ararackiej sprzyja produkcji wyśmienitego koniaku. W fabryce koniaku "Ararat". Pierwsze dębowe beczki były sprowadzone z Francji. © Barents.pl
Klimat Doliny Ararackiej sprzyja produkcji wyśmienitego koniaku. W fabryce koniaku "Ararat". Pierwsze dębowe beczki były sprowadzone z Francji. © Barents.pl
Chrześcijańskie dziedzictwo Armenii. © Barents.pl
Chrześcijańskie dziedzictwo Armenii. © Barents.pl
Monastyr Haghpat (Hagpat / Haghpatavank) to inaczej „Piękny Klasztor”. Monastyr jest nadal czynny. Został założony w 976 r. © Barents.pl
Monastyr Haghpat (Hagpat / Haghpatavank) to inaczej „Piękny Klasztor”. Monastyr jest nadal czynny. Został założony w 976 r. © Barents.pl
Wyciosany w skale klasztor Dadiwank (Dadivank) z IX stulecia. © Barents.pl
Wyciosany w skale klasztor Dadiwank (Dadivank) z IX stulecia. © Barents.pl
Ormianin z osiołkiem spotkany na szlaku. fot. © Małgosia Busz, Barents.pl
Ormianin z osiołkiem spotkany na szlaku. fot. © Małgosia Busz, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Ormiańskie chaczkary. © Barents.pl
Ormiańskie chaczkary. © Barents.pl
Klasztor "Psalmów" czyli Saghmosawank [Saghmosavank], położony nad rzeką Kasach w prowincji Aragacotn w środkowej Armenii. © Barents.pl
Klasztor "Psalmów" czyli Saghmosawank [Saghmosavank], położony nad rzeką Kasach w prowincji Aragacotn w środkowej Armenii. © Barents.pl
Armenia, kolebka chrześcijaństwa i wielowiekowych tradycji. © Barents.pl
Armenia, kolebka chrześcijaństwa i wielowiekowych tradycji. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
W Dilidżanie (Dilijan). Pomnik ku czci bohaterów sowieckiego filmu "Mimino". Panowie to Frunzik Mkrtchyan (Rubik Khachikyan), Yevgeny Leonov (Ivan Volokhov) i Vakhtang Kikabidze (Valiko Mizandari). © Barents.pl
W Dilidżanie (Dilijan). Pomnik ku czci bohaterów sowieckiego filmu "Mimino". Panowie to Frunzik Mkrtchyan (Rubik Khachikyan), Yevgeny Leonov (Ivan Volokhov) i Vakhtang Kikabidze (Valiko Mizandari). © Barents.pl
Symbole dynastyczne w monastyrze Geghard. © Barents.pl
Symbole dynastyczne w monastyrze Geghard. © Barents.pl
Tatew fot. © Grzegorz Opyt
Tatew fot. © Grzegorz Opyt
"Wings of Tatew” ("Skrzydła Tatewu"), to wpisana do księgi rekordów Guinessa kolejka linowa o długości 5750 metrów. © Barents.pl
"Wings of Tatew” ("Skrzydła Tatewu"), to wpisana do księgi rekordów Guinessa kolejka linowa o długości 5750 metrów. © Barents.pl
Piękny widok na Ararat. Fot. © Magdalena Załoga
Piękny widok na Ararat. Fot. © Magdalena Załoga

ZOBACZ TEŻ INNE PROPOZYCJE NASZYCH CIEKAWYCH WYJAZDÓW

GRUZJA

Trekking Tuszetia, Chewsuretia i Kazbek

wkrótce terminy na 2020 r.
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii fot. © Magda Konik, Barents.pl
ROSJA

Białe noce Karelii i rosyjska Północ

wkrótce terminy na 2020 r.
Wyspa Kiży - drewniane cuda Karelii. Fot. © Ivo Dokoupil, Barents.pl
SYBERIA

Ałtaj: Najładniejsze Góry Syberii

wkrótce terminy na 2020 r.
Rzeka Czuja. Wycieczka na Ałtaj z Barents.pl. fot. © Roman Stanek, Barents.pl