Kamczatka: w krainie wulkanów

Krater Płaskiego Tołbaczika (3000 m n.p.m.). Kamczatka 2017. Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents.pl
• Kraina aktywnych wulkanów (UNESCO)
• Trekking w kraterze Płaskiego Tolbaczika (3085 m n.p.m.)
• Tolkusza, kirylka, czerczechan: potrawy z kawioru, ptaków, ryb
• Fakultatywniy lot helikopterem do doliny gejzerów (UNESCO)

Kamczatka to duży półwysep na samym końcu Rosji. Przez długie lata region ten był zamknięty nie tylko dla obcokrajowców, ale również dla większości mieszkańców byłego ZSRR. Dzięki temu tereny Kamczatki są nieskażone cywilizacją i można tam zobaczyć dziewiczą przyrodę, tajgę pełną dzikich zwierząt, pustynną tundrę oraz rzeki pełne łososi.

Jest to jednocześnie jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów świata! Znajdują się tam setki wulkanów z czego ponad 30 jest nadal bardzo aktywnych. Najwyższy i najaktywniejszy wulkan to Kluczewska (4750 m n.p.m.). Ostatni raz ten wulkan był aktywny w roku 2013. Dzięki aktywności sejsmicznej można również podziwiać zjawiska małego wulkanizmu: gorące źródła, wulkany błotne, gejzery na czele z 50-metrowym Welikanem, z którego para wznosi się na 300 metrów.

Kamczatka to bardzo zróżnicowany kraj również pod względem etnicznym. Ten teren zamieszkuje wiele różnych ludów, żyje tu 6640 Korjaków, 1496 Czukczów, 2394 Itelmenów, 401 Aleutów, 1872 Ewenków, 1551 Kamczadalów :) . Ludy te mają swoje tradycje, potrawy i muzykę. Może będziemy mieli okazję spróbować potraw takich jak tolkusza, kirylka czy czerczechan?

Na naszej wyprawie na skraj kontynentu będziemy podróżować ciężarówką przystosowaną do komfortowego przewozu ludzi, którą przekroczymy rzeczki, wertepy i inne przeszkody na trasie. Nocować będziemy pod namiotami, w obozach rozbitych na zboczu wulkanów. W czasie trekkingów lokalny kucharz będzie przygotowywał dla nas tradycyjne smakołyki. Podczas noclegu u lokalnych mieszkańców będziemy mieli możliwość posłuchania koncertu tradycyjnej muzyki.

Dla chętnych mamy możliwość zorganizowania wycieczek helikopterowych do najbardziej niedostępnych miejsc Kamczatki, takich jak Dolina Wulkanów lub Jezioro Kurylskie. Zapraszamy na Kamczatkę z pilotem Romanem Stankiem i lokalnymi przewodnikami, którzy zapewnią ciekawe momenty podczas całej wyprawy :)

Płaski Tołbaczik (3000 m n.p.m.). Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents.pl 2017 r.
Terminy i ceny wycieczek na sezon 2018 podamy już w październiku! Zapisz się do naszego newslettera, a informację o nowościach i promocjach otrzymasz jako pierwszy!
---

PROGRAM:

DZIEŃ 1-3
Przelot przez Moskwę na Magadan. Nocleg w miasteczku "na skraju imperium". Poranny przelot na Kamczatkę. Zwiedzanie Petropawłowsku i przygotowanie na wyjazd w góry.

DZIEŃ 4
Przejazd do Milkowa, miasta położonego ok. 300 km na północ, nad rzeką Kamczatka, stanowiącą serce tego półwyspu. Zwiedzanie lokalnego muzeum. Po południu przejazd do osady Kozyrewsk, gdzie w domkach turbazy nad rzeką, spędzimy kolejną noc. Tego wieczoru skorzystamy też z rosyjskiej sauny – tzw. bani.

DZIEŃ 4
Wyruszymy w podróż dalej na północ, dotrzemy do kompleksu aktywnych wulkanów Tołbaczik. Ostatnia duża erupcja miała miejsce w roku 2013. Następnie przejazd samochodem terenowym leśnym traktem, gdzie natura, nieskażona przez człowieka, rządzi się swoimi prawami, aż dotrzemy do samego obozu. Rozstawienie namiotów, popołudniowy spacer dla chętnych po dzikiej okolicy, wypatrywanie niedźwiedzi, kolacja. Nocleg w namiotach.

