fbpx Finlandia: Laponia na biegówkach z pulkami w krainie Saamów | Biegówki w Finlandii

Finlandia: Laponia na biegówkach z pulkami w krainie Saamów

Mapa poglądowa trasy wycieczki Laponia: na biegówkach w krainie Saamów z Barents.pl
• 6-dniowa wyprawa od chaty do chaty wzdłuż Arctic Trail
• Wyprawa na biegówkach z saniami transportowymi (pulki)
• Pustkowia Obszaru Dzikiej Przyrody Käsivarsi
• Wejście na Halti (1324 m n.p.m.) - najwyższy punkt Finlandii
• Spanie w drewnianych chatach ogrzewanych piecem
• Jazda po zamarzniętych jeziorach
• Możliwość ujrzenia zorzy polarnej

Wycieczka na narty biegowe. Biegówki w Finlandii. Zapraszamy na biegówkową przygodę w arktyczne rejony na północy Finlandii - do Laponii, kraju Saamów, reniferów, mrozu i śniegu. Odwiedzimy najbardziej górzystą część Finlandii, gdzie Góry Skandynawskie zahaczają o jej teren.

Będziemy się poruszać na nartach biegowych (biegówki typu backcountry) przez 6 dni, wędrując od chatki do chatki, po terenach Käsivarsi Wilderness Area. Käsivarsi to z fińskiego "ramię", tak bowiem tę część swojego kraju określają Finowie. To obszar położony za północnym kołem podbiegunowym, na północ od 69 równoleżnika.

Podczas wycieczki na biegówkach przejdziemy przez praktycznie niezamieszkały teren - pustkowia obfitujące w rozległe płaskowyże, fieldy i niesamowite widoki. Część trasy będzie prowadziła wzdłuż słynnej Kalottireitti (Nordkalottleden Trail, czy też Arctic Trail). Zmierzymy się z dziką przyrodą i surowym subpolarnym klimatem Laponii. Przemierzymy na nartach bezdrzewne wzgórza, przełęcze, doliny, będziemy przecinać zamarznięte jeziora. Zobaczymy gwiazdy i zorzę polarną, usłyszymy ciszę :-) Może spotkamy renifery - w końcu to ich kraina!

Będziemy podróżować na biegówkach ciągnąc swój ekwipunek na pulkach, specjalnych saniach transportowych (1 pulka na 2 osoby). Codzienny dystans na nartach wyniesie około 20 km.

Będziemy nocować w prostych, ale niezwykle klimatycznych i zapewniających podstawowy komfort drewnianych chatach, ogrzewanych piecami na drewno (bez prądu). Wodę pozyskuje się ze stopionego na piecu śniegu. Rytm naszego dnia wyznaczy słońce, możemy ewentualnie wydłużyć go za pomocą czołówek i świec. W nocy, o dorzucanie do ognia, zadba pilot Barentsa albo ustalimy warty.

Półmetkiem naszej wyprawy będzie najwyższy punkt Finlandii - Halti. Chętni będą mogli spróbować swoich sił i wdrapać się na samą górę na nartach i zostawić po sobie ślad, wpisując się do pamiątkowej księgi umieszczonej w skrzynce na samym szczycie.

Na biegówkach za kołem polarnym. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Wnętrze jednej z przytulnych chat. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl

Terminy wycieczek

Numer Trudność Termin Dni Cena Uwagi Rezerwacja
1040-25 3 Od 15.03.2025 do 22.03.2025 8

6990 PLN

WYCIECZKA POTWIERDZONA

Chcę jechać
1041-25 3 Od 22.03.2025 do 29.03.2025 8

6990 PLN

Chcę jechać
Będziemy przemierzać na nartach bezdrzewne wzgórza, przełęcze, doliny, przecinać zamarznięte jeziora. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Tu usłyszysz ciszę! fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl

program BIEGÓWKI W FINLANDII, RAMOWY PROGRAM WYCIECZKI:

* WAŻNE! Z uwagi na zmianę systemu rezerwacji chat w Finlandii potwierdzenie dokładnych terminów wypraw na marzec 2025 będzie możliwe dopiero po pierwszym tygodniu listopada 2024. Postaramy się aby był to termin aktualnie opublikowany, ale może się różnić o +/- 2-3 dni.

