Sylwester na Maderze: spacery lewadami
Zapraszamy na sylwestra na Maderze! Sylwestrowy wyjazd na Maderę, to aktywnie spędzony okres świąteczno-noworoczny na wyspie pełnej zieleni w przyjemnych temperaturach. Madera, to malutka wyspa na Oceanie Atlantyckim z subtropikalnym atlantyckim klimatem idealnym dla lekkich trekkingów i zwiedzania.
Bogactwo przyrodnicze Madery to roślinność podzwrotnikową, lasy wawrzynowe (laurowe) i wrzosowe. Na wyspie znajdują się liczne obszary chronione (UNESCO, Natura 2000), a różnorodność przyrody odzwierciedla górzysty charakter wyspy.
Madera to świetne szlaki turystyczne, które poznamy podczas tego aktywnego sylwestrowego wyjazdu. Wiele z nich prowadzi wzdłuż lewad - sieci kanałów irygacyjnych oraz ścieżek biegnących wzdłuż cieków wodnych. Budowane od XVI wieku dziś tworzą system szlaków spacerowych Madery. Lewady mają różny stopień trudności - prowadzą nadmorskimi klifami, dolinami, tworzą jeziorka i górskie wodospady.
Podczas wycieczki zobaczymy klify Ponta de São Lorenço, zwiedzimy stolicę Funchal, pocztówkową wioskę Santana, przejdziemy unikatową Levada dos Cedros, wybrzeże Porto Moniz i wiele innych. Przywitamy nowy rok w rozświetlonym i pełnym muzyki Funchal!
Madera to doskonały kierunek na okres świąteczno-sylwestrowy. Z temperaturami około 14-22°C w nadmorskich miastach, oraz 10–12°C w górach, stanowi, mimo prawdopodobieństwa opadów, ciepłe i przyjemne miejsce w porównaniu do innych w danym okresie. Zapraszamy na sylwestra na Maderze!
| Numer | Trudność | Termin | Ilość dni | Cena | Uwagi | Rezerwacja |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 528(1)-25 | 2 | od do | 8 | 9990 PLN | Wylot z Gdańska | Chcę jechać |
| 528(2)-25 | 2 | od do | 8 | 10990 PLN | Wylot z Warszawy | Chcę jechać |
RAMOWY PROGRAM SYLWESTRA NA MADERZE:
DZIEŃ 1
Wylot z Warszawy bezpośrednio na Maderę*. Przejazd do hotelu lub pensjonatu, zakwaterowanie i wspólna kolacja dla chętnych.
*Planowany jest bezpośredni przelot Wizz Air z Warszawy. W przypadku niedostępności miejsc lub cen biletów lotniczych przekraczających zakładany budżet, zaproponujemy alternatywne rozwiązania.
DZIEŃ 2
Spacer po słynnych maderskich lewadach na płaskowyżu Paul da Serra. Ścieżki Levada do Risco doprowadzi nas do wodospadu Risco, a Levada das 25 Fontes do „Jeziora 25 źródeł”. Możliwa kontynuacja trasy szlakiem Lagoa do Vento.
Paul da Serra to jedyny płaskowyż na wyspie, kluczowy obszar zaopatrzenia Madery w wodę gruntową. Znajduje się w centralno-zachodniej części Madery, na wysokości około 1500 m n.p.m., i jest porośnięty lasami wawrzynowymi.
Dystans do przejścia: około 15 km
DZIEŃ 3
Wycieczka na malownicze klify Ponta de São Lorenço. Łagodny trekking oferuje jedne z najpiękniejszych panoram na wyspie, obejmujących skaliste wybrzeże i klify po obu stronach cypla.* W drodze powrotnej obiad w portowym miasteczku Canical oraz przystanek na punkcie widokowym Ponta de Garajau.
Wieczorem powitamy w Funchal nowy rok! Już w dniach poprzedzających sylwestra świąteczne iluminacje rozświetlają miasto, a w rejonie ulicy Avenida Arriaga występują na żywo zespoły folklorystyczne, chóry i uliczni muzycy. W sylwestra atmosferę zabawy wieńczy pokaz fajerwerków, z którego Funchal słynie.
Dystans do przejścia: około 7 km
* Przy dobrej pogodzie, z krańca Ponta de São Lorenço można wrócić na parking łódeczką turystyczną, robiąc dodatkowy tour niemal dookoła cypla. To koszt około 30 EUR.
