Krótki wypad: Jesień w Rumunii - banacki kiermasz w wiosce Gârnic
Odkryj z nami rumuńskie rejony Republiki Banackiej - państwa, które istniało jedynie przez 16 dni.
Przygotowaliśmy wyjątkową ofertę dla wszystkich, którym Rumunia nie kojarzy się jedynie z Bukaresztem i transylwańskim Drakulą. Oraz dla wszystkich, którzy są ciekawi także tych mniej oczywistych rejonów.
Co ma wspólnego Rumunia z Czechami? Jak to u nas bywa, dowiemy się tego w zapomnianych wioskach, w których próżno szukać turystycznych tłumów. Przeniesiemy się o 50 lat wstecz i na własne oczy zobaczymy, jak w banackich pozostałościach czas zatrzymał swój bieg. Będziemy go przelewać przez palce i kufle w czeskich (choć dziś terytorialnie rumuńskich) gospodach.
Dodatkowo będziemy uczestniczyli w lokalnej imprezie - kiermaszu (po czesku: posviceni) - na której zagra miejscowy zespół, wykonujący rumuńskie i serbskie pieśni. Na kiermasz zjeżdżają mieszkańcy z kilkudziesięciu okolicznych multi-etnicznych wiosek (czeskich, rumuńskich i serbskich), ponieważ to bardzo ważne wydarzenie w banackim kalendarzu imprez i spotkań :-)
RAMOWY PROGRAM WYJAZDU
DZIEŃ 1
Wyjazd z Polski we własnym zakresie (pomagamy zorganizować transport rejsowymi busami lub pociągami z różnych miejsc, według potrzeb Klientów, np. z Warszawy, Wrocławia, Krakowa czy też Katowic) do Brna. W zależności od godziny dojazdu możliwe krótkie zwiedzanie historycznej stolicy Moraw. O 20:00 wyjazd wynajętym autokarem i nocny przejazd do Rumunii.
DZIEŃ 2
Dojazd na targ w Nowej Moldowie, przejazd do wioski Święta Helena (Sfânta Elena) i pierwsze śniadanie u miejscowych cioć. Traktorami lub samochodami terenowymi przejazd do wioski Ravensca (Rovensko), usytuowanej na grzbiecie gór, o wysokości ok. 800 m n.p.m. Domowa kolacja, ognisko.
DZIEŃ 3
Piesza wycieczka przepięknymi połoninami do wioski Gernik (Gârnic). Po drodze zwiedzanie doliny poziomych młynów wodnych "U Petra". Zakwaterowanie w domach miejscowych gospodarzy i domowa kolacja. Po kolacji impreza-kiermasz z lokalnym zespołem muzycznym, tańcami do białego rana, śliwowiczką, winem i piwem!
DZIEŃ 4
Późne śniadanie i poimprezowy wypoczynek i/lub spacery po przepięknej okolicy. Wizyta w lokalnym muzeum i jaskini, wieczorem piwo w "czeskiej gospodzie" u Szwejka.
DZIEŃ 5
Spacer z powrotem do autokaru do Świętej Heleny (Sfânta Elena) - około 16 km. Dla chętnych możliwość kontynuowania spaceru do starych opuszczonych kopalni Starej Moldowy. Pożegnalna obiadokolacja. Nocny transfer do Brna.
DZIEŃ 6
Powrót do morawskiego Brna w godzinach porannych, z głową pełną wspomnień i aparatem pełnym zdjęć. Kontynuacja przejazdu do Polski według indywidualnego planu (który pomożemy zorganizować).
ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:
• Transport dużym autokarem z Brna
• Opiekę polskojęzycznego pilota (od grupy co najmniej dziesięciu osób; dla mniejszej grupy z Polski pilot będzie czesko- i rosyjskojęzyczny)
• Noclegi: 3x u miejscowych gospodarzy w pokojach kilkuosobowych (gwarancja pokoi 1 lub 2 osobowych za dopłatą 100 pln za pokój)
• Wyżywienie: 4x śniadanie i obiadokolacja w wioskach u miejscowych gospodarzy
• Lokalne transfery
• Pakiety informacyjne
• Ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
• Gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
• Obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
• Obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• pozostałe wyżywienie
• dojazd do/z Brna
• alkohol
• Test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)
ZAKWATEROWANIE:
Aby w pełni poczuć atmosferę Banatu, będziemy spać u lokalnych mieszkańców lub w agroturystykach. Łazienka i toaleta są wspólne dla większej ilości pokoi. Nie ma problemu z ciepłą wodą. Pokoje są wieloosobowe, wyposażenie podstawowe, często wzbogacone o pamiątki mieszkańców.
WYŻYWIENIE:
W ramach wyżywienia zapewniamy śniadania i obiadokolacje w wioskach u miejscowych gospodarzy. Pozostałe wyżywienie i alkohol we własnym zakresie.
GRUPA:
Tym razem zabawimy się (impreza!) i odpoczniemy (góry!) w dużym gronie. Minimalna liczba osób wynosi 20. Jedziemy w polsko-czeskim, mieszanym gronie.
HISTORIA REGIONU BANATU:
Banat to kraina zamieszkiwana w starożytności przez Daków, położona u podnóża Karpat między Dunajem, Cisą a Maruszą. Zabrany spod węgierskiego panowania i wcielony w Imperium Osmańskie, adoptowany przez Habsburgów i anektowany przez Jugosławię, po wojnie został sierotą podzieloną między Rumunię, Serbię i Węgry. Republika Banacka powstała po upadku Austro-Węgier istniała jedynie 16 dni. Mało kto wie, że nasi południowi sąsiedzi przywędrowali tu z powodów niezwykle atrakcyjnych ziem. Dziś znajduje się w Banacie 6 czeskich wiosek, z każdym rokiem wyludniających się coraz bardziej. Można w nich usłyszeć piękną, płynną staroczeszczyznę, zasiedzieć się w gospodach i zjeść smażony ser :-) Z powodu podobieństwa staroczeskiego i polskiego, można bez problemu komunikować i rozmawiać z miejscowymi!
KORONY CZESKIE:
Obowiązującą walutą są leje i czeskie korony - należy je ze sobą posiadać (więcej info w pakiecie informacyjnym przed wyjazdem). Na miejscu nie ma możliwości płacenia kartą.
MIEJSCE ROZPOCZĘCIA WYCIECZKI:
Wycieczka rozpoczyna się w Brnie. W cenie wyjazdu podpowiemy, jak zorganizować transport z Polski do Brna (jakim połączeniem: autokarem rejsowym czy pociągiem, jaki jest czas przejazdu oraz ceny).
ZRÓWNOWAŻONA TURYSTYKA:
Ten wyjazd jest współorganizowany z międzynarodową organizacją pozarządową People in Need i jego celem jest wsparcie lokalnych gospodarzy w najbiedniejszej części Rumunii. Pomoc jest potrzebna zwłaszcza w okresie zimowych miesięcy, kiedy większość miejscowych nie ma żadnego finansowego przychodu. Gospodarze są wtedy uzależnieni od środków finansowych przesyłanych przez członków ich rodzin, pracujących głównie fizycznie w fabrykach i zakładach produkcyjnych w całej Unii Europejskiej.
INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wyjazdu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
• Zapoznaj się z zasadami, jak zapisać się na wycieczkę oraz z ogólnymi warunkami uczestnictwa w wycieczce.
• Wycieczka organizowana jest we współpracy z międzynarodową organizacją pozarządową People in Need oraz czeskim biurem podróży. Współorganizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży.
• Uwaga! W przypadku wprowadzenia ograniczeń uniemożliwiających realizację wycieczki, zwrot 100% wpłaconych pieniędzy realizujemy do 7 dni od dnia odwołania wycieczki.
• Polityka biura w związku z Covid-19 - Podróże w czasach COVID-19 z Barents.pl.





