fbpx Jak wybrać najlepszy trekking dla siebie | Przewodnik po trekkingach Barents.pl

Jak wybrać najlepszy trekking dla siebie

Wyjazdów trekkingowych i aktywnych wycieczek z elementami trekkingowymi jest sporo, a każda z nich lepsza od innej :-)

To jedna z najlepszych, naszym zdaniem, forma spędzania wakacji - aktywnie, w przyrodzie, z dala od zgiełku i miast, na własnych nogach przemierzając najpiękniejsze zakątki Ziemi. Jak się w tym zorientować, jak wybrać trekking najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom? Spróbujemy Ci pomóc! Poniżej znajdziesz garść informacji ogólnych o naszych trekkingach oraz skrócone opisy poszczególnych wycieczek. Mamy nadzieję, że pomoże Ci to w wyborze najlepszego dla siebie wyjazdu trekkingowego.

jeden
Na samym wstępie wycieczki możemy podzielić na:
- wyjazdy stricte trekkingowe (to sedno i jedyny cel wyjazdu :-) )
- oraz wyjazdy objazdowo-trekkingowe (gdzie łączymy zwiedzanie z ogromną dawką trekkingów i spacerów)

dwa
Najważniejszy podział dotyczy jednak stopnia trudności wyjazdu. Rozróżniamy 4 podstawowe stopnie:
1 - bardzo łatwy, nie jest potrzebne specjalne przygotowanie fizyczne, w programie przewidziane są krótkie spacery lub opcjonalnie można w nich nie uczestniczyć. W tej grupie znajdują się głównie wycieczki objazdowe z elementami trekkingów i spacerów, m.in.:
Wycieczka do Czarnobyla i na Zakarpacie, Pożegnanie zimy na Zakarpaciu, Sylwester na Zakarpaciu, Majówka w Rumunii, Wycieczki do Jordanii, Majówka w Kapadocji i Antiochii.
2 - łatwy, całodniowe spacery i trekkingi po przystępnym terenie, bez obciążenia. Wymagana dobra forma fizyczna, pozwalająca na spacerowanie po kilka godzin dziennie, kilkanaście kilometrów i kilka dni z rzędu. Często dostępne jest auto asekuracyjne. Trekkingi z tej kategorii są "na lekko", czyli bez ciężkich plecaków (bagaż transportowany jest przez samochód / porterów). To m.in.:
Trekking w Swanetii, Trekking na Zakarpaciu, Śladami rysia i wilka, Trekking w Banacie, Spacerowa Madera, Jordański trekking z wielbłądami, Azory: São Miguel - trekkingi w krainie zieleni i wulkanów, Madera: spacery lewadami i zwiedzanie wyspy wiecznej wiosny!Wyprawa na Spitsbergen: trekkingi na lekko bez namiotu lub Polska: Trekking wzdłuż wschodniego wybrzeża Bałtyku.
3 - średni, kilkudniowe trekkingi w terenie górskim, często poza wytyczonymi ścieżkami, z reguły bez możliwości skrócenia trasy. Wymagana bardzo dobra forma fizyczna, pozwalająca na spacerowanie w zróżnicowanym, górskim terenie oraz warunkach. W opisie wycieczki znajduje się zapis, czy wyjazd jest realizowany "na lekko" czy z pełnym obciążeniem. To m.in.:
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii, Trekking w Armenii, Trekking w Kirgistanie, Trekking w Kazachstanie, Trekking w Ałtaju, Trekking Hardangervidda, Trekking w Pamirze, Kamczatka, Wyprawa na Spitsbergen: trekking wokół Pyramiden.
4 - wymagający, wycieczki o charakterze ekspedycji. Wymagana wysoka sprawność psychofizyczna. To m.in.:
Arktyczny trekking, Trekking po Plateau Putorana, Wyprawa na Kazbek, Trekking do bazy pod K2, Islandia: trekking przez Półwysep Hornstrandir.

