Wycieczka do Birmy: szlakiem buddyjskich świątyń

• Bagan - skansen ponad 2000 stup i świątyń buddyjskich (UNESCO)
• Pływające targi na jeziorze Inle i rejs rzeką Irawadi
• Trekking wśród birmańskich wiosek, lasów i plantacji herbaty

Birma to kraj, który powoli rodzi się ponownie po latach wojskowego reżimu. Powoli, nieśmiało otwiera się na przybyszy z zewnątrz. Jest to jedno z największych państw regionu Azji Południowo -Wschodniej, a mimo to wciąż pozostaje nieznane. Jeżeli chce się doświadczyć unikatowych krajobrazów, odkryć świat buddystów, to powinno się odwiedzić Birmę. Kraj ten jest pełen egzotycznych atrakcji: wspaniałe wybrzeże, lasy deszczowe i genialne zabytki z różnych epok. Birma jest jak skansen. Przejeżdżając przez ten kraj można poczuć się jak w kalejdoskopie, gdyż pozostałości kolonializmu przeplatają się z buddyjskimi stupami i świątyniami. Ludzie są zróżnicowani, ale jednakowo dzielni i odważni. Buddyjska religia, której atrybuty są widoczne na każdym kroku, wyznacza ich tryb życia. Spokojni i umiarkowani, serdecznie witają zagranicznych gości. Nie zapomnimy też o Aung San Suu Kyi - birmańskiej opozycjonistce i działaczce politycznej, zdobywczyni Pokojowej Nagrody Nobla. Będziemy mogli zwiedzić jej dom w Rangunie, w którym kilkanaście lata rządząca krajem junta trzymała ją w areszcie.

Zobaczymy kompleks świątynno-klasztorny Kuthodaw. To tam w 729 białych kaplicach z marmurowymi tablicami wyrzeźbiono teksty podstawowego kanonu buddyjskiego – "Tripitaki", uznawany za największą księgę świata. Będziemy raczyć się widokiem świątyń rozsianych po Baganie, które stanowią jedną z największych atrakcji archeologicznych Azji. Zwiedzać będziemy je aktywnie – na rowerze lub w powozie konnym. Popłyniemy najdłuższą rzeką Birmy – Irawadi i zobaczymy pływające targi na jeziorze Inle. Udamy się na trekking wśród birmańskich wiosek, lasów i plantacji herbaty. Obyczaje i kultura tego kraju będzie stała dla nas otworem. Spotkamy mężczyzn w typowych longyi i kobiece twarze ubarwione thanaką. Być może na naszej drodze pojawi się dostojna kobieta z plemienia Karenów o „długiej szyi”, a jej status rozpoznamy po ilości metalowych kręgów.

* Możliwość przedłużenia pobytu o 3 lub 5 noce (5 lub 7 dni z przelotami) nad morzem:
- 4 dni: dopłata 990 PLN/os.
- 6 dni: dopłata 1490 PLN/os.

Terminy i ceny wycieczek już wkrótce! Zapisz się do naszego newslettera, a informację o nowościach i promocjach otrzymasz jako pierwszy!PROGRAM:

DZIEŃ 1. WYLOT Z WARSZAWY
Spotkanie na Okęciu. Wylot do Rangunu z przesiadką w europejskim i azjatyckim porcie lotniczym.

DZIEŃ 2. PRZYLOT DO RANGUNU
Wieczorem przylot do Rangunu. Zakwaterowanie i odpoczynek. Kolacja powitalna. Czas wolny.

DZIEŃ 3. RANGUN - NAY PYI TAW
Po śniadaniu pojedziemy na wycieczkę pociągiem okrążającym Rangun do stacji Insein. Następnie udamy się do urokliwej dzielnicy kolonialnej w centrum miasta. Kolejnym naszym celem jest pagoda Botataung, w której przechowywana jest relikwia (włos) Buddy. Następnie odwiedzimy świątynię Leżącego Buddy Chauk Htat Kyi. Nasz pierwszy dzień w Birmie zwieńczy wizyta w jednym z najbardziej spektakularnych zabytków Rangunu – pagodzie Shwedagon. Nocleg w pociągu do NayPyiTaw.