DZIEŃ 4
Las Fanal położony na górskim płaskowyżu Paul da Serra to jedyne miejsce na wyspie, gdzie prawie przez cały rok utrzymuje się mgła. Wyruszymy na trekking przez unikalny makaronezyjski las wawrzynolistny ścieżką "Levada dos Cedros". Aktywną część dnia zakończymy relaksem przy piwie w Ribeira da Janela.
Po południu wizyta w miasteczku Porto Moniz, w północno-zachodniej części Madery. Przy bardzo sprzyjającej pogodzie możliwa kąpiel w naturalnych, wulkanicznych basenach, napełnianych falami Atlantyku. Jeśli ocean będzie wzburzony, będziemy obserwować spektakularne fale rozbijające się o klify i formacje skalne.
Dystans do przejścia: około 9 lub 16 km (w zależności od formy grupy, czasu i warunków pogodowych).
DZIEŃ 5
Na początek dnia wschód słońca z Pico Arieiro połączony ze śniadaniem na świeżym powietrzu. Pójdziemy na krótki spacer w stronę punktu widokowego Pedra Rija. Odwiedzimy wieś Santana, znaną z charakterystycznych pasterskich domków krytych strzechą. Część z nich została przekształcona w skansen.
Po południu zwiedzimy Funchal. Kolejką linową wjedziemy do dzielnicy Monte, górującej nad miastem, słynącej z emocjonujących zjazdów wąskimi uliczkami w drewnianych saniach. Odwiedzimy ogród botaniczny, pełen subtropikalnych roślin i kwiatowych dywanów. Zwiedzimy słynne targi kwiatów i rybny, wielobarwne miejsca tętniące lokalnym życiem.
Dystans do przejścia: około 2,5 km + spacery po Funchal
DZIEŃ 6
Poznawanie południowo-zachodniego wybrzeża Madery rozpoczniemy od wędrówki lewadą Levada do Moinho – Levada Nova, która prowadzi przez malownicze krajobrazy, tunele, a nawet pod wodospadem. Dotrzemy do nadmorskich miejscowości na wybrzeżu, z możliwością zjazdu kolejką na Fajã dos Padres. Odwiedzimy Ponta do Sol i Ribeira Brava oraz słynne dzięki sir Winstonowi Churchillowi miasteczko Câmara de Lobos, uwiecznione podczas malowania zatoki z tarasu lokalnej restauracji. Zakończymy wycieczkę na najwyższym klifie Europy, Cabo Girão. Powrót do Funchal – pieszo dla chętnych lub samochodem.
Dystans do przejścia: ok 8 km
DZIEŃ 7
Zachodnie wybrzeże Madery to spektakularne Achadas da Cruz z widokami na góry, klify i ocean, oraz widokowy szlak Levada da Ponta do Pargo. Rozpoczniemy pieszą wycieczkę z położonych na wysokim klifie Achadas da Cruz do niezwykłej Fajã da Quebrada Nova. Wrócimy jedną z najbardziej stromych maderskich kolejek linowych, oferującą 1500 metrów niezapomnianych panoram.
W drugiej części dnia przejdziemy kilkukilometrowy odcinek Levady da Ponta do Pargo i zatrzymamy się po drodze w miasteczku Calheta z piaszczystą plażą oraz w Madalena do Mar, gdzie wybierzemy się na spacer wzdłuż bananowej lewady.
Dystans do przejścia (łącznie cały dzień): około 12 km.
DZIEŃ 8
Plan tego dnia uzależniony jest od godzin lotów. Rano przejazd na lotnisko lub czas wolny na zakupy pamiątek i ostatnie spacery po stolicy Madery. Następnie powrót do Polski*.
*Planowany jest bezpośredni przelot Wizz Air z Warszawy. W przypadku niedostępności miejsc lub cen biletów lotniczych przekraczających zakładany budżet, zaproponujemy alternatywne rozwiązania.
ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI NA MADERĘ:
• bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami
• bagaż podręczny i nadawany wg taryfy linii lotniczych (ok 20 kg)
• opiekę polskojęzycznego pilota
• transport lokalny: minibusem (i okazjonalnie świetnie zorganizowaną komunikacją publiczną)
• zakwaterowanie: 7x nocleg w pensjonacie w Funchalu
• wyżywienie: 7x śniadanie
• wjazd kolejką na Monte (Funchal) i kolejką Achadas da Cruz
• wejściówki na płatne szlaki
• pakiety informacyjne
• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
• ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu
• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
• ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą
WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• wyżywienie (poza śniadaniami)
WYDATKI FAKULTATYWNE:
• bilety wstępu (Ponta Cabo Girão 2 EUR, wulkaniczne baseny w Porto Moniz 3 EUR, Madeira Whale Museum 10 EUR, Ogród Botaniczny 10 EUR, Tropical Garden 15 EUR, kolejka Fajã dos Padres 12 EUR, kolejka Navio – Santana 10 EUR)
• zjazd drewnianymi sankami z Monte (1 osoba - 27,5 EUR, 2 osoby - 35 EUR, 3 osoby 52,5 EUR)
• wycieczki fakultatywne
ZAKWATEROWANIE:
• Podczas wyjazdu 7x będziemy zakwaterowani w pensjonacie/domowym hostelu w Funchalu. Pokoje 2 i 3osobowe.
• Dla chętnych istnieje możliwość pokoju jednoosobowego przy dopłacie 2800 PLN/os. na cały wyjazd
WYŻYWIENIE:
• W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie. Pozostałe wyżywienie jest we własnym zakresie. W zależności od wyboru miejsca obiadowego i preferencji żywieniowych uczestników, można zjeść obfity posiłek już od 15 EUR.
O WYCIECZCE:
Wyjazd ma charakter aktywnej objazdówki - to zwiedzanie różnych atrakcji i części wyspy podczas pieszych wycieczek. Spacery i lekkie trekkingi wynoszą od kilku do kilkunastu kilometrów dziennie. Trasy są przyjemne, w większości poprowadzone po wyznaczonych szlakach i/lub lewadach, nie ma przejść wymagających umiejętności wspinaczkowych lub użycia dodatkowego sprzętu. Trasy prowadzą przez tunele, po schodkach, po otwartych przestrzeniach i w lasach, w niektórych miejscach pojawia się ekspozycja. Charakter zakwaterowania podczas wyjazdu (w jednym miejscu) umożliwia nie uczestniczenie we wszystkich wycieczkach.
Ze względu na dość dynamicznie zmieniające się zakazy i nakazy na wyspie (remonty, osuwiska), w przypadku zamknięcia jakiegoś szlaku / lewady, pilot zaproponuje alternatywny program. Kolejność dni może ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe i dopasowanie do nich poszczególnych punktów programu.
Określenie na lekko odnosi się do pieszych wycieczek bez ciężkiego plecaka z całym ekwipunkiem, nie do poziomu trudności trasy / wycieczki :-)
TRANSPORT:
Do dyspozycji podczas wycieczki będziemy mieć wygodny minibus / bus / auto (w zależności od liczebności grupy). Na niektórych trasach - w razie potrzeby - skorzystamy z komunikacji publicznej, która na Maderze jest dobrze rozwinięta.
GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15/16.
POGODA:
Madera to wyspa marzenie, również pod kątem pogody. Oczywiście przełom grudnia i stycznia to nieco chłodniejsza część roku na Maderze, ale tak czy inaczej będzie znacznie cieplej niż w Polsce w tym samym okresie. Pogodę można porównać to wczesnej polskiej wiosny.
W Funchal możemy spodziewać się temperatury około 18-22°C, nocą 14-16°C. W górach i na szlakach lewadami będzie chłodniej – 10–12°C, poza słońcem można się spodziewać mgieł, wiatru i opadów. Na Maderze raczej nie występują upały, nie zanotowano również przymrozków, za to często pada.
Przy szczytach i nad oceanem wypiętrzają się chmury. Południowa część wyspy jest cieplejsza od północnej, skrytej w cieniu niemal cały dzień. Pogoda sprzyja uprawianiu aktywnej turystyki przez cały rok.
WYLOT:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa lub Gdańsk.
INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
• Zapoznaj się z zasadami, jak zapisać się na wycieczkę oraz z ogólnymi warunkami uczestnictwa w wycieczce.
• Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży.
• Uwaga! W przypadku wprowadzenia ograniczeń uniemożliwiających realizację wycieczki, zwrot 100% wpłaconych pieniędzy realizujemy do 7 dni od dnia odwołania wycieczki.
Zobacz też inne propozycje naszych ciekawych wyjazdów
Sylwester na Archipelagu Azorów
29.12.2025-6.01.2026
Aktywny wypoczynek na Santo Antão
15-26.02. | 1-12.05.26
Azory: Sylwester na São Miguel
28.12.2025-4.01.2026 | 29.12.2025-5.01.2026