DZIEŃ 5
Dzisiejszy dzień jest aktywny i od samego rana rozpoczniemy trekking po zboczach wulkanu Tołbaczik, do starego krateru, miejsca gdzie w roku 1975 miała miejsce erupcja. Po drodze wejdziemy na stożki wulkaniczne, pierwszy położony o 278 m wyżej oraz kolejny zwany Stożkiem Gorszkowa położony o kolejne 300 m wyżej. Po osiągnięciu szczytu czas na piknik w starym kraterze wulkanu. W drodze powrotnej zobaczymy martwy las oraz niezwykłe kształty i jaskinie utworzone z zastygniętej lawy. Nocleg w obozie.

DZIEŃ 6
Dzień kolejnego trekkingu, tym razem na sam szczyt wulkanu Płaski Tołbaczik (3085 m n.p.m.). Na szczycie będzie okazja podziwiać niezwykłą panoramę Doliny Tołbaczika, gdzie rozsiane jest ponad 50 stożków wulkanicznych, utworzonych podczas wielokrotnych wybuchów wulkanu. Po wejściu na szczyt piknik w wulkanicznym kraterze. Powrót do obozu.

DZIEŃ 7
Kolejny dzień jest dniem odpoczynku od trekkingu. Przejazd do osady Esso, do domu Ewenów, jednego z czterech ludów zamieszkujących Kamczatkę. Podczas wizyty w lokalnym muzeum będzie możliwość poznania historii lokalnych ludów i zdobycia wiedzy o lokalnej kulturze. Wieczorem uroczysty obiad z Ewenami oraz koncert lokalnej muzyki. Nocleg u lokalnej rodziny w domu Ewenów. Jest również możliwość skorzystania z lokalnego basenu.

DZIEŃ 8
Przejazd na płaskowyż wulkanu Mutnowskiego o wysokości 600 do 900 m n.p.m., gdzie rozsiane są aktywne stożki wulkaniczne oraz różne wieże i struktury wulkaniczne, kształtowane przez wieki siłami natury. Krótki odpoczynek w pobliżu 60-metrowego wodospadu Vilyuchinsky. Dalszy przejazd na płaskowyż. Po rozłożeniu obozu, wieczorny spacer po płaskowyżu. Podziwianie krajobrazu ukształtowanego pod wpływem działalności wulkanicznej oraz skalistej alpejskiej tundry, gdzie okres bez śniegu trwa tylko 3 miesiące. Nocleg w obozie na płaskowyżu.

DZIEŃ 9
Po krótkim odpoczynku, ten dzień będzie znów aktywny! Całodzienny trekking na kolejny czynny wulkan Mutnowski (2323 m n.p.m.), jeden z najpiękniejszych wulkanów na Kamczatce. Ze szczytu o stromych stokach można podziwiać wspaniałe widoki. W kraterze zobaczymy jezioro, które niegdyś było lodowcem. Dookoła można zaobserwować syczące fumarole, wyrzucające strumienie gorącej pary oraz ekshalacje dymów siarkowych. Dookoła słychać ogłuszający huk wulkanu, a pod stopami czuć drżącą ziemię. Powrót do obozu.

DZIEŃ 10
W tym rejonie jeszcze jeden wulkan jest wart zobaczenia, dlatego zabieramy plecaki i wędrujemy na kolejny wulkan Goriełyj (1829 m n.p.m.). Jednodniowa wyprawa bogata w niezwykłe krajobrazy i piękne widoki. Obiad na krawędzi wulkanu i powrót do bazy.

DZIEŃ 11
Dzień przeznaczony na relaks i odpoczynek. Podróż do ośrodka SPA „Paratunka”. Tam czekają na nas kąpiele na świeżym powietrzu w gorących źródłach o temperaturze 77 st. C. Dla chętnych możliwość korzystania z sauny, masażu lub innych atrakcji. Odpoczynek. Później odwiedzimy lokalnego muzyka Saszę Jastrzabowa (możliwość zorganizowania koncertu), gdzie będzie można spróbować różnych dań z owoców morza, rosyjskiej wódki i domowej roboty balsamu.