DZIEŃ 1-2
Wylot z Gdańska do Tromsø. Spacer po arktycznym mieście. Transfer do Finlandii. Przyjazd do Kilpisjärvi. Wypożyczenie oraz przetestowanie nart i sań, zostawienie depozytu. Rozpoczynamy wyprawę. Wyruszamy z Kilpisjärvi, pozostawiając za sobą cywilizację. Żegna nas majestatyczna góra Saana, wznosząca się ponad horyzontem. Relatywnie krótką trasę rozpoczynamy łagodnym podejściem, wkraczamy na teren Norwegii, przecinamy jezioro Tsahkaljärvi, wracamy do Finlandii i docieramy do chaty nad jeziorem Saarijärvi. Całość trasy nie powinna przekroczyć 17 km.

DZIEŃ 3
Wyruszamy na wschód przecinając jezioro Saarijärvi, po czym kierujemy się z powrotem na północ. Od tego momentu wkraczamy na tereny Käsivarsi Wilderness Area. Tzw. “wilderness area” należą do fińskiej sieci Natura 2000 i mają na celu zachowanie w północnej części Laponii surowej i dzikiej przyrody, ochronę kultury Saamów oraz ich tradycyjnych form gospodarowania. Trasa wiodąca z początku przez równinę, zaczyna się piąć do góry. Pokonujemy przełęcz i naszym oczom ukazują się groźne i majestatyczne wzgórza. Dalej suniemy przez Dolinę Meekonlaakso i docieramy do kolejnej chaty położonej nad jeziorem. Dzienny dystans wyniesie około 19 km.

DZIEŃ 4
Zostawiamy z tyłu położoną pomiędzy trzema wzgórzami chatę i ruszamy dalej na północ. Trasa wiedzie na północny-zachód okrążając od wschodu wzgórze Meekonvaara, następnie przez wąską dolinę wzdłuż prawego brzegu jeziora Meekonjärvi, by potem wystrzelić prosto na północ. Pokonujemy wzgórze a następnie przecinamy jezioro Pitsusjärvi. Tutaj, w chyba najpiękniej położonej chatce na całej trasie, zatrzymamy się na 2 noce. Będzie to nasza baza wypadowa. Dzienny dystans wyniesie około 12 km. Krótszy dzień jazdy pozwoli zregenerować siły, lub wybrać się na eksplorację terenu bez sań.

DZIEŃ 5
Tego dnia z rana, przy dobrych warunkach pogodowych, z lekkimi plecakami spróbujemy zdobyć na nartach najwyższy punkt Finlandii - Halti. Zdobywcy góry będą mogli wpisać się do pamiątkowej księgi umieszczonej w skrzynce na samym szczycie. Stoki Halti mają odpowiednie nachylenie zarówno dla podejścia na biegówkach, jak i zjazdu. Czeka nas 11 km podjazdu i podejścia, a następnie 11 km w dół. Wycieczka na Halti jest opcjonalna. Kto nie zechce, będzie mógł zostać w chacie, malowniczo położonej nad jeziorem, oddać się fotografii, czy też błogiemu lenistwu.

DZIEŃ 6
Rozpoczniemy powrót na południe. Trasa wiedzie po relatywnie płaskim terenie lub w dół, ale czeka nas też jedno podejście. Pojedziemy przez jezioro Pitsusjärvi, doliną wokół wzgórza Meekonvaara, miniemy chatę Meekonjärvi i rozległą doliną Meekonlaakso docieramy do kolejnego miejsca noclegowego - chaty Kuonjarjoki. To nasza ostatnia noc w dziczy! Dzienny dystans wyniesie ok 22 km.

DZIEŃ 7
W ostatni dzień wyprawy na nartach docieramy z powrotem do Kilpisjärvi (ponad 20 km). Czeka nas dużo zjazdów i jazdy po płaskim! :) Skorzystamy z dobrodziejstw cywilizacji, takich jak ciepła woda, sauna. Wieczorem wspólna kolacja (we własnym zakresie).

DZIEŃ 8
Bezpośredni przelot z Tromsø do Gdańska.**

* Miejsca noclegów po przylocie i przed wylotem zostaną dokładnie określone przez wycieczką: będzie to Tromso albo Kilpisjarvi. Wynika to z częstych zmian godzin przylotów/wylotów na trasie Gdańsk-Tromso.

