Wschodnia Turcja: trekking na Ararat (5137 m n.p.m.)
Trasa jest umiarkowanie trudna. Pierwsze 3-4 dni spędzimy w górach Kaçkar. Wysokości będą zwiększać się stopniowo, ale wskazane jest, aby przygotować się do trekkingu z obciążeniem na wysokości 2000 - 3900 m n.p.m. Punktem kulminacyjnym wyprawy będzie Wielki Ararat.
Codziennie czeka nas 6-8 godzin marszu. Należy pamiętać o zmieniających się temperaturach w górach wschodniej Turcji. Na obszarach górskich śpimy w namiotach w obozowiskach. W miastach będziemy spać w lokalnych pensjonatach.
RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:
DZIEŃ 1
Spotkanie z uczestnikami w Warszawie. Przelot przez Stambuł do Trabzonu.
DZIEŃ 2
Ruszymy na wschód wzdłuż Morza Czarnego, w którym będziemy mogli popływać. W czasie przejazdu naszym oczom ukażą się herbaciane pola Turcji. Następnie udamy się do miejscowości Kavron (2 475 m n.p.m.) skąd rozpoczniemy aklimatyzacyjny trekking. Przejście do górskiego jeziora Derebasi (3050 m n.p.m.) gdzie rozbijemy obóz na noc.
DZIEŃ 3-4
Kontynuujemy trekking po górach Kaçkar. Wejdziemy na przełęcz Kavron Gecidi (3 270 m n.p.m.). Następny dzień trzeba wstać wcześnie rano. Stopniowo wspinamy się coraz wyżej. Mijając skalne uskoki i pozornie ślepe zaułki, kierujemy się w stronę jeziora Deniz Gölü. Od jeziora udajemy się na północ, po kamieniach w górę dojdziemy do niewielkiej, dosyć płaskiej (wciąż skalne rumowisko) przełęczy, skąd widzimy już cel wyprawy – Kaçkar Daği. Wchodząc na zbocze Kaçkaru musimy uważać na liczne piargi i czasami niebezpieczne przejścia. Ze szczytu widzimy północną stronę gór, a przy bardzo dobrej widoczności można zobaczyć Morze Czarne (oddalone o ok. 30 km), ale zdarza się to bardzo rzadko. Powrót do obozowiska przy Deniz Gölü.
DZIEŃ 5
Przejście przez górskie wioski Nazaf Yayla i Olgunlar do miejscowości Havek (1 620 m n.p.m.). Następnie przejedziemy do miasteczka Yusufeli na nocleg.
DZIEŃ 6
Wyjazd pod wschodnią granicę Turcji do ruin miasta Ani, które było najwspanialszym ze wszystkich ormiańskich miast. Zwane było miastem tysiąca i jednego kościoła. Wcześniej odwiedzimy miasto Kars. Jego głównymi zabytkami są kościół ormiański z XI wieku, cytadela z XVI wieku, most z XVIII wieku. Przebywając w Ani można poczuć się jak archeolog, gdyż na każdym kroku znajdujemy pozostałości przeszłości. Przejazd do Dogubayazzit, tutaj załatwimy zezwolenia i uzupełnimy zapasy. Następnie przejedziemy do wsi Çevirme Koy.
DZIEŃ 7
Ruszamy z kurdyjskiej wioski do pierwszego obozu (Yesil Yayala base camp) na wysokości 3 200 m n.p.m.
DZIEŃ 8
Udajemy się coraz wyżej do II obozu (4 200 m n.p.m.) ok 5-6 godzin podejścia.
DZIEŃ 9
Wczesnym rankiem ruszamy na szczyt biblijnej góry Ararat (5 137 m n.p.m.), skąd rozpościerają się niezwykłe widoki na wschodnią Turcję i przygraniczne tereny. Powrót do I obozu.
DZIEŃ 10
Zapasowy dzień lub zejście do Cervirme Koy i przejazd do Dogubayazzit. Odwiedzimy pałac Ishak Pasha. Jego budowę rozpoczęto w XVIII wieku i dziś jest jednym z lepiej zachowanych przykładów architektury osmańskiej w tym regionie.
DZIEŃ 11
Przejazd nad największe i najgłębsze jezioro Wan, gdzie zobaczymy jedną z najbardziej znanych wysp Akdamar, na której stoi zabytkowy ormiański kościół. Ochotnicy będą mogli popływać w orzeźwiających wodach jeziora Wan.
DZIEŃ 12
Przelot do Stambułu, jak czas pozwoli chętni będą mogli zwiedzić centrum miasta (Błękitny Meczet, Aya Sofia, Pałac Topkapi). Następnie lot do Warszawy.
ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:
• bilet lotniczy w dwie strony wraz z opłatami lotniskowymi
• bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
• opiekę polskojęzycznego pilota
• opiekę miejscowego przewodnika górskiego
• przepustkę na wejście na Ararat
• transfer z i na lotnisko
• koń niosący bagaże w Górach Kackar i pod Araratem
• 4 noclegi w pensjonatach, pozostałe we własnych namiotach
• mapy i pakiety informacyjne
• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniowa biura podróży
• ubezpieczenie NNW i KL
• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
• ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą
WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• wiza turecka 25 Euro
• wyżywienie
• bilety wstępu do zabytków
• wypożyczenie sprzętu wspinaczkowego
• test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)
ZAKWATEROWANIE:
W terenie noclegi będą zorganizowane w obozach, gdzie będziemy spać we własnych namiotach (7 nocy). W miastach będziemy spać w lokalnych pensjonatach (4 noce).
WYŻYWIENIE:
We własnym zakresie. W czasie wyjazdu będzie możliwość uzupełniania zapasów. Ceny porównywalne do polskich.
TREKKING:
Treking odbywa się w paśmie gór Kackar i w masywie wulkanu Ararat. Prowadzimy trekking bez obciążenia, nasze bagaże niesie koń. Wymagana jest dobra kondycja fizyczna.
SZCZEGÓŁY WEJŚCIA NA MT. ARARAT I MT. KACKAR:
Wejście na Ararat nie wiąże się z trudności technicznych. Konieczne są jednak raki i czekan ze względu na zalegający śnieg (sprzęt można wypożyczyć na miejscu). Na dole jest bardzo gorąco i sucho, a temperatury przekraczają 30 stopni. Natomiast w okolicach szczytu temperatura może spaść do minus dziesięciu stopni. W czasie wspinaczki będzie towarzyszył nam licencjonowany przewodnik.
MIEJSCE WYLOTU:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa. Inne miejsce (Wrocław, Kraków, Praga...) po wcześniejszym ustaleniu za dopłatę.
INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
• Zapoznaj się z zasadami, jak zapisać się na wycieczkę oraz z ogólnymi warunkami uczestnictwa w wycieczce.
• Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży.
• Polityka biura w związku z epidemią koronawirusa.