fbpx Szwecja: Kungsleden, trekking Królewskim Szlakiem | Trekking przez Kungsleden z Barents.pl

Szwecja: Kungsleden, trekking Królewskim Szlakiem

Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
• Trekking słynnym Kungsleden - Królewskim Szlakiem
• Noclegi w drewnianych chatach z sauną
• Przełęcz Tjäktja i Dolina Vistasvagge
• Brzozowe lasy, tundra, kamieniste przełęcze i bujne doliny rzek
• Wyprawa w końcówce sezonu - cisza i brak komarów
• Obserwacja zorzy polarnej

Trekking w Szwecji słynnym królewskim szlakiem Kungsleden! Zabieramy Was na 110 km wycieczkę trekkingową przez północny odcinek najsłynniejszego szlaku Szwecji i jego najciekawszymi odnogami. Obejdziemy masyw najwyższej góry Szwecji Kebnekaise (2097 m n.p.m),, wejdziemy na przełęcz Tjäktjapasset (1150 m n.p.m.), odpoczniemy nad Jeziorem Alesjaure i zejdziemy w bujną dolinę Visttasvággi.

Pójdziemy przez Laponię, przez tereny zamieszkane przez Saamów, hodowców reniferów. Mamy dużą szansę zobaczyć te zwierzęta. Pokonamy kamieniste przełęcze, tereny pokryte tundrą, bogate w roślinność doliny, liczne mosty, płytkie brody, podmokłe tereny. Zobaczymy meandrujące rzeki, czoła lodowców i wysokie szczyty tej części Szwecji.

Będziemy wędrować od chaty do chaty, regenerując się w wygodnych łóżkach, odpoczywając przy kominku, w saunie, a nawet przy piwie zakupionym w górskim sklepiku pośród dziczy. Maszerować będziemy ze średnim obciążeniem - z własnym jedzeniem i śpiworem, ale bez namiotów.

Na Kungsleden zabieramy Was pod koniec sezonu, gdy szlaki pustoszeją, powoli zaczyna się jesień, brak już jest komarów, ale chaty są wciąż otwarte. Znajdować się będziemy za kołem podbiegunowym północnym, a ciemne noce pozwolą przy odrobinie szczęścia obserwować zorzę polarną.

Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl

Terminy wycieczek

Numer Trudność Termin Dni Cena Uwagi Rezerwacja
1062-24 3 Od 24.08.2024 do 01.09.2024 9

7990 PLN

Chcę jechać
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl

program wyjazdu TREKKING PRZEZ KUNGSLEDEN - RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-2
Wylot z Polski i przelot z przesiadką za koło podbiegunowe. Drugiego dnia transfer pod Masyw Kebnekaise do miejsca rozpoczęcia trekkingu Szlakiem Królewskim. Rozpoczynamy wyprawę u zbiegu dolin Láddjuvággi i Visttasvággi, 19-km trasą bez większych przewyższeń. Przejdziemy przez tereny wypasu reniferów, także będzie szansa na obserwację tych zwierząt. Nocleg w górskiej chacie pod Kebnekaise, najwyższym szczytem Szwecji.

Dystans i przewyższenia: 19 km, + 300 m / - 100 m

DZIEŃ 3
Przed nami najdłuższy odcinek podczas całego trekkingu. Pójdziemy w górę coraz bardziej zwężającej się doliny Láddjuvággi. Miniemy najwęższe miejsce pomiędzy górami Singitjåkka i Skárttoaivi, których ściany wznoszą się ponad 800 metrów nad doliną. Dotrzemy do głównej nitki "Królewskiego Szlaku” Kungsleden.

Przed nami kwintesencja północnego Kungsleden - rozległa dolina Tjäktjavagge, otoczona stromymi zboczami, poprzecinana strumieniami spływającymi z lodowców. Dnem doliny płynie nieregularnie rozlewająca się i rozwidlająca rzeka Tjäktjajåkka. Po dotarciu do chaty odpoczynek w saunie.

Dystans i przewyższenia: 26 km, + 500 m / - 300 m

DZIEŃ 4
Mamy do pokonania kilkanaście km i wejście na przełęcz Tjäktjapasset (1150 m n.p.m.), najwyższą na szlaku Kungsleden, z której rozpościerają się fantastyczne widoki na północną i południową część szlaku. Odpoczynek w najmniejszej i najwyższej położonej chacie podczas naszej wycieczki.