DZIEŃ 4. NAY PYI TAW - BAGAN
Po śniadaniu przejedziemy przez nowowybudowaną stolicę kraju Naypyitaw. Zobaczymy tam pomnik byłych władz wojskowych, który ciągle jest w budowie. Przejedziemy w pobliżu pagody Uppatasanti z relikwią (ząb) Buddy, przez nowe dzielnice administracyjne i rekreacyjne miasta. Ciekawostką jest to, że po kolorze dachu budynków można rozpoznać kto tam mieszka. Następnie udamy się autobusem do Baganu. W trakcie przejazdu zobaczymy różnorodne krajobrazy Birmy. Nocleg w Baganie.

DZIEŃ 5. BAGAN
Dzisiaj czeka nas cały dzień zwiedzania. Zobaczymy najpiękniejsze świątynie i pagody Baganu. Zaczniemy od wizyty na kolorowym targu. Odwiedzimy starą pagodę z XI wieku - Shwezigon, zbudowaną przez króla Anawrahta na początku XI w., świątynię GuByaukGyi z malowidłami przedstawiającymi poprzednie wcielania Buddy (tzw. Jataka), świątynię ShweGuGyi, słynącą z pięknych rzeźb i sztukaterii oraz panoramicznego widoku na okoliczne zabytki. Po południu udamy się do wioski Myinkaba słynnej w całej Birmie z wyrobów z laki, zobaczymy świątynię Manuha, wybudowaną w 1059r. w stylu Mon oraz świątynię Nanbaya. Będziemy podziwiać także słynącą z malowideł świątynię Myingaba GuByaukGyi (UNESCO). Zwiedzanie zakończymy podziwiając ze szczytu świątyni majestatyczny zachód słońca nad Irawadi.

DZIEŃ 6. BAGAN
Kontynuujemy zwiedzanie Baganu, który jest ogromnym skansenem - ponad 2000 stup i świątyń różnej wielkości. Dzisiejszy dzień spędzimy zatem aktywnie, jeżdżąc rowerami wśród świątyń i pagód. W planach mamy nie tylko odwiedziny w okolicznych świątyniach (Ananda czy Dhammayangyi), ale również zobaczymy, jak żyją lokalni mieszkańcy. Wieczorem powrót do hotelu.

DZIEŃ 7. BAGAN - POPA - MANDALAY
Przejazd busem na górę Popa. Po drodze odwiedzimy kilka wiosek i zobaczymy jak wytwarza się cukier palmowy. Góra Popa to pozostałość rdzenia wygasłego wulkanu i dom najpotężniejszych birmańskich natów (duchów). W Muzeum Natów zobaczymy 37 figur naturalnej wielkości oraz pójdziemy na spacer po wzgórzu wśród licznych stup i świątyń. Z Popa przejazd do Mandalay.

DZIEŃ 8. MANDALAY
Jedziemy do Amarapury - “Miasta Nieśmiertelnych”, gdzie zwiedzamy 150-letni klasztor Maha Gandhayon Kyaung, pagodę Mahamuni i tradycyjne warsztaty rzemieślnicze specjalizujące się w rzeźbieniu w marmurze i drewnie, wytwarzaniu listków ze złota oraz tapiserii. Popołudniu odwiedzimy Golden Palace Monastery - wspaniały przykład tradycyjnej architektury drewnianej, klasztor Atumashi i pagodę Kuthodaw, znaną jako największa na świecie książka. Będziemy mieć okazję na kolejny imponujący zachód słońca tym razem ze wzgórza Mandalay Hill. Wieczorem przejazd do hotelu.

