fbpx Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania | Trekking z Barents.pl

Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania

Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
• Całodzienne trekkingi i spacery w różnych częściach Armenii
• Zachwycające zabytki z listy UNESCO - Hagpat, Sanahin i Gegard
• Trekkingi na wygasłe wulkany Armaghan, Azhadak i Wajoc Sar!
• Niepowtarzalna szansa wejścia na Aragac, najwyższy szczyt Armenii
• Tętniący życiem Erywań z szeregiem uznanych muzeów i galerii
• Wielka kultura i historia połączona z aktywnym wypoczynkiem

Armenia oferuje zachwycające trasy trekkingowe i plenery, a co najważniejsze, są one nadal pozbawione typowego tłoku Alp, czy nawet Swanetii.

Oferujemy trekking po najpiękniejszych górskich regionach Armenii, zwiedzanie Erywania, a dla najwytrwalszych - próbę zdobycia jednego z wierzchołków Aragacu (4090 m n.p.m.), najwyższego szczytu Armenii.

Góry to nie wszystko. Będziemy mieli okazje zetknąć się z niezwykłą ormiańską kulturą i historią, odwiedzimy najpiękniejsze ormiańskie zabytki sakralne – klasztory Haghpat (UNESCO), Sanahin (UNESCO), Goszawank, Geghard (UNESCO) położony w przepięknej dolinie rzeki Azat. Oprócz zabytków i aktywnych trekkingu, jak zwykle oferujemy kontakt z lokalną kulturą, kuchnią i obyczajami. Większość nocy spędzimy w domach gościnnych ormiańskich gospodarzy, którzy z dumą opowiadać będą o wielowiekowej tradycji najstarszego chrześcijańskiego kraju Europy.

Zapraszamy na trekking w Armenii!

Terminy wycieczek

Numer Trudność Termin Dni Cena Uwagi Rezerwacja
161(1)-22 2-3 Od 25.06.2022 do 10.07.2022 16

5990 PLN

Z Aragacem

Chcę jechać
161-22 2-3 Od 25.06.2022 do 06.07.2022 12

5490 PLN

Bez Aragacu

Chcę jechać
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl

program RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI DO ARMENII:

DZIEŃ 1
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Nocny przelot do Tbilisi.

DZIEŃ 2
Wczesnoporanny przylot do Tbilisi - transfer busem do Armenii do klasztoru Haghpat - jednego z czterech miejsc w Armenii wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po drodze zjemy pierwsze kaukaskie śniadanie :) Rozgrzewkowy trekking - do klasztoru Sanahin. Przejdziemy ok 7 km, pod sobą mając miasto Alawerdi i kanion rzeki Debet. Nocleg w uzdrowisku Dilidżan, jednym z najsłynniejszych w byłym ZSRR.

DZIEŃ 3
Trekking w Parku Narodowym Dilidżan. Przejdziemy około 10 km, odwiedzając dwa niezwykłe zabytki ormiańskiego chrześcijaństwa. Najpierw klasztor Hagarcin, czyli "orle gniazdo", położone na skale pośród iglastych lasów, by następnie piękną trasą w rejonie jeziora Parz dojść do klasztoru Goszawank, gdzie zobaczymy m.in. chaczkar igłowy, chyba najpiękniejszy ze wszystkich ormiańskich kamieni nagrobnych. Wieczorem dotrzemy do maleńkiej wioski Martuni, do naszych lokalnych gospodarzy.

DZIEŃ 4
Zaczynamy poważne chodzenie! Całodzienny spacer nad ormiańskie morze - górskie jezioro Sewan. To przepiękna trasa trekkingowa! Być może będziemy mieli okazję spróbować przepysznych sewańskich raków. Nocleg w miasteczku Wardenis.

DZIEŃ 5
W pierwszej połowie dnia idziemy na 10 km trekking na Armaghan (2829 m n.p.m.), wygasły wulkan na południowym krańcu Gór Gegamskich. Armaghan znany jest z otwartych przestrzeni i jeziora wypełniającego krater wulkaniczny. Przez przełęcz Wardanjanc z karawanserajem Selim (2410 m n.p.m.) udamy się do wsi Artabujnk. Podejdziemy (ok 7 km) do położonego na szczycie góry klasztoru Cachac Kar, zejdziemy do ruin twierdzy Smbataberd i do maleńkiego cmentarza Żydów górskich we wsi Jeghegis. O zachodzie słońca zwiedzimy dwupiętrowy klasztor Norawank. Nocleg w miejscowości Jeghegnadzor w prowincji Wajoc Dzor.

