Gruzja: trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek

Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
• Przedchrześcijańskie świątynie i wieś-twierdza Szatili
• Elastyczność: wybór między 11- lub 16-dniowym wyjazdem
• Możliwość zdobycia Kazbeku (5033m n.p.m.)
• Trekking na lekko przez odległe doliny Wielkiego Kaukazu

Odległe doliny Wielkiego Kaukazu kryją się za wysokimi grzbietami gór. Na miejscu poczujemy moc przepięknej natury i ducha dawnych gruzińskich tradycji. Tuszetia i Chewsuretia to jedyne miejsca w Gruzji, w których po dziś dzień zachowały się i są kultywowane obyczaje pasterzy. Ich dziarskie i stanowcze podejście do życia, może szokować np. przechowywanie szkieletów przodków w domach. Dlatego też w części regionu odmówiono przyjęcia chrześcijaństwa, a we wsi-twierdzy Szatili – choć Gruzja to kraj bardzo religijny – nie istnieje ani jeden kościół.

Te dwa regiony pokonamy pieszo. Miejscowe, sprawne konie poniosą nasze bagaże, a my będziemy wędrować od doliny do doliny, od wioski do wioski romantyczną krainą wysokich przełęczy i głębokich zielonych dolin tuż nad brzegami dzikich rzek. Chętnym, którzy szczycą się dobrą kondycją, proponujemy udział w końcowej wspinaczce na szczyt góry Kazbek (5033m n.p.m.) – przepięknego wygasłego wulkanu, mitycznego miejsca cierpień Prometeusza.

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA, a informacje o terminach, nowościach i promocjach otrzymasz jako pierwszy! Ciekawostek podróżniczych szukaj też na naszych profilach INSTAGRAM i FB!

newsletter instagram facebook


Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl

OFERUJEMY WAM DWA ZRÓŻNICOWANE CZASOWO WARIANTY WYCIECZKI:

1. WARIANT KRÓTKI: (10 dni na miejscu) – Wędrówka z Tuszetii do Chewsuretii i dalej do Chewi (+ Kistowie w Pankisi)

Trasa: Wędrówka tuszeckimi dolinami ubarwiona wizytami w malowniczych wioskach pasterskich. Przejście przełęczą Acunta (3431 m n.pm.m) do unikatowej warownej wsi Szatili, zwiedzanie Szatili, a następnie przejście do regionu Chewi. Na końcu zwiedzanie Tbilisi.

2. WARIANT DŁUGI: (15 dni na miejscu) – Wędrówka z Tuszetii do Chewsuretii, następnie przejście z Chewsuretii do Kazbegi (z możliwością zdobycia szczytu góry Kazbek (5033m.n.p.m.) (+ Kistowie w Pankisi) i zwiedzanie Tbilisi.

Trasa: Wycieczka została zaplanowana jako wyprawa na szczyt Kazbeku (5033m.n.p.m.) z poprzedzającą ją kilkudniową wędrówką aklimatyzacyjną. Oczywiście, pamiętamy również o tych, którzy wolą podziwiać przepiękne kaukaskie panoramy z nieco niższej wysokości – dla nich ekspedycja zakończy się na wysokości 4000 metrów. W ramach wyjazdu zwiedzimy również stolicę Gruzji – Tbilisi oraz unikatową warowną wieś Szatili w Chewsuretii.

---
PROGRAM (wariant krótki i długi):

DZIEŃ 1-2
Wylot z Warszawy. Przylot do Tbilisi wcześnie rano. Przejazd do Wąwozu Pankisi, zamieszkanego przez muzułmańskich Kistów. Zakup jedzenia i zapasów na trekking na pięknym lokalnym targu w Telawi. Wieczorem prosta, tradycyjna, czeczeńska kolacja. Domowy koncert muzyki czeczeńskiej z pokazem tradycyjnego tańca.

DZIEŃ 3
Przejazd jedną z najpiękniejszych i najniebezpieczniejszych dróg Kaukazu Południowego. Wzdłuż głównej kaukaskiej grani i przez przełęcz Abano (2960 m n.p.m.), dotrzemy do stolicy Tuszetii – Omalo. Popołudniowy spacer po ruinach tuszeckich wież obronnych.

DZIEŃ 4
Porzucamy ucztujące Omalo i najpierw samochodami terenowymi, a potem pieszo udamy się w stronę rosyjskiej granicy. Powędrujemy w stronę wygasłych górskich wulkanów. Podczas wycieczki będą towarzyszyć nam konie, które poniosą nasze bagaże. Pierwszy dzień wędrówki zawiedzie nas przez przełęcz Nakaicza do górskiej osady Czeszo, a dalej przez wsie Girewi i Czonszio, niemal pod przełęcz Acunta. Noc spędzimy w obozowisku pod namiotami.