Uwaga: Jeżeli wycieczka jest oceniona na 1-2 / 2-3 itp., oznacza to, że część programu zahacza poziomem trudności o jeden wyżej lub niżej, niektóre elementy są trudniejsze, a czasem istnieje np. możliwość opuszczenia bardziej wymagających punktów programu.

trzy
Dalej trekkingi możemy podzielić na trekkingi "na lekko" i trekkingi z plecakami.
na lekko Trekkingi "na lekko" to takie, gdzie spacerujemy jedynie z podręcznym plecakiem, a cały nasz podstawowy, ciężki bagaż jest transportowany przez auto asekuracyjne / porterów / zwierzęta. Ten model obowiązuje podczas większości naszych trekkingów.
z bagażem Podczas trekkingów z własnymi plecakami wszystko nosimy sami. Plecaki, sprzęt biwakowy, a nierzadko i namioty. Tych wyjazdów jest stosunkowo mało. To Trekking Arktyczną Tundrą, Islandia: trekking przez Półwysep Hornstrandir, Trekking po Plateu Putorana oraz Trekking po Płaskowyżu Hardangervidda (ten jest bez namiotów).

cztery
Kolejny podział dotyczy noclegów. Podczas większości wyjazdów śpimy u lokalnych gospodarzy / w hyttach / turbazach pod dachem pod dachem. Są też wyjazdy łączone, gdzie śpimy tak pod namiotami namiot , jak i pod dachem pod dachem. Podczas 6 wyjazdów śpimy wyłącznie w namiotach namiot (sporadycznie jest możliwość przespać się w jurcie/hyttcie/na łóżku w turbazie). To: Trekking w Kirgistanie, Ałtajski trekking, Arktyczny trekking, Trekking w Pamirze, Trekking po Plateau Putorana oraz Trekking do bazy pod K2. Ten podział dotyczy oczywiście części trekkingowej - podczas przejazdów z/na miejsce trekkingowe, śpimy w hotelach / hostelach / pensjonatach / guesthousach. 

Tu pobierz poniższe zestawienie w wysokiej rozdzielczości: <pobieram>

Zestawienie trekkingów i wycieczek o charaktere trekkingowym z Barents.pl

Przewodnik po trekkingach Barents.pl

Trekking w Gruzji: na lekko przez Swanetię - codziennie śpimy w domach u lokalnych gospodarzy, którzy dla nas gotują :-) Wędrujemy "na lekko" i mamy do dyspozycji auto asekuracyjne. Trasy trekkingowe są łatwe, po kilka i kilkanaście kilometrów (2 dni są dłuższe, można skorzystać z auta).

Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania - seria trekkingów w różnych częściach Armenii i Górskiego Karabachu, "na lekko", a tam gdzie jest to możliwe - z autem asekuracyjnym. Trasy trekkingowe są łatwe, po kilka i kilkanaście kilometrów. Bardziej wymagający jest atak szczytowy na Aragac (opcjonalny). Śpimy w domach lokalnych gospodarzy (którzy zapewniają nam wyżywienie) i w pensjonatach.

Wędrówki połoninami ukraińskiego Zakarpacia - wycieczka "na lekko" łącząca elementy zwiedzania i przepiękne spacery ukraińskimi połoninami. Czekają nas 3 całodniowe trekkingi w ukraińskich górach (przewyższenia 600 do 1000 m) oraz 1 lżejszy spacer.

Trekking w Swanetii. fot. © Arek Sitek z Barents.pl
Trekking w Armenii. fot. © Zdzisław Obiegała z Barents.pl
Trekking na Zakarpaciu. fot. © Roman Stanek, Barents.pl

Trekking bezdrożami Rumunii - Republika Banatu i termy Baile Herculane - codziennie śpimy w domach u lokalnych gospodarzy, którzy dla nas gotują :-) Wędrujemy "na lekko" i na większość tras mamy do dyspozycji auto asekuracyjne. Trasy trekkingowe są łatwe, po kilka i kilkanaście kilometrów.

Śladami rysia i wilka w Beskidzie Czesko-Słowackim - zimowy wyjazd na pogranicze Czech i Słowacji. Śpimy w pensjonacie i jedną noc w drewnianej chacie bez prądu. Zaplanowane są 3 dni tropienia rysi i wilków - po szlakach i poza szlakami. Trasy są kilku i kilkunasto kilometrowe. Trudność może się wiązać z zimowymi warunkami (temperatura / pokrywa śnieżna).