** Zależnie od godzin wylotu możliwa organizacyjna fakultatywnej porannej wycieczki skuterem do styku trzech państw - Finlandii, Szwecji i Norwegii, czy też spacer do sauny z przeręblem w jeziorze.

Nie jedź sam! Poleć wyjazd znajomym:
Przemieszczamy się na biegówkach :-) Bagaże ciągniemy sami na pulkach - specjalnych saniach. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Arktyczne rejony północy Finlandii fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl

cena ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy tam i z powrotem z wszystkimi opłatami

• bagaż rejestrowany do 20 kg

• transport komunikacją publiczną/busem do Kilpisjärvi i z powrotem

• zakwaterowanie 2x w pensjonacie w pokojach 2-3 osobowych i 5x w chatach na trasie podczas wyprawy

• 2x śniadanie (na początku i na końcu wyjazdu)

• opiekę polskojęzycznego pilota

• sanie do transportu bagażu (1 sanie na 2 osoby)

• materiały informacyjne

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 EUR

• obowiązkową opłate na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę

• ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

Ekipa biegówkowa z wyjazdu w marcu 2018 r. fot. © Barents.pl

poza ceną WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• Wypożyczenie sprzętu narciarskiego: na miejscu będzie możliwość wypożyczenia zestawu nart biegowych odpowiednich do terenu, jaki będziemy pokonywać. Są to narty typu backcountry z metalowymi krawędziami, o odpowiedniej szerokości pozwalającej na poruszanie się po nieprzygotowanych trasach. Do nart dobierane są odpowiednie buty i kijki. Koszt wypożyczenia: około 125 EUR za tydzień.
• Transport bagażu sportowego w przypadku zabierania własnego sprzętu (ok. 200 PLN za każdy lot).
• Wyżywienie.
• Test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy).

transport TRANSPORT:
• Miejsca rozpoczęcia wycieczki to Gdańsk. Przelot z innych miast po ustaleniu za dopłatą.
• Trasę z lotniska do Kilpisjärvi i z powrotem pokonamy busem.

zakwaterowanie ZAKWATEROWANIE:
• 2 noce (jedną po przyjeździe do Finlandii, jedną przed wyjazdem) spędzimy w przystosowanych do zimy domkach z pełnym wyposażeniem (kuchnia, prąd, łazienka, sauna, łóżka, pościel za dodatkową opłatą).
• Podczas wyprawy spać będziemy w przeznaczonych dla turystów drewnianych chatach, w których będziemy mieć zagwarantowane miejsca. Są to chaty ogrzewane za pomocą pieca na drewno (zatem zawsze minie trochę czasu, zanim taka chata się nagrzeje). Chaty wyposażone są w piętrowe łóżka z materacami, poduszki i koce. Poza piecem zazwyczaj dostępna jest także kuchenka gazowa, niewielka ilość podstawowych naczyń (garnki, patelnia, sztućce) i narzędzia (siekiera, piła). W chacie zawsze jest stół i ławy do siedzenia. W bliskim otoczeniu chaty zawsze znajduje się wychodek. Chaty nie posiadają prądu, ani bieżącej wody (tym samym zlewu i łazienki). Wodę należy pozyskiwać poprzez topienie śniegu. Chatki mają regularnie kontrolowany stan pieców oraz są wyposażone w czujniki dymu.

wyżywienie WYŻYWIENIE:
Każdy uczestnik wyprawy powinien zabrać ze sobą odpowiednią ilość wyżywienia, które pozwoli mu codziennie pokonywać dystans około 20 km na biegówkach w niskich temperaturach (zalecamy wysokokaloryczne posiłki, sugerujemy zabranie żywności liofilizowanej ze względu na łatwość przygotowania). Będzie zapewniony wrzątek pozyskiwany ze stopionego śniegu. Uczestnicy będą transportować swoje jedzenie na saniach, tak jak pozostały bagaż. W pensjonacie w Kilpisjarvi zapewniamy 2x śniadanie (przed wyprawą i po wyprawie). Należy przygotować około 10-20 EUR na obiad w dniu powrotu (brak możliwości gotowania).

grupa GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Maksymalna liczba uczestników na wycieczce wynosi 9.