DZIEŃ 5
Po zdobyciu Acunty powędrujemy w dół aż do na wpół opuszczonej wioski Ardoti leżącej na umownej granicy między Tuszetią a sąsiadującą z nią Chewsuretią. Znajdujemy się już w okolicy wsi-twierdzy Szatili, lecz dotarcie do niej zajmie nam jeszcze jeden dzień. Nocleg pod namiotami.

DZIEŃ 6
Machamy gruzińskim strażnikom granicznym i dawnym szlakiem towarowym przechodzimy tuż obok „chatki martwych” – budynku pełnego szkieletów, do którego przychodzili umierać starzy schorowani górale. Wieczorem dotrzemy do Szatili, po drodze mijając przepiękne kamienne pole i kilka pasterskich szałasów.

DZIEŃ 7
Dawna gruzińska pieśń opiewa przepiękną pannę z Szatili – dziś spróbujemy ją odnaleźć między ostatnimi mieszkańcami tej perełki kaukaskich osad. Architektura miasta jest zadziwiająca, gdyż domy są tak połączone, że tworzą twierdzę warowną. Będziemy mieli szansę przekonać się, że mieszkający tu Chewsurowie są uważani za najbardziej uprzejmy i gościnny lud zamieszkujący kaukaskie góry. Po południu wsiądziemy do samochodów i przejedziemy do Roszki, skąd zacznie się kolejny etap naszej podróży.

DZIEŃ 8
Ze wsi Roszka wyruszamy w stronę kolejnego gruzińskiego regionu Mccheta-Mtianeti. Wędrować będziemy u podnóża góry Czauchi. Po zdobyciu przełęczy obozowisko i nocleg.

DZIEŃ 9
Udamy się do stolicy subregionu Chewi - Kazbegi. Kolejny dzień wędrówki do Dżuty. Po trudach wcześniejszego dnia, spokojniejszy odcinek, który wiedzie głównie przez rozległe doliny u stóp szczytów Wysokiego Kaukazu. Wariant krótszy wycieczki wyrusza do Tbilisi. Po drodze zwiedzimy Mcchetę, pierwszą stolicę Gruzji. Następnie czeka nas wieczorny spacer po mieście i pyszna kolacja w lokalnej knajpie.

Wariant dłuższy zostaje na nocleg w rodzinnym pensjonacie w Stepancmindzie.

---
Wariant krótki:

DZIEŃ 10-11
Zwiedzimy stare miasto, twierdzę Narikala, zażyjemy kąpieli w łaźniach z siarkową wodą. Udamy się na targ staroci Suchy Most. Nocleg w hotelu w Tbilisi. Udamy się również do "dzielnicy secesyjnej", czyli wzdłuż pięknej świeżo odremontowanej ulicy króla Dawida Budowniczego. Dla chętnych wieczorna impreza w jednym z licznych tbiliskich barów. Odpoczynek w hotelu. Około godziny 2 w nocy, wyjazd na lotnisko i powrót do Polski.

---
Wariant długi:

DZIEŃ 10
Wariant dłuższy pozostaje w Stepancmindzie. Uzupełnienie zapasów w lokalnych sklepach. Dalsza wędrówka w stronę przepięknie usytuowanego klasztoru Cminda Sameba. Stąd czeka nas już tylko kilka godzin dreptania do granicy lodowca. Nocleg w namiocie.

DZIEŃ 11
Aklimatyzacja i wspinaczka na wysokość 4000 metrów. Przygotowania do zdobycia Kazbeku w otoczeniu przepięknych widoków na lodowiec i okoliczne skały. Obserwacja ptactwa, opalanie promieniami słonecznymi i inne atrakcje. Nocleg w namiocie pod lodowcem lub meteostacji.

DZIEŃ 12-13
Grupa chętnych podejmie próbę zdobycie szczytu pod opieką miejscowego, licencjonowanego przewodnika górskiego. Wędrówka rozpocznie się wczesnym rankiem, lodowcem przejdziemy na płaskowyż, z którego czeka nas strome podejście na szczyt Kazbeku. Powrót do meteostacji w godzinach popołudniowych. Jeśli pogoda dopisze, zaś uczestnikom nie braknie sił i czasu, próbę zdobycia szczytu można podjąć również wcześniejszego dnia. Nocleg w namiocie lub meteostacji.

DZIEŃ 14
Dzień zapasowy lub zejście do Kazbegi. Dla zainteresowanych przewidziane zwiedzanie Wąwozu Darialskiego i wodospadu Gweleti. Nocleg w Kazbegi u lokalnych rodzin.

DZIEŃ 15
Wyjeżdżamy z Kaukazu, przejazd do Tbilisi. Zwiedzanie stolicy i ewentualny koncert gruzińskiej muzyki. Nocleg w Tbilisi.