Gruzja: trekking w Tuszetii i Chewsuretii + Kazbek - trekking "na lekko", podczas którego bagaże transportują konie. Noclegi są zorganizowane w systemie łączonym - pod namiotami i w domach gościnnych (tam, gdzie jest to możliwe). Śpiąc u gospodarzy mamy zapewnione pełne wyżywienie, pod namiotami gotujemy sobie sami. Trasy trekkingowe są zróżnicowane, z wieloma podejściami, po kilkanaście kilometrów. Trudność wyjazdu podnosi się oczywiście w opcji podjęcia próby zdobycia Kazbeku.

Trekking w Banacie. fot. © Wiola Kado z Barents.pl
Tropem rysia i wilka. fot. © Paweł Gardziej, Barents.pl
Trekking w Tuszetii i Chewsuretii. fot. © Magda Konik, Barents.pl

Trekking w Kirgistanie wśród Gór Niebiańskich - jedną noc śpimy w jurcie, resztę pod namiotami. W Altyn Araszan istnieje możliwość dodatkowego wynajęcia jurty. Wędrujemy "na lekko", nasze bagaże niosą porterzy. Idziemy razem z kucharzem, który dba o nasze wyżywienie. Trasy trekkingowe są zróżnicowane, poza wytyczonymi szlakami, z licznymi podejściami, po kilka i kilkanaście kilometrów.

Trekking w Kazachstanie. Góry Ałatau Zailijski, Park Narodowy Ałtynemel, Kanion Szaryński i jeziora Kolsai - specjalny program: 1/2 wyjazdu trekking w Tienszanie + 1/2 wyjazdu zwiedzanie z intensywnymi spacerami i trekkingami. Podczas trekkingu właściwego noclegi są zorganizowane pod namiotami. W drugiej części - noclegi w agroturystykach. Podczas trekkingu jest z nami kucharz, w guesthousach żywią nas gospodynie. Wędrujemy "na lekko", nasze bagaże niosą porterzy (pierwsza część) i zostają w bazach wypadowych (druga część). Trasy trekkingowe są zróżnicowane, często poza wytyczonymi szlakami, z licznymi podejściami, po kilka i kilkanaście kilometrów.

Ałtaj: Trekking w najładniejszych górach Syberii - trekking "na lekko", podczas którego bagaże transportują konie. Śpimy pod namiotami, często na terenie turbaz. Podczas trekkingu gotuje nam lokalny przewodnik-kucharz. Trasy trekkingowe są zróżnicowane, z wieloma podejściami, po kilkanaście kilometrów.

Trekking w Kirgistanie. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
Trekking w Kazachstanie. fot. © Ola Matusz, Barents.pl
Trekking w Ałtaju. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl

Hardangervidda i Trolltunga: trekking przez surowy płaskowyż Norwegii - trekking z plecakiem (ale bez wyposażenia typu namiot). Każdą noc spędzamy w lokalnych , w pełni wyposażonych hyttach. W domkach można skorzystać (za opłatą) ze spiżarki :-) Trasy trekkingowe są zróżnicowane, poza wytyczonymi szlakami, w dość trudnym terenie, po kilka i kilkanaście kilometrów dziennie.

Spitsbergen: trekking przez tundrę w Arktyce - trekking z plecakiem, z pełnym wyposażeniem biwakowym i jedzeniem na kilka dni. Noclegi pod namiotami (potencjalnie opcja przenocowania w domku typu hytta). Trasy trekkingowe są poza wytyczonymi szlakami, w dość trudnym, podmokłym terenie z licznymi podejściami, po kilka i kilkanaście kilometrów dziennie. Dodatkową trudność może sprawić ekspozycja na zimno oraz nocne wachty. Plusem jest dzień polarny :-)

Tadżykistan: trekking w Pamirze - trekking "na lekko", podczas którego bagaże transportują osły/porterzy. Śpimy pod namiotami. Podczas trekkingu gotuje nam lokalny kucharz. Trasy trekkingowe są zróżnicowane, często poza wytyczonym szlakiem, z wieloma podejściami, po kilka i kilkanaście kilometrów. Trekking odbywa się na sporej wysokości - w końcu chodzimy po Dachu Świata :-)

Trekking po Płaskowyżu Hardangervidda. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Arktyczny Trekking. fot. © Dominik Pytel z Barents.pl
Trekking w Pamirze. fot. © Roman Stanek, Barents.pl

Płaskowyż Putorana - syberyjski trekking (UNESCO) - trekking z plecakiem, z pełnym wyposażeniem biwakowym i jedzeniem na kilka dni. Noclegi pod namiotami. Trasy trekkingowe są poza wytyczonymi szlakami, w niedostępnym, trudnym terenie, po kilka i kilkanaście kilometrów dziennie.