DZIEŃ 6
Pozostajemy w prowincji Wajoc Dzor. Trekking na malowniczy wygasły wulkan Wajoc Sar (2582 m n.p.m.), wyrastający wysoko nad górskim płaskowyżem. Do przejścia mamy 16 km przez otwarte przestrzenie i pastwiska pokrywające stoki wulkanu. Powrót do Jeghegnadzoru.

DZIEŃ 7
Przejazd do Dżermuku, uzdrowiska słynącego z najlepszej ormiańskiej wody mineralnej i trekking w dolinie rzeki Arpa. Wśród niezwykłych widoków pójdziemy w stronę charakterystycznego monastyru Gndewank (ok 10 km). Następnie przez przełęcz Worotan pojedziemy do prowincji Sjunik. Jeśli starczy czasu, odwiedzimy Zorac Karer, czyli “ormiański Stonehenge”. Nocleg w okolicy klasztoru Tatew.

DZIEŃ 8
Zwiedzanie klasztoru Tatew i przejazd najdłuższą na świecie obrotową kolejką linową. Trekking z Tatewu w głąb kanionu rzeki Worotan, wśród kilkusetmetrowych pionowych ścian. Nocleg w okolicy Tatewu

DZIEŃ 9
Przejazd do wioski Garni. Trekking doliną rzeki Azat, którą dojdziemy do starożytnej, zrekonstruowanej w XX wieku, świątyni Garni. Zwiedzimy również skalny monastyr Geghard (UNESCO). Nocleg w Garni.

DZIEŃ 10
Wyprawa na Azhadak (3597 m n.p.m.). Do początku szlaku na szczyt podjedziemy pojazdami 4x4. Dotrzemy do serca niedostępnych Gór Gegamskich pochodzenia wulkanicznego, zajmujących rozległy obszar między jeziorem Sewan, a Erywaniem. Pieszo pokonamy łącznie 18 km. Wieczór w stolicy Armenii - Erywaniu.

DZIEŃ 11
Zwiedzanie Erywania. Zobaczymy muzeum sztuki współczesnej Kaskady. Odwiedzimy dom-muzeum reżysera Siergieja Paradżanowa. Przejdziemy przez starówkę z Niebieskim Meczetem oraz stylowym targiem artystów i staroci Wernisaż. Odwiedzimy Cicernakaberd - miejsce pamięci ze wstrząsającym Muzeum Ludobójstwa Ormian. Dla chętnych kolacja w centrum i wieczorny spacer.

(Tym, którzy są głębiej zainteresowani ormiańską historią, oferujemy zwiedzanie repozytorium dawnych rękopisów ormiańskich Matenadaran oraz Muzeum Historii Armenii z Galerią Narodową. Możliwa również wycieczka do gorzelni koniaku Ararat lub Noy).

DZIEŃ 12
Uczestnicy wariantu krótszego udadzą się na lotnisko. Przelot do Warszawy.
Uczestnicy wariantu dłuższego wyruszą wcześnie rano w stronę masywu Aragacu. Trekking aklimatyzacyjny. Nocleg w pensjonacie nad jeziorem Kari Lich.

DZIEŃ 13
Próba zdobycia jednego z wierzchołków Aragacu (południowego lub zachodniego). Nocleg w pensjonacie.

DZIEŃ 14
W zależności od pogody i formy grupy - trzeci dzień trekkingu w masywie Aragacu lub trekking w okolicy twierdzy Amberd i Biurakańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Wieczorny powrót do Erywania.

DZIEŃ 15
W zależności od rozkładu lotów: wczesnoporanny powrót do Polski lub dodatkowe zwiedzanie. Dla chętnych, na zakończenie armeńskiej przygody, trekking w okolicach Erywania lub zwiedzanie Eczmiadzynu - historycznego centrum religijnego Armenii oraz Zwartnocu, niepowtarzalnych ruin wczesnochrześcijańskiej katedry (UNESCO).

(DZIEŃ 16
Wczesnoporanny powrót do Polski.)

Pobierz program wyjazdu <TUTAJ>.