DZIEŃ 16-17
Całodzienne zwiedzanie Tbilisi. Zwiedzimy stare miasto, twierdzę Narikala, dla chętnych możliwość kąpieli w łaźniach z siarkową wodą. Udamy się na targ staroci Suchy Most. Udamy się również do "dzielnicy secesyjnej", ulokowanej wzdłuż pięknej świeżo odremontowanej ulicy króla Dawida Budowniczego. Dla chętnych wieczorna impreza w jednym z licznych tbiliskich barów. Odpoczynek w hotelu. Około godziny 2 w nocy, wyjazd na lotnisko i powrót do Polski.

Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI (we wszystkich wariantach):

• bilet lotniczy w dwie strony wraz z opłatami lotniskowymi

• opiekę polskojęzycznego pilota

• opiekę miejscowego przewodnika górskiego

• transfer z i na lotnisko w Tbilisi, przewóz do i z gór, przejazd z Szatili do Gudani oraz z Juta do Kazbegi

• konia niosącego bagaże w Tuszetii, Chewsuretii i Kazbegi

• dwa noclegi w hotelu w Tbilisi

• zakwaterowanie w Pankisi, Omalo, Szatili i Stepancmindzie

• śniadania i kolacje w Pankisi, Omalo, Szatili i Kazbegi (w wariancie krótszym Pasanauri

• śniadania w Tbilisi

• pakiety informacyjne i mapy

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• dla zainteresowanych wynajem koni do pokonania konno drogi przez Tuszetię lub Chewsuretię (około 50 EUR za każdą część)
• wyżywienie w trakcie trekkingu oraz w Tbilisi

ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE:
Z powodu nieprzystępności zwiedzanych obszarów niemożliwe jest spędzenie każdej nocy w domach gościnnych. Podczas kilku nocy będziemy spać we własnych namiotach w obozowiskach. W Tbilisi będziemy zakwaterowani w hotelu. Przy każdym noclegu w domach gościnnych w cenie zapewnione są kolacja i śniadanie. Pozostałe wyżywienie we własnym zakresie.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 14.

SZCZEGÓŁY O TREKKINGU:
Trekking odbywa się bez obciążenia, nasze bagaże niesie koń. Wymagana jest dobra kondycja fizyczna. Na trasie nie ma żadnych technicznie wymagających podejść, niemniej zdarzą się nam krótkie przejścia i przeprawy przez strumienie. Większość szlaków przebiega przez ścieżki pasterskie.

SZCZEGÓŁY O WEJŚCIU NA SZCZYT KAZBEKU:
Podczas zdobywania Kazbeku (z wioski Kazbegi) będzie towarzyszył Wam licencjonowany przewodnik. Od meteostacji na szczyt wchodzi się w czteroosobowych grupkach, których członkowie asekurowani są liną. W każdej grupie - czteroosobowej idzie jeden gruziński przewodnik.Cena przewodnika jest stała bez względu na ilość osób w grupie. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że uzbiera się grupa czteroosobowa. Podejście wymaga sprawności fizycznej (nie umiejętności technicznych!). W dzień zdobywania szczytu obóz opuszcza się o 3 rano, powrót zwykle około godziny 16.

WYJAZD:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Tbilisi oraz Warszawa. Inne miejsce (Wrocław, Praga...) po wcześniejszym ustaleniu za dopłatą.

INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
• Organizatorem wycieczki jest Biuro Aktywnych Podróży Barents.pl

Mapa poglądowa trasy wycieczki: Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Barents.pl
W drodze na Kazbek © Anna Fischer dla Barents.pl
Kazbek zdobyty! © Anna Fischer dla Barents.pl
W drodze na Kazbek © Anna Fischer dla Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
W drodze na Kazbek © Anna Fischer dla Barents.pl
W drodze na Kazbek © Anna Fischer dla Barents.pl
W drodze na Kazbek © Anna Fischer dla Barents.pl
W drodze na Kazbek © Anna Fischer dla Barents.pl
W drodze na Kazbek © Anna Fischer dla Barents.pl
W drodze na Kazbek © Anna Fischer dla Barents.pl
W drodze na Kazbek © Anna Fischer dla Barents.pl
W drodze na Kazbek © Anna Fischer dla Barents.pl
W drodze na Kazbek © Anna Fischer dla Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek © Roman Stanek, Barents.pl

ZOBACZ TEŻ INNE PROPOZYCJE NASZYCH CIEKAWYCH WYJAZDÓW

Soczysta zieleń Armenii. Trekking w Armenii, zwiedzanie Erywania i zdobywanie szczytu Aragac. © Roman Stanek, Barents.pl
ARMENIA

Aragac. Trekking w Armenii

wkrótce terminy na 2019 r.
Pod Uszbą. © Lidka Wiśniewska z Barents.pl
GRUZJA
2019

Trekking w Gruzji. Swanetia na lekko.

8-20.08.2019 I 22.08.-3.09.2019
Nad jeziorem Ala Kol. Trekking w Kirgistanie. Wśród Gór Niebiańskich. fot. © Roman Stanek Barents.pl 2014 r.
KIRGISTAN
2019

Trekking na lekko po Górach Tienszan

17-31.08. | 31.08.-14.09.2019