Wyprawa na Kazbek - próba zdobycia Kazbeku (5033 m n.p.m.), "na lekko", z wcześniejszą aklimatyzacją i przewodnikiem. W trakcie trekkingu właściwego noclegi pod namiotami (z opcją wykupienia noclegu w meteostacji).

Karakorum: trekking do bazy pod K2 - trekking "na lekko", podczas którego bagaże transportują porterzy. Śpimy pod namiotami w wyznaczonych bazach noclegowych. Podczas trekkingu wyżywienie zapewnia nam lokalny kucharz. Wędrówka do basecamp pod K2 nie wymaga umiejętności alpinistycznych, ale niezbędna jest dobra kondycja, wysoka sprawność fizyczna i przygotowanie wysokogórskie. Przejście przez przełęcz Gondogoro La wymaga natomiast umiejętności technicznych (chodzenie w rakach i z czekanem). Ze względu na wysokość mogą wystąpić objawy choroby wysokościowej.

Trekking po Plateau Putorana w Rosji fot. © Alexey Disertinskij, LiveJournal
Na Kazbeku! fot. Iwo Gumuła, Barents.pl
Trekking do bazy pod K2 fot. © Wolfgang Rattay

Jordania: Trekking z wielbłądami przez pustynię Wadi Rum - trekking "na lekko" ze wsparciem wielbłądów i Beduinów. Noclegi pod gołym niebem w beduińskich obozowiskach. Wyżywienie zapewnia lokalny kucharz. Trasa przebiega poza wytyczonymi szlakami, nie jest trudna technicznie.

Kamczatka: w krainie wulkanów - wycieczka o charakterze trekkingowym. Wszystkie trekkingi odbywają się "na lekko". Podczas pobytu w krainie wulkanów nocleg w namiotach w obozowisku. Podczas pobytu w wioskach nocleg w turbazach / domach miejscowych gospodarzy. Podczas pobytu w miastach - w hostelach. Podczas pobytu pod wulkanami będzie z nami kucharz. Trekkingi nie są bardzo wymagające, odbywają się jednak w zróżnicowanym terenie, często poza szlakami.

Madera: spacery lewadami i zwiedzanie wyspy wiecznej wiosny! - wycieczka o charakterze trekkingowym. Wszystkie trekkingi i spacery odbywają się "na lekko". Trasy nie są trudne technicznie, można opcjonalnie zrezygnować z części spacerów. Mamy jedną bazę noclegową - w pensjonacie.

Trekking z wielbłądami w Jordanii. fot. © Paweł Gardziej, Barents.pl
Wycieczka trekkingowa na Kamczatce. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
Trekkingi i spacery na Maderze. fot. © Małgosia Busz, Barents.pl

Wycieczka do Czarnobyla i zwiedzanie Kijowa. Fakultatywny Lwów i trekking na Zakarpaciu - wycieczka z elementami trekkingów. Spacery i trekkingi nie są wymagające, odbywają się "na lekko". Noclegi są w domach u miejscowych gospodarzy, hostelach i pensjonatach.

Pożegnanie zimy na ukraińskim Zakarpaciu - zimowa wycieczka łącząca elementy trekkingów, nart (snowboardu) i zwiedzania. Wszystkie trekkingi odbywają się "na lekko", trasy nie są trudne technicznie. Śpimy w hostelu, pensjonacie i guesthousie.

Wycieczki do Jordanii - seria wyjazdów (Wielkanoc, Majówka, wyjazdy jesienne) o charakterze objazdowo-trekkingowym. Program obfituje w liczne aktywności (nie we wszystkich trzeba brać udział). Wszystkie trekkingi i spacery odbywają się "na lekko". Śpimy w hotelach / hostelach / pensjonatach i w obozie beduińskim na pustyni.

Wycieczka do Czarnobyla + trekking. fot. © Paweł Gardziej, Barents.pl
Pożegnanie Zimy na Zakarpaciu. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
Aktywne wycieczki do Jordanii. fot. © Roman Stanek, Barents.pl

Majówka w rumuńskim Banacie - bardzo aktywna majówka, którą niemal w całości przejdziemy na piechotę :-) Śpimy w domach u lokalnych gospodarzy, którzy dla nas gotują. Wędrujemy "na lekko", trasy trekkingowe są łatwe, po kilka i kilkanaście kilometrów.

