Północny Spitsbergen: wyprawa wzdłuż zachodniego wybrzeża
Zapraszamy na polarną ekspedycję w nieznane obszary Archipelagu Svalbard. Płynąc wzdłuż zachodniego wybrzeża, wyruszamy na wyprawę do północnej części Wyspy Spitsbergen.
Wypływamy z arktycznej stolicy Longyearbyen wzdłuż zachodniego wybrzeża Wyspy Spitsbergen aż do 80. równoleżnika. Z tego miejsca do bieguna północnego brakuje już tylko 780 kilometrów!
Codziennie będą nam towarzyszyć kolorowe góry lodowe, wielobarwna arktyczna tundra, ostre granie gór i cielące się lodowce. Wyprawa na północny zachód Spitsbergenu obfituje w spotkania z miejscową fauną. Na naszej trasie spotkamy morsy, foki, wieloryby, renifery, lisy polarne, alczyki, a przy odrobinie szczęścia niedźwiedzie polarne.
Pójdziemy na trekkingi i spacery przez dziką tundrę - ale nie będziemy tam pierwsi! To miejsca znane z ciekawej historii wypraw polarnych, skąd w początkach XX wieku startowali statkiem powietrznym Amundsen i Nobile, a Salomon Andrée próbował podbić Północ balonem. Odwiedzimy też aktywnie działającą Polską Stację Polarną Kaffioyra Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Popłyniemy przystosowanym do polarnych rejsów jachtem ze specjalnie przeszkoloną załogą. Dotrzemy do miejsc niedostępnych dla większości turystów. Zapraszamy do wspólnego oglądania najpiękniejszych arktycznych widoków i przeżywania polarnego dnia w czasie wachty!



RAMOWY PROGRAM EKSPEDYCJI NA PÓŁNOCNO-ZACHODNIE WYBRZEŻE SPITSBERGENU:
DNI 1-3 (27-29.07.2025)
Przygoda rozpoczyna się wieczorem w Longyearbyen, administracyjnym sercu Svalbardu. Po przygotowaniach i szkoleniu z zasad bezpieczeństwa wypływamy w kierunku Isfjordu. Trwa niezwykły dzień polarny, gdy słońce nigdy nie zachodzi.
Mijając historyczną radiostację Kapp Linne, kierujemy się ku Ny-Ålesund - najdalej na północ wysuniętej stałej osadzie na świecie. Z Ny-Ålesund wyruszali na swoje wyprawy legendarni polarnicy jak Amundsen czy Nobile. Po drodze na Wyspie Księcia Karola zobaczymy kolonie morsów na przylądku Polepynten.
DNI 4-5 (30-31.07.2025)
Kontynuujemy rejs przez cieśninę Sørgattet między Spitsbergenem a wyspami Amsterdamoya i Danskøya. W pobliżu znajduje się Virgohamna, miejsce startu wyprawy balonowej Andréego. Losy tragicznej w skutkach wyprawy świetnie opisuje w książce Ekspedycja pisarka Bea Uusma. W przypadku sprzyjających warunków pogodowych przekroczymy też magiczną granicę 80. równoleżnika, zbliżając się jeszcze bardziej do bieguna północnego. Zawitamy do słynnej chaty Texas Bar, oferującej darmowe trunki (!). Odkrywamy majestatyczny Lodowiec Monaco w Liefdefjorden.
DNI 6-7 (1-2.08.2025)
Odwiedzamy spektakularny Czerwony Fiord (Raudfjorden) ze starymi norweskimi traperskimi hyttami. Zobaczymy lodowiec Raudfjordbreen, na krach lodowych wypatrujemy foki obrączkowane i brodate. Podczas trekkingu do jeziora Richardvatnet podziwiamy renifery i surowe piękno tundry.
DNI 8-9 (3-4.08.2025)
W drodze powrotnej odwiedzamy polską stację Polarną Kaffioyra Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W przypadku zapasu czasu zwiedzimy wyspę Blomstrandhalvoya. Znajdują się tam pozostałości osady Ny London z resztkami sprzętu do wydobywania marmuru. Ekspedycję kończymy w przytulnej restauracji Kroa w Longyearbyen, świętując niezapomnianą arktyczną przygodę. Ostatni nocleg na łódce i rano wykwaterowanie.


ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:
• Wynajem jachtu, miejsce w kajucie i polskojęzyczną załogę
• Polskojęzycznego przewodnika arktycznego wyposażonego w broń na wypadek spotkania z niedźwiedziem polarnym
• Podczas wyprawy wyżywienie 2-3x dziennie
• Pakiety informacyjne
• Paliwo i opłaty portowe
• Ubezpieczenie łodzi, akcji ratunkowej, zdrowotne zgodne z wymogami Gubernatora Svalbardu
• Ubezpieczenie bagażu
• Gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
• Obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
• Obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę


WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• przelot na Spitsbergen
PRZELOT:
UWAGA: Przelot nie jest zawarty w cenie wycieczki! Koszt to ok. 2500 PLN zależnie od miejsca wylotu. Chętnie pomożemy w zakupie biletu!
UWAGA:
Od uczestników wymaga się dobrego stanu zdrowia, zdolności uczestnictwa w wachtach (co najmniej raz dziennie) i odporności na warunki życia na jachcie (jest prysznic z ciepłą wodą, ale jego użycie będzie bardzo ograniczone).
CHOROBA MORSKA:
Mimo, że będziemy pływać w większości między fiordami, blisko wybrzeża Spitsbergen, u niektórych uczestników może wystąpić choroba morska. Mija ona jednak najpóźniej po dwóch dobach.
UBEZPIECZENIE:
Ubezpieczenie wystarczy na całą wyprawę (dokładną umowę prześlemy po mailowym zgłoszeniu na wyjazd). Każdy uczestnik może się dodatkowo ubezpieczyć od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej oraz od chorób przewlekłych, które nie są zawarte w cenie pakietu podstawowego.
TELEFON SATELITARNY:
Podczas rejsu będziemy mieć do dyspozycji telefon satelitarny, na który można otrzymywać za darmo smsy od bliskich przez internet. Wszelkie telefony z telefonu satelitarnego będą płatne według cennika Iridium.
WYŻYWIENIE I ALKOHOL:
• Posiłki 2-3x razy dziennie (śniadanie, obiad i kolacja lub śniadanie i obiadokolacja) będzie przygotowywał kucharz z pomocą uczestników.
• Z powodu specyfiki wyprawy, surowo zabrania się wnoszenia na pokład jakikolwiek alkoholu. Podczas wyprawy, w naszym minibarze, będzie można kupić symboliczne ilości alkoholu dla potrzeb dezynfekcji, a także w celu wzniesienia symbolicznego toastu po osiągnięciu obranego celu (wyłącznie na lądzie).
ZAKWATEROWANIE:
W dwuosobowych kajutach: 4 kajuty dwuosobowe oraz 2 piętrowe łóżka jednoosobowe w jednej kajucie. W przypadku zgłoszenia pojedynczego uczestnika, miejsce zostanie przydzielone w kajucie z innym uczestnikiem. Wachty będą zaplanowane tak, aby każdy miał czas na niezakłócony odpoczynek.
GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Maksymalna liczba osób na wycieczce wynosi 7.
POGODA:
Klimat jest surowy, północny. Zwykle na fiordach temperatura wynosi ok. 2-7°C, a przy lodowcach i na otwartym morzu około 0°C. W sierpniu jest dzień polarny - słońce nie zachodzi i świeci także w nocy. Na morzu może wiać silny wiatr, aczkolwiek w większości będziemy poruszać się po fiordach i przybrzeżnych wodach.
DANE TECHNICZNE JACHTU:
• Długość całkowita: 14,9 m
• Długość kadłuba: 14,28 m
• Szerokość: 3,99 m
• Zanurzenie: 2,18 m
• Silnik: 85HP Nannie 2014 r.
• Zbiornik wody: 650 lt
• Zbiornik Paliwa 825 lt + 400 lt
• Liczba kabin: 5
• Liczba wc: 1
• Waga: 19000 kg
• Pow. żagli: 111 m2
INNE:
• Rejsu nie da się przesunąć. Program dni może być dostosowany do aktualnej sytuacji meteorologicznej. Większość miejsc, które chcemy odwiedzić, będzie jednak zachowana, zmieni się ewentualnie ich kolejność.
• O wejściu na teren stacji i długości pobytu każdorazowo decyduje kierownik stacji.
• Zapoznaj się z zasadami, jak zapisać się na wycieczkę oraz z ogólnymi warunkami uczestnictwa w wycieczce.
• Organizatorem jest biuro podróży Barents.pl, którego właścicielem jest Roman Staněk. Barents.pl należy do czołówki renomowanych profesjonalistów organizujących wyjazdy do Arktyki o różnych charakterze: rejsy, trekkingi, wyjazdy objazdowe oraz autorskie.
• Uwaga! W przypadku wprowadzenia ograniczeń uniemożliwiających realizację wycieczki, zwrot 100% wpłaconych pieniędzy realizujemy do 7 dni od dnia odwołania wycieczki.