Dystans i przewyższenia: 13 km, + 350 m / - 120 m

DZIEŃ 5
Pozostawiając za sobą surową kamienistą przełęcz schodzimy do bujnych wrzosowisk i trawiastych łąk wzdłuż rzeki Aliseatnu, pokonując mostki i płytkie brody. W połowie dnia docieramy do chaty nad jeziorem Alesjaure, gdzie dotychczasowe trudy zrekompensuje nam sauna i piwo z górskiego sklepiku dostarczane tam helikopterem.

Dystans i przewyższenia: 14 km, + 100 m / - 350 m

DZIEŃ 6-7
Skręcamy z głównej nitki Królewskiego Szlaku, aby poznać mniej uczęszczane ale przepiękne doliny. Po pokonaniu przełęczy ukazuje się nam 30-kilometrowa gęsto zalesiona dolina Vistasvagge. Z widokami na meandrującą rzekę, skalny wąwóz, wodospady i czoło lodowca Siehtagas powoli zanurzymy się w brzozowej gęstwinie. Następnego dnia, dla chętnych dzień wypoczynkowy, albo fakultatywny trekking na lekko do położonej wśród wysokich szczytów chaty Nallo.

Dystans i przewyższenia: 18 km, + 350 m / - 550 m
Dystans i przewyższenia: 18 km, + 330 m / - 330 m (trekking fakultatywny drugiego dnia).

DZIEŃ 8
Ostatni dzień trekkingu. Od cywilizacji dzieli nas ponad 30 km. Podążając z biegiem rzeki Visttasjohka zejdziemy ponad 20 km. Ostatnie 10 km spłyniemy po rzece łodzią z miejscowym samskim przewodnikiem. Dokładne miejsce odbioru przez łódź będzie zależeć od poziomu wody w rzece. Rozpoczynamy powrót do domu. Transfer na lotnisko w Kirunie lub Narwiku. Miejsce noclegu dostosowane do harmonogramu przelotów.

Dystans i przewyższenia: 22 km, + 200 m / - 350 m

DZIEŃ 9
Lot powrotny do Polski.

Nie jedź sam! Poleć wyjazd znajomym:
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl

w cenie ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI TREKKINGOWEJ DO SZWECJI:

• bilet lotniczy w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi

• 1 sztuka bagażu rejestrowanego do 10 kg

• 1 sztuka małego bagażu podręcznego

• lokalne transfery wg programu

• 2x zakwaterowanie w pensjonacie (pierwszy i ostatni nocleg)

• 6x zakwaterowanie w samoobsługowych chatach podczas trekkingu (w tym z sauną)

• 2x śniadanie (na początku i na końcu wycieczki)

• opiekę polskojęzycznego pilota

• materiały informacyjne

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę

• ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl

poza wyceną WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• wyżywienie (poza 2 śniadaniami)
• dodatkowy bagaż

wylot WYLOT:
Miejsca rozpoczęcia wycieczki to Gdańsk lub Warszawa. Przylot z innych miast po ustaleniu za dopłatą.

zakwaterowanie ZAKWATEROWANIE:
• 2 noce w pensjonacie/hotelu (miejsce noclegu zależne od rozkładu lotów)
• 5 nocy - podczas wyprawy będziemy spać w przeznaczonych dla turystów górskich chatach, w których będziemy mieć zagwarantowane miejsca. Są to chaty ogrzewane za pomocą pieca na drewno. Chaty wyposażone są w piętrowe łóżka z materacami, poduszki i koce.

Kuchnie posiadają kuchenki gazowe i są bardzo dobrze wyposażone. W chacie jest stół i ławy do siedzenia. W bliskim otoczeniu chaty znajduje się wychodek. Chaty nie posiadają prądu, ani bieżącej wody (tym samym zlewu i łazienki). Wodę należy pozyskiwać z rzek i jezior, które znajdują się blisko chaty. Chaty mają regularnie kontrolowany stan pieców, oraz wyposażone są w czujniki dymu. Chaty (czasem również pokoje) będziemy dzielić z innymi turystami pokonującymi szlak. Opiekun chaty będzie przydzielać nam drobne obowiązki porządkowe (zamiatanie, przynoszenie wody, etc.).

wyżywienie WYŻYWIENIE:
Część żywności należy zabrać ze sobą z Polski. W połowie chat można dokupić żywność w górskim sklepiku (makaron, ryż, batony, liofilizaty, jedzenie w puszkach, sucharki). W jednej chacie będzie górska restauracja.