Majówka w Turcji: Wędrówki po Kapadocji i Antiochii - naszpikowana aktywnościami majówka w Turcji, z dala od głównych szlaków turystycznych. Wszystkie trekkingi odbywają się "na lekko", trasy nie są trudne technicznie, są za to przepiękne i bardzo różnorodne. Śpimy w hotelikach lub domach gościnnych.

Sylwester i Nowy Rok na ukraińskim Zakarpaciu - najaktywniejsze zakończenie roku i rozpoczęcie nowego :-) Wyjazd sylwestrowy z licznymi trekkingami w głębokim śniegu. Trasy nie są trudne technicznie, wymagający może być chłód. Spacery nie są obligatoryjne. Śpimy w hostelu i pensjonacie.

Majówka w Banacie. fot. © Wiola Kado z Barents.pl
Majówka w Kapadocji i Antiochii. fot. © Roman Stanek, Barents.pl
Sylwester na Zakarpaciu! fot. © Asia Filipkowska z Barents.pl

Azory: São Miguel - trekkingi w krainie zieleni i wulkanów - rewelacyjna propozycja na kilka dni wędrówek na lekko. Niezbyt wymagających ale jednak bardziej podchodzących pod trekkingi niż niedzielne spacery. Wycieczka wypełniona licznymi atrakcjami i zwiedzaniem. Trasy nie są trudne, a nocleg jest zawsze w pensjonacie.

Polska: Trekking wzdłuż wschodniego wybrzeża Bałtyku - przez kilka dni przejdziemy ponad 100 km wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. To propozycja dla tych wszystkich, którzy zawsze o tym marzyli, ale mieli problemy logistyczne ;-) Nasze bagaże jadą autem, codziennie śpimy w innym pensjonacie! Zapraszamy, zwłaszcza wiosną i jesienią, gdy ludzi na plaży jest niewielu, a warunki mogą być zaskakujące!

Słowacja: Wielka Fatra. Trekking niedźwiedzim szlakiem - Park Narodowy Wielka Fatra to ogromny obszar dzikiej przyrody na Słowacji. Mówi się, że to jeden z najdzikszych kawałków Karpat Zachodnich. My pójdziemy śladem monitoringu drapieżników i sprawdzimy, co u nich słychać :-) Cały podstawowy sprzęt - poza namiotami i wyżywieniem - będziemy nieść ze sobą. Ale każdą noc spędzimy w przytulnym pensjonacie / schronisku.

Wycieczka na Azowy. São Miguel - trekkingi w krainie zieleni i wulkanów. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl
Polska: Trekking wzdłuż wschodniego wybrzeża Bałtyku fot. © Bożena Kuszela, Barents.pl
Słowacja: Wielka Fatra. Trekking niedźwiedzim szlakiem. fot. © Martin Gendiak, Barents.pl

Wyprawa na Spitsbergen: trekkingi na lekko bez namiotu - oto propozycja dla tych, którzy chcą być blisko arktycznej przyrody, jednocześnie śpiąc w ciepłych łóżeczkach i nie nosić z sobą ciężkich plecaków. To cykl kilku całodziennych pieszych wycieczek po Arktyce!

Wyprawa na Spitsbergen: trekking wokół Pyramiden - ta wycieczka łączy naprzemienne spanie w namiotach i hotelach. Takie połączenie pozwala pójść na dalsze i dziksze trekkingi arktyczną tundrą. Jednocześnie nie trzeba nosić ze sobą całego wyposażenia na kilkudniowy trekking na Spitsbergenie.

Islandia: trekking przez Półwysep Hornstrandir - to nasza propozycja dla tych, dla których spanie na dziko na Islandii i przemierzanie odległych krain z dala od cywilizacji, to pestka. Plecaki z pełnym wyposażeniem, nieoznakowany teren i najpiękniejsze widoki, to cechy charakterystyczne tej wyprawy!

Spacery "na lekko" po arktycznej tundrze. Fot. © Roman Stanek, Barents.pl
Wyprawa na Spitsbergen: trekking wokół Pyramiden Fot. © Małgosia Busz, Barents.pl
Islandia, trekking przez Półwysep Hornstrandir. fot. © Mateusz Kuszela, Barents.pl