Nie jedź sam! Poleć wyjazd znajomym:
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl

cena ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI, TREKKING W ARMENII:

• bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami

• bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych

• opiekę polskojęzycznego pilota

• transport klimatyzowanym minibusem

• zakwaterowanie

• wyżywienie: śniadanie codziennie, pakiety lunchowe i kolacje poza miastami

• pakiety informacyjne i mapy

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę

• ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

we własnym zakresie WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• Kolacje w Erywaniu i Geghardzie (około 20-50 EUR)
• Opłaty za wstępy do płatnych zabytków (około 15 EUR)
• Test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

zakwaterowanie ZAKWATEROWANIE:
• Podczas wyjazdu będziemy zakwaterowani w domach ormiańskich gospodarzy, które przystosowane zostały do przyjmowania zagranicznych turystów. Łazienka i toaleta wspólna dla kilku pokoi.
• Pokoje są dwuosobowe (jednak grupa znajomych lub indywidualni podróżnicy o tej samej płci mogą być zakwaterowani też w pokojach trzy- lub czteroosobowych).
• Dla chętnych istnieje możliwość pokoju jednoosobowego przy dopłacie 1000 PLN za pobyt.
• W Erywaniu spać będziemy w hotelu.
• Podczas trekkingu spać będziemy w pensjonacie (zainteresowani mogą spać we własnych namiotach).

wyżywienie WYŻYWIENIE:
• W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie, a podczas pobytu w domach gościnnych, również kolacja. W czasie trekkingów uczestnicy otrzymują pakiety lunchowe lub pilot organizuje wspólny lunch w terenie. Ormiańska kuchnia słynie z wielu potraw - zarówno mięsnych (szaszłyk) i wegetariańskich (marynowane bakłażany, sałatki).
• W dużych miastach (Erywań) kolacja nie znajduje się w cenie. Każdy uczestnik może niezależnie zdecydować, jak chce spędzić czas i jaki rodzaj jedzenia preferuje. Pilot oczywiście dla chętnych zorganizuje kolację lub poleci rekomendowane miejsca. Ceny produktów spożywczych porównywalne są do polskich.

transport TRANSPORT:
Do dyspozycji podczas całej wycieczki będziemy mieć wygodny minibus z klimatyzacją.

grupa GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 14.

pogoda POGODA:
Idealnym okresem na aktywne zwiedzanie Armenii jest czas przedwakacyjny (maj, czerwiec) oraz od połowy sierpnia do początku października. W Armenii klimat jest suchy, kontynentalny, latem praktycznie bez opadów. Na przełomie września i października, temperatura w masywie Aragacu w nocy, może spadać do 0°C.

wylot MIEJSCE WYLOTU:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa - lotnisko Chopina. Dla klientów mieszkających za granicą możemy zorganizować (za dopłatą) przelot z innego miejsca w Europie wprost do Gruzji.

inne INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
• Zapoznaj się z zasadami, jak zapisać się na wycieczkę oraz z ogólnymi warunkami uczestnictwa w wycieczce.
• Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży.
Polityka biura w związku z epidemią koronawirusa.

Zainspiruj się ormiańską naturą! Film "Get Inspired with the Nature of Armenia".
© WWF Armenia