pogoda POGODA:
• Odwiedzany region należy do jednych z zimniejszych w Finlandii. Panuje tam klimat subpolarny. W marcu trwa druga połowa zimy. Średnia temperatura marcu wynosi -9°C. Temperatury mogą wahać się od -5 do -15°C. Odczuwalna przy silnym wietrze może być jeszcze niższa. Mogą wystąpić opady śniegu, śnieżyce.
• Zorza: niestety nie możemy jej zagwarantować, ale wg wszelkich oficjalnych informacji jest dobrze widoczna i często spotykana do połowy kwietnia.

trudność O WYPRAWIE I POZIOM TRUDNOŚCI:
Dzienny dystans podczas wyprawy wynosi około 20 kilometrów. Łączna długość trasy wynosi około 120 kilometrów. Jazda na biegówkach obejmuje podejścia, zjazdy, brnięcie w świeżym śniegu lub poruszanie się po mocno zmrożonej pokrywie śnieżnej, głównie po nieosłoniętych przestrzeniach Käsivarsi Wilderness Area. Dzienne przewyższenia wynoszą 200-300 metrów. Wejście na Halti odbywa się na lekko bez pulek - przewyższenie około 700 m. Dodatkową trudnością na wyprawie są surowe, arktyczne warunki klimatyczne.

Wyprawa polega na przemieszczaniu się z punktu A do B, nie ma możliwości rezygnacji z jakiegoś dnia wycieczki (z wyjątkiem próby zdobycia najwyższego punktu Finlandii - Halti). Jeden na dwóch uczestników wyprawy ciągnie na zmianę sanie z bagażami dwóch osób. Na plecach mamy niewielkie plecaki z podstawowym ekwipunkiem.

Wymagana jest dobra forma fizyczna oraz posiadanie umiejętności poruszania się na nartach biegowych.

inne INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
• Zapoznaj się z zasadami, jak zapisać się na wycieczkę oraz z ogólnymi warunkami uczestnictwa w wycieczce.
• Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży.
• Uwaga! W przypadku wprowadzenia ograniczeń uniemożliwiających realizację wycieczki, zwrot 100% wpłaconych pieniędzy realizujemy do 7 dni od dnia odwołania wycieczki.
• Polityka biura w związku z Covid-19 - Podróże w czasach COVID-19 z Barents.pl.