DZIEŃ 9. MANDALAY - MINGUN - AVA - MANDALAY
Popłyniemy łodzią w górę rzeki Irawadi do Mingun (około 11 km - 1 godzina). Obejrzymy niedokończone dzieło króla BodawPaya - pagodę MingunPaya (miała być największą stupą w całej Birmie), jeden z największych dzwonów na świecie - 90-tonowy Mingun Bell oraz pagodę HsinbyumePaya. Powrót do Mandalay. Po lunchu, łodzią a następnie powozem wyruszymy do dawnej stolicy Birmy – Inwa (Ava). Zwiedzamy wieżę Nanmyint - pozostałość po starożytnym budynku pałacowym, zwaną także jako “Krzywa wieża w Avie”, klasztory MahaAungnyeBonzan (wzniesiony z cegły i stiuku) i Bargayar (słynny z pięknych rzeźb). Wieczorem udajemy się do U-Bein, gdzie sprawdzimy czy mamy odwagę, aby przejść przez najdłuższy tekowy most na świecie.

DZIEŃ 10. MANDALAY - KALAW
Pojedziemy do Kalaw - górskiej miejscowości letniskowej w stanie Shan (1320 n.p.m.). Miasto położone jest wśród pokrytych sosnowym lasem wzgórz. W okolicy znajdują się liczne wioski mniejszości etnicznych, plantacje herbaty, pola uprawne i las pierwotny. Warto wybrać się na targ, na którym oprócz rzeczy codziennego użytku można nabyć piękne rękodzieła.

DZIEŃ 11. KALAW TREKKING
Po śniadaniu wyruszamy na trekking. Przez lasy i plantacje herbaty wędrujemy do wioski ludu Palaung (około 3 godz. marszu), w której zatrzymamy się na obiad i odpoczynek. Następnie przez wioski różnych mniejszości etnicznych, pola i sady dotrzemy do wsi Danu, gdzie zatrzymamy się na nocleg w jednym z domów.

DZIEŃ 12. KALAW TREKKING
Po śniadaniu na rozgrzewkę czeka nas podejście (ok. 45 minut), a potem ok. 30 minut marszu grzbietem góry. Następnie zejdziemy do malowniczo położonego wśród pól Paoh, gdzie zjemy obiad. Dalej 3 godziny marszu wśród pagórków i pól uprawnych. Nocleg w klasztorze Taungyo.

DZIEŃ 13. INDEIN
Ostatniego dnia trekkingu większość trasy mamy z górki - schodzimy z gór nad jezioro Inle . Wyruszamy po śniadaniu. Obiad jemy w klasztorze. Po obiedzie przesiadamy się do łodzi i płyniemy do Indein. Zwiedzamy pagodę, wioskę InnPawKhone, słynącą z tkania jedwabiu i włókna pozyskiwanego z lotosu. Zawitamy także do kuźni i wytwórcy łodzi. Nocleg nad Jeziorem Inle (w hotelu).

DZIEŃ 14. JEZIORO INLE
Po śniadaniu udamy się w rejs po Jeziorze Inle (25 km). Poznamy unikatowe metody połowu ryb, który wygląda jak sztuczka akrobatyczna - rybacy balansują na krawędzi łodzi, wiosło trzymając stopą. Odwiedzamy pagodę PhaungDawOo - jedno z najstarszych sanktuariów w Birmie (XVIII w.), warsztaty rzemieślnicze we wsi Ywama, w których wytwarzane są piękne wyroby ze srebra i klasztor NgaPheChaung - największy i najstarszy klasztor w pobliżu jeziora Inle.

DZIEŃ 15. ILNE - HEHO - RANGUN
Pojedziemy na lotnisko w Heho, skąd polecimy z powrotem do Rangunu. Po przylocie wizyta na targu Scotts Market - można tu nabyć piękne birmańskie rękodzieło, ale także żywność, odzież, zioła czy kamienie szlachetne. Wieczorem wylot z Rangunu do Polski.

DZIEŃ 15. - 19.
Dla chętnych istnieje możliwości przedłużenia pobytu za dopłatą. Najpiękniejsze plaże Birmy są w Napali, które jest doskonałym miejscem do wypoczynku.