W każdej z chat można ugotować sobie posiłek (dostęp do nieograniczonej ilości wody z naturalnych źródeł przy chatach, kuchenka gazowa, bardzo dobrze wyposażone kuchnie). Polecamy zabranie żywności lifolilizowanej, aby ograniczyć wagę plecaka.

Śniadanie na początku i na końcu wyjazdu zapewnione w hotelu/pensjonacie.

pogoda POGODA:
Odwiedzany region w którym występuje klimat subpolarny, panujący w regionie przez cały rok. Otwarte przestrzenie powodują występowanie silnych wiatrów. Należy spodziewać się zmiennej pogody, w tym opadów deszczu. Możemy również trafić na złotą jesień. Początek września można porównać pogodowo do środka jesieni w Polsce w niższych górach. Średnia temperatura w tym okresie wynosi 6°C. Temperatury mogą wahać się od +2°C do 15°C. W wyższych partiach nadal jeszcze nie powinien padać śnieg.

grupa GRUPA:
Jeździmy w małych grupach, nie więcej niż 12 osób.

trudność POZIOM TRUDNOŚCI:
Poziom trudności porównywalny jest do 15-25 km trekkingów po Beskidach w drugiej połowie października, z tym że w otwartym, w większości bezdrzewnym, kamienistym terenie, co wpływa na większą ekspozycję na deszcz i wiatr.

Teren to rozległe pokryte tundrą lub brzozą karłowatą doliny. Na trasie będą liczne mosty, kładki oraz płytkie brody do pokonania. Poruszamy się po szlaku wyznaczonym przez lokalną organizację turystyczną. Dzienne przewyższenia nie przekraczają kilkuset metrów.

Uczestnik trekkingu musi być gotowy na poruszanie się w jesiennych warunkach pogodowych przez 5-9 godzin w ciągu dnia z własnym plecakiem średniego rozmiaru. Minimalny dystans do przejścia w ciągu całej wyprawy to ok. 110 km w ciągu 6 dni. Dodatkowe 18 km stanowi wycieczka fakultatywna. Dziennie odcinki będą się wahać między 12-25 km. W jednej z chat zostaniemy na 2 noce - wtedy można się zregenerować lub pójść na fakultatywną wycieczkę.

inne ważne INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku zmiany sytuacji na miejscu.
• Zapoznaj się z zasadami, jak zapisać się na wycieczkę oraz z ogólnymi warunkami uczestnictwa w wycieczce.
• Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży.
• Uwaga! W przypadku wprowadzenia ograniczeń uniemożliwiających realizację wycieczki, zwrot 100% wpłaconych pieniędzy realizujemy do 7 dni od dnia odwołania wycieczki.
• Polityka biura w związku z Covid-19 - Podróże w czasach COVID-19 z Barents.pl.

Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl
Szwecja: Trekking przez Kungsleden fot. © Maciej Wałaszczyk, Barents.pl

Zobacz też inne propozycje naszych ciekawych wyjazdów

FINLANDIA

Trekking przez tundrę Laponii

24.08.-31.08. | 31.08.-7.09.
Finlandia: trekking przez jesienną tundrę Laponii © fot. Suvi-Mansikkasalo dla Barents.pl
  • nowość
  • Trekking
NORWEGIA

Trekking: Hardangervidda i Trolltunga

16-25.08.2024
Hardangervidda i Trolltunga: trekking przez surowy płaskowyż Norwegii fot. © Jan Prasałek z Barents.pl
  • Trekking
WYSPY OWCZE
NOWOŚĆ

Trekkingi farerskimi ścieżkami

3-12.08.2024
Wyspy Owcze: trekkingi na lekko po farerskich szlakach fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
  • nowość
  • Trekking