Pilot Mateusz Kuszela z ekipą w trasie. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Laponia: na biegówkach w krainie Saamów w 2018. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Nasze domki na 6 dni. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Pulki służą też do wyśmienitej zabawy :-) fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Poranek w Laponii fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Polowanie na zorze! fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Käsivarsi Wilderness Area - dziko, pusto i mroźnie! fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Zapraszamy do Finlandii na biegówki! Käsivarsi Wilderness Area - dziko, pusto i mroźnie! fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Psie zaprzęgi w Laponii. fot. Andrzej Akowacz z Barents.pl 2019
Stopnie trudności wycieczek Barents.pl
Mapa poglądowa trasy wycieczki Laponia: na biegówkach w krainie Saamów z Barents.pl
Mapa poglądowa trasy wycieczki Laponia: na biegówkach w krainie Saamów z Barents.pl
Na biegówkach za kołem polarnym. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Na biegówkach za kołem polarnym. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Wnętrze jednej z przytulnych chat. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Wnętrze jednej z przytulnych chat. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Będziemy przemierzać na nartach bezdrzewne wzgórza, przełęcze, doliny, przecinać zamarznięte jeziora. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Będziemy przemierzać na nartach bezdrzewne wzgórza, przełęcze, doliny, przecinać zamarznięte jeziora. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Tu usłyszysz ciszę! fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Tu usłyszysz ciszę! fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Przemieszczamy się na biegówkach :-) Bagaże ciągniemy sami na pulkach - specjalnych saniach. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Przemieszczamy się na biegówkach :-) Bagaże ciągniemy sami na pulkach - specjalnych saniach. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Arktyczne rejony północy Finlandii fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Arktyczne rejony północy Finlandii fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Ekipa biegówkowa z wyjazdu w marcu 2018 r. fot. © Barents.pl
Ekipa biegówkowa z wyjazdu w marcu 2018 r. fot. © Barents.pl
Pilot Mateusz Kuszela z ekipą w trasie. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Pilot Mateusz Kuszela z ekipą w trasie. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Laponia: na biegówkach w krainie Saamów w 2018. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Laponia: na biegówkach w krainie Saamów w 2018. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Nasze domki na 6 dni. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Nasze domki na 6 dni. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Pulki służą też do wyśmienitej zabawy :-) fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Pulki służą też do wyśmienitej zabawy :-) fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Poranek w Laponii fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Poranek w Laponii fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Polowanie na zorze! fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Polowanie na zorze! fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Käsivarsi Wilderness Area - dziko, pusto i mroźnie! fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Käsivarsi Wilderness Area - dziko, pusto i mroźnie! fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Zapraszamy do Finlandii na biegówki! Käsivarsi Wilderness Area - dziko, pusto i mroźnie! fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Zapraszamy do Finlandii na biegówki! Käsivarsi Wilderness Area - dziko, pusto i mroźnie! fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Psie zaprzęgi w Laponii. fot. Andrzej Akowacz z Barents.pl 2019
Psie zaprzęgi w Laponii. fot. Andrzej Akowacz z Barents.pl 2019
Stopnie trudności wycieczek Barents.pl
Stopnie trudności wycieczek Barents.pl
Podejścia na trasie fińskich biegówek fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Podejścia na trasie fińskich biegówek fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Trasa przebiega przez lekko górzysty, zróżnicowany teren.
Trasa przebiega przez lekko górzysty, zróżnicowany teren.
Przerwa na lunch fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Przerwa na lunch fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Część trasy prowadzi wzdłuż słynnej Kalottireitti (/ Nordkalottleden Trail / Arctic Trail). fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Część trasy prowadzi wzdłuż słynnej Kalottireitti (/ Nordkalottleden Trail / Arctic Trail). fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Laponia: na biegówkach w krainie Saamów. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Laponia: na biegówkach w krainie Saamów. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Zaczniemy delikatnie - lekkim wzniesieniem :-) fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Zaczniemy delikatnie - lekkim wzniesieniem :-) fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
A potem odpoczniemy w pierwszej z przepięknych i klimatycznych fińskich chatek. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
A potem odpoczniemy w pierwszej z przepięknych i klimatycznych fińskich chatek. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Zdjęcie z zorzą polarną każdy by chciał mieć :-) fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Zdjęcie z zorzą polarną każdy by chciał mieć :-) fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Widok z okna... fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Widok z okna... fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Palimy w piecu - ciepło! fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Palimy w piecu - ciepło! fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Magia i pustka Laponii. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Magia i pustka Laponii. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Magia i przestrzeń Laponii. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Magia i przestrzeń Laponii. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Zbliżamy się do popołudniowego odpoczynku. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Zbliżamy się do popołudniowego odpoczynku. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
I znów zorza. Widać ją do połowy kwietnia. Potem jest za jasno. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
I znów zorza. Widać ją do połowy kwietnia. Potem jest za jasno. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Proste ale komfortowe domki. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Proste ale komfortowe domki. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Czy trzeba więcej do szczęścia :-) fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Czy trzeba więcej do szczęścia :-) fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Laponia, kraj Saamów, refniferów, mrozu i śniegu. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Laponia, kraj Saamów, refniferów, mrozu i śniegu. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
:-) fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
:-) fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Do odważnych świat należy! fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Do odważnych świat należy! fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Zapraszamy na wspaniałą wycieczkę, ba: na wyprawę!! Laponia: na biegówkach w krainie Saamów. Barents.pl
Zapraszamy na wspaniałą wycieczkę, ba: na wyprawę!! Laponia: na biegówkach w krainie Saamów. Barents.pl

Zobacz też inne propozycje naszych ciekawych wyjazdów

FINLANDIA

Finlandia: wycieczki na biegówkach

15-22.02. | 15-22.03.
Laponia: Arktyczne wycieczki na biegówkach fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
  • Narty, biegówki, skitury
SZWECJA

Na biegówkach w Ljungdalen

9-16.03.2025
Szwecja: tygodniowy obóz na biegówkach w Dolinie Ljungdalen fot. © Jon Flobrant
  • Narty, biegówki, skitury
  • nowość
NORWEGIA

Biegówki w Norwegii, trasy dla każdego!

2-9.03.2025
Biegówki w Norwegii: Park Narodowy Rondane
  • Narty, biegówki, skitury