DZIEŃ 16./19.
Powrót do Polski

---

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• Bilet lotniczy w dwie strony

• Opiekę polskojęzycznego przewodnika

• Przelot Heho - Rangun

• Zakwaterowanie w hotelach ** i domkach w wiosce

• Śniadania i kolacje

• Podczas trekkingu wyżywienie 3x w dzień

• Transport: zapewniamy wszystkie transfery w Birmie - minibusem, samolotem, rowerami, tuk-tukami, łodziami i promem

• Materiały informacyjne i mapy

• Gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• Ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu

• obowiązkowa opłata na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• Wiza do Birmy (60 USD)
• Opłata lotniskowa przy wylocie z Rangunu (10 USD)
• Dodatkowe wyżywienie
• Ewentualne opłaty za fotografowanie i filmowanie
• Ewentualne napiwki dla kierowców i przewodników

WYŻYWIENIE:
Śniadania w hotelach i kolacje w lokalnych restauracjach. W czasie trekkingu będzie towarzyszył nam kucharz, który będzie przygotowywał dla nas lokalne specjały.

ZAKWATEROWANIE:
Noclegi w hotelach. W czasie trekkingu w tradycyjnym birmańskim domu i w klasztorze przystosowanym do przyjmowania gości.

TRANSPORT:
Będziemy podróżować klimatyzowanym minibusem. Na trasie Heho - Rangun przelot samolotem.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalnie 16.

WARUNKI POGODOWE:
Birma leży w w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego,zalicza się do strefy klimatów gorących. Pora sucha trwa od października do maja. Średnie temperatury wynoszą +25 do +27 °C (+32°Cna południu kraju)

INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
• Organizatorem wycieczki jest Biuro Aktywnych Podróży Barents.pl

Wycieczka do Birmy - szlakiem buddyjskich świątyń © Iwona Bartoszcze - Barents.pl
Wycieczka do Birmy - szlakiem buddyjskich świątyń © Iwona Bartoszcze - Barents.pl
Wycieczka do Birmy - szlakiem buddyjskich świątyń © Iwona Bartoszcze - Barents.pl
Wycieczka do Birmy - szlakiem buddyjskich świątyń © Iwona Bartoszcze - Barents.pl
Wycieczka do Birmy - szlakiem buddyjskich świątyń © Iwona Bartoszcze - Barents.pl
Wycieczka do Birmy - szlakiem buddyjskich świątyń © Iwona Bartoszcze - Barents.pl
Wycieczka do Birmy - szlakiem buddyjskich świątyń © Iwona Bartoszcze - Barents.pl
Wycieczka do Birmy - szlakiem buddyjskich świątyń © Iwona Bartoszcze - Barents.pl
Wycieczka do Birmy - szlakiem buddyjskich świątyń © Iwona Bartoszcze - Barents.pl
Wycieczka do Birmy - szlakiem buddyjskich świątyń © Iwona Bartoszcze - Barents.pl
Wycieczka do Birmy - szlakiem buddyjskich świątyń © Iwona Bartoszcze - Barents.pl
Wycieczka do Birmy - szlakiem buddyjskich świątyń © Iwona Bartoszcze - Barents.pl
Wycieczka do Birmy - szlakiem buddyjskich świątyń © Iwona Bartoszcze - Barents.pl
Wycieczka do Birmy - szlakiem buddyjskich świątyń © Iwona Bartoszcze - Barents.pl
Wycieczka do Birmy - szlakiem buddyjskich świątyń © Iwona Bartoszcze - Barents.pl
Wycieczka do Birmy - szlakiem buddyjskich świątyń © Iwona Bartoszcze - Barents.pl

ZOBACZ TEŻ INNE PROPOZYCJE NASZYCH CIEKAWYCH WYJAZDÓW

Alternatywna wycieczka do Kambodży, Angkor Wat, Tonle Sap, tuk-tuk, Phnom Penh,
KAMBODŻA

Mały kraj ludzi o wielkich sercach

wkrótce nowe terminy
Majówka w Turcji: Wędrówki po Kapadocji i Antiochii © Roman Stanek, Barents.pl
TURCJA
NOWOŚĆ!
Uzbekistan i Turkmenistan. Wielkie cywilizacje Azji Środkowej © Roman Stanek Barents.pl
UZBEKISTAN I TURKMENISTAN
NOWOŚĆ!

Wielkie cywilizacje Azji Środkowej

20.05.-3.06. I 7-21.10.2018