Poglądowa mapa trasy wycieczki © Barents.pl
Poglądowa mapa trasy wycieczki © Barents.pl
Erywań. Kaskady z widokiem na miasto! fot. © Małgosia Busz, Barents.pl
Erywań. Kaskady z widokiem na miasto! fot. © Małgosia Busz, Barents.pl
Transport klimatyzowanym minibusem. fot. © Z. Obiegała, Barents.pl
Transport klimatyzowanym minibusem. fot. © Z. Obiegała, Barents.pl
Zabytki i przyroda Armenii. fot. © Z. Obiegała, Barents.pl
Zabytki i przyroda Armenii. fot. © Z. Obiegała, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania fot. © Z. Obiegała, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania fot. © Z. Obiegała, Barents.pl
Armenia zachwyca bogactwem pięknych tras trekkingowych. fot. © Z. Obiegała, Barents.pl
Armenia zachwyca bogactwem pięknych tras trekkingowych. fot. © Z. Obiegała, Barents.pl
Starszy mężczyzna spotkany w trasie. fot. © Z. Obiegała, Barents.pl
Starszy mężczyzna spotkany w trasie. fot. © Z. Obiegała, Barents.pl
Przepiękne krajobrazy Armenii fot. © Z. Obiegała, Barents.pl
Przepiękne krajobrazy Armenii fot. © Z. Obiegała, Barents.pl
W górach Armenii fot. © Z. Obiegała, Barents.pl
W górach Armenii fot. © Z. Obiegała, Barents.pl
Gorące źródła są codziennością dla mieszkańców i wielką atrakcją dla przyjezdnych. fot. © Z. Obiegała, Barents.pl
Gorące źródła są codziennością dla mieszkańców i wielką atrakcją dla przyjezdnych. fot. © Z. Obiegała, Barents.pl
Wspaniałe górskie krajobrazy Armenii. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
Wspaniałe górskie krajobrazy Armenii. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
Meczet w Erewaniu. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
Meczet w Erewaniu. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
Klimat Doliny Ararackiej sprzyja produkcji wyśmienitego koniaku. W fabryce koniaku "Ararat". Pierwsze dębowe beczki były sprowadzone z Francji. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
Klimat Doliny Ararackiej sprzyja produkcji wyśmienitego koniaku. W fabryce koniaku "Ararat". Pierwsze dębowe beczki były sprowadzone z Francji. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
Chrześcijańskie dziedzictwo Armenii. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
Chrześcijańskie dziedzictwo Armenii. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
Monastyr Haghpat (Hagpat / Haghpatavank) to inaczej „Piękny Klasztor”. Monastyr jest nadal czynny. Został założony w 976 r. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
Monastyr Haghpat (Hagpat / Haghpatavank) to inaczej „Piękny Klasztor”. Monastyr jest nadal czynny. Został założony w 976 r. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
Wyciosany w skale klasztor Dadiwank (Dadivank) z IX stulecia. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
Wyciosany w skale klasztor Dadiwank (Dadivank) z IX stulecia. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
Ormianin z osiołkiem spotkany na szlaku. fot. © Małgosia Busz, Barents.pl
Ormianin z osiołkiem spotkany na szlaku. fot. © Małgosia Busz, Barents.pl
Stopnie trudności wycieczek Barents.pl
Stopnie trudności wycieczek Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Ormiańskie chaczkary. © Barents.pl
Ormiańskie chaczkary. © Barents.pl
Klasztor "Psalmów" czyli Saghmosawank [Saghmosavank], położony nad rzeką Kasach w prowincji Aragacotn w środkowej Armenii. © Barents.pl
Klasztor "Psalmów" czyli Saghmosawank [Saghmosavank], położony nad rzeką Kasach w prowincji Aragacotn w środkowej Armenii. © Barents.pl
Armenia, kolebka chrześcijaństwa i wielowiekowych tradycji. © Barents.pl
Armenia, kolebka chrześcijaństwa i wielowiekowych tradycji. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Barents.pl
W Dilidżanie (Dilijan). Pomnik ku czci bohaterów sowieckiego filmu "Mimino". Panowie to Frunzik Mkrtchyan (Rubik Khachikyan), Yevgeny Leonov (Ivan Volokhov) i Vakhtang Kikabidze (Valiko Mizandari). © Barents.pl
W Dilidżanie (Dilijan). Pomnik ku czci bohaterów sowieckiego filmu "Mimino". Panowie to Frunzik Mkrtchyan (Rubik Khachikyan), Yevgeny Leonov (Ivan Volokhov) i Vakhtang Kikabidze (Valiko Mizandari). © Barents.pl
Symbole dynastyczne w monastyrze Geghard. © Barents.pl
Symbole dynastyczne w monastyrze Geghard. © Barents.pl
Tatew fot. © Grzegorz Opyt
Tatew fot. © Grzegorz Opyt
"Wings of Tatew” ("Skrzydła Tatewu"), to wpisana do księgi rekordów Guinessa kolejka linowa o długości 5750 metrów. © Barents.pl
"Wings of Tatew” ("Skrzydła Tatewu"), to wpisana do księgi rekordów Guinessa kolejka linowa o długości 5750 metrów. © Barents.pl
Piękny widok na Ararat. Fot. © Magdalena Załoga
Piękny widok na Ararat. Fot. © Magdalena Załoga

Zobacz też inne propozycje naszych ciekawych wyjazdów

GRUZJA

Trekking Tuszetia, Chewsuretia i Kazbek

23.07.-8.08.2022
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii fot. © Magda Konik, Barents.pl
  • Trekking
  • Etyczne
ROSJA

Wyspy Sołowieckie i rosyjska Północ

wkrótce terminy na 2022 r.
Wyspa Kiży - drewniane cuda Karelii. Fot. © Ivo Dokoupil, Barents.pl
  • Objazdówka
SYBERIA

Ałtaj: Najładniejsze Góry Syberii

wkrótce terminy na 2022 r.
Rzeka Czuja. Wycieczka na Ałtaj z Barents.pl. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
  • Objazdówka