DZIEŃ 12-13
Te dni są przeznaczone na wycieczki fakultatywne i na zwiedzanie "stolicy" Kamczatki Pietropawłowska, miasta założonego w 1740 roku przez Vitusa Beringa, który połączył nazwy swoich dwóch statków: Św. Paweł i Św. Piotr. Możliwość odbycia rejsu po zatoce Awaczyńskiej, wypatrywanie kosatki, możliwa też kilkugodzinna wycieczka helikopterem do doliny wulkanów lub wejście na Awaczyński wulkan. Dla chętnych wspólna pożegnalna kolacja.

DZIEŃ 14
Przelot do Polski.

Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi

• opiekę polskojęzycznego pilota

• zakwaterowanie w domach miejscowych gospodarzy lub domkach w "turbazach" w pokojach 2,3, lub 4 osobowych

• nocleg 6-razy w obozowisku pod wulkanami w namiotach

• transport samochodem ciężarowo-terenowym (tzw. "vezdiyechodom")

• częściowe wyżywienie (podczas kempingu pod wulkanami śniadania i kolacje przygotowane przez miejscowego kucharza)

• wypożyczenie namiotu i sprzętu kempingowego

• zaproszenie + pozwolenia wstępu + rejestracja

• materiały informacyjne i mapy

• ubezpieczenie NNW i KL + sporty ekstremalne

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE I USŁUGI ZA DOPŁATĄ:
• wiza do Rosji (cca. 500 PLN)
• wyżywienie w miastach i wioskach po drodze (w miejscowych sklepach, restauracjach i barach - ceny jak w Polsce)
• fakultatywne wycieczki i bilety wstępu (jeżeli dotyczy)

WYCIECZKI FAKULTATYWNE:
Dolina wulkanów (wycieczka helikopterem):
Dla chętnych możliwość oglądania scenerii niczym z dantejskiego piekła. Dolina gejzerów, odkryta dopiero w 1941 roku, ma 6 km długości i znajdują się w niej aż dwadzieścia dwa gejzery. Największy z nich, Wielikan, o średnicy 3 m, co 4 godziny i dwadzieścia minut uaktywnia się, wyrzucając przez minutę 15-metrowy strumień wody, zaś para wznosi się na wysokość trzystu metrów. W sąsiedztwie znajduje się wiele gejzerów, każdy z nich ma swój własny rytm, niezależny od pozostałych. Dolina wypełniona dymami wydobywającymi się z licznych fumaroli, błotnistych kipieli, naprawdę przywodzi na myśl scenerię jak z dantejskiego piekła. Wygląda to tak, jakby rozpętały się naraz wszystkie moce i cała fantazja natury.

Zatoka Awaczyńska i wypatrywanie wielorybów (wycieczka łódką):
Dla chętnych jest możliwość wypłynięcia w rejs statkiem wokół Zatoki Awaczyńskiej (5-6 h). Po minięciu Trzech Braci i Palca Diabła, ogromnych skał wystających z morza, wypłyniemy na otwarte wody Oceanu Spokojnego i będziemy się kierować w stronę największego siedliska ptactwa morskiego w tym regionie. Spotkamy tam liczne gatunki mew, urocze maskonury oraz nurzyki. Podczas rejsu będziemy wypatrywać przepływających za burtą fok i delfinów. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy też wieloryby i orki.

Wycieczka do Jeziora Kurylskiego (helikopterem):
Lot helikopterem nad półwyspem Kamczackim jest niezwykłym przeżyciem - i dla chętnych będzie taka możliwość! Polecimy nad jezioro Kurylskie, wulkaniczne jezioro o powierzchni 77,1 km², głębokości maksymalnej 306 m, położone na południowym krańcu Kamczatki. Jest to królestwo niedźwiedzi: drugie na świecie największe miejsce tarła łososi sprawia, że ilość niedźwiedzi polujących na te ryby jest ogromna.

Koncert muzyki tradycyjnej Ewenów:
Aby bliżej poznać kulturę mieszkańców Kamczatki, możliwe jest zorganizowanie koncertu tradycyjnej muzyki Ewenów. Jest to lud rdzenny, który jeszcze w XVII wieku zajmował się głównie polowaniem na dzikie renifery, łosie, niedźwiedzie, gronostaje i zające. Później, ze względu na zmianę fauny, Ewenowie zaczęli hodować renifery. Dodatkowym sposobem na zdobycie pożywienia stał się dla nich połów ryb i zbieractwo. W czasie koncertu spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość ich oczami. Staniemy się częścią tego niezwykłego miejsca.

BILETY LOTNICZE:
Miejsce wylotu to WARSZAWA. Inne miejsce wylotu możliwe jest za dopłatą (w takim przypadku prosimy o wcześniejszy kontakt z biurem).

ZAKWATEROWANIE:
Podczas pobytu w krainie wulkanów nocleg w namiotach (zapewnionych przez biuro podróży) w obozowisku. Podczas pobytu w wioskach nocleg w turbazach lub w domach miejscowych gospodarzy. Podczas pobytu w miastach nocleg w hotelu ***.

WYŻYWIENIE:
Podczas pobytu pod wulkanami będziemy mieli do dyspozycji kucharza, który będzie przygotowywał dla nas posiłki. Podczas przejazdów lub pobytów w mieście lub wioskach wyżywienie indywidualne, we własnym zakresie, w lokalnych barach i restauracyjkach (tak, by każdy spróbował potraw jakie woli). Ceny wyższe niż w Polsce. W miastach znajdują się supermarkety i kilka restauracji.

KLIMAT:
Pogoda na Kamczatce jest bardzo zmienna. Trzeba być przygotowanym na wszelkie warunki atmosferyczne. W okresie lipiec-wrzesień temperatury wahają się od +25°C w dolinach do + 5°C w wyższych partiach podczas trekkingu na wulkan. Zawsze trzeba być przygotowanym na deszcz. Ze względu na klimat morski i bliskość Oceanu Spokojnego, pogoda może zmienić się w kilka godzin z upału w ulewny deszcz. Gorące dni z maksymalną temperaturą +30˚С występują zwykle dla centralnej części Kamczatki w nizinnych partiach.

POZIOM TRUDNOŚCI:
Dla wszystkich, którzy chcą uczestniczyć we wszystkich trekkingach - stopień trudności jest wyższy i wymagana jest dobra kondycja fizyczna. Jednak w wyjeździe mogą wziąć udział również osoby posiadające słabszą kondycję fizyczną, będą one jednak podczas trekkingów musiały zaakceptować, że nie zobaczą wszystkich wulkanów i oferowanych miejsc. Obie grupy muszą jednak być w dobrym stanie psychicznym i być obdarzeni cierpliwością oraz być w stanie się dostosować do lokalnych realiów peryferii byłego ZSRR.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 15.

PILOT:
Roman Stanek - właściciel biura podróży Barents.pl. Pilotuje wyjazdy do wszystkich krajów byłego ZSRR i Arktyki. Regiony te są jego pasją. Zajmował się nimi również jako dziennikarz, pracownik organizacji humanitarnej i jako obserwator wyborów OBWE.

UWAGI:
Program dni może się zmienić w zależności od terminu wylotu, pogody i innych czynników.

MIEJSCE WYLOTU:
Miejscem wylotu jest WARSZAWA. Inne miejsca możliwe są za dopłatą (w takim wypadku prosimy o wcześniejszy kontakt z biurem).

Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży

Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents.pl
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents.pl
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents.pl
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents.pl
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents.pl
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents.pl
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Wulkan Tolbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents.pl
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Krater Płaskiego Tołbaczika (3000 m n.p.m.). Kamczatka 2017. Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents.pl
Płaski Tołbaczik (3000 m n.p.m.). Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents.pl 2017 r.
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents.pl
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Kompleks aktywnych wulkanów Tołbaczik. Wyprawa na Kamczatkę © Irina Dalecka dla Barents.pl
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents.pl
Wyprawa na Kamczatkę. W krainie wulkanów. © Barents.pl

ZOBACZ TEŻ INNE PROPOZYCJE NASZYCH CIEKAWYCH WYJAZDÓW

Rzeka Czuja - wycieczka na Ałtaj z biurem aktywnych podróży Barents.pl -
SYBERIA

Ałtaj: Najładniejsze Góry Syberii

wkrótce terminy na 2018 r.
Spitsbergen - Na Krańcu Północy. Wycieczka z Biurem Podróży Barents.pl ©Roman Stanek Barents.pl
ARKTYKA

Spitsbergen: na Krańcu Północy

wkrótce terminy na 2018 r.
Gruzja. Kulinarny wyjazd dla koneserów fot. Roman Stanek, Barents.pl
GRUZJA
SMACZNIE!

Chinkali i Chaczapuri: kulinarna Gruzja

wkrótce terminy na 2018 r.