Armenia i Górski Karabach: piękno krainy pod Araratem

Tak powstają ormiańskie chaczkary w Erywaniu. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl
• Zachwycające zabytki z listy UNESCO - Hagpat, Sanahin i Gegard
• Spacery przez lasy i kaniony. Kąpiele w skalnych wodospadach
• Tętniący życiem Erywań z szeregiem uznanych muzeów i galerii
• Najdłuższa okrężna linowa na świecie "Skrzydła Tatewu"
• Wizyta w Republice Górskiego Karabachu
Armenia. Już sama nazwa tego pradawnego kraju, który jako pierwszy na świecie przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową, osnuta jest legendami. To właśnie na Araracie zatrzymała się Arka Noego, to tu wydarzył się cud świętego Grzegorza Oświeciciela, któremu udało się przeżyć w celi pod klasztorem Chor Wirap...

Armenia jest krajem usłanym prastarymi kościołami, klasztorami i innymi budowlami sakralnymi, pamiętającymi wszystkie epoki. Ormianie posiadają niezwykły dar stawiania budowli w przepięknych miejscach – na skraju występów skalnych, w kanionach, w głębi lasów lub w jaskiniach czy na pustkowiach. Zajrzymy w każde z tych miejsc, również w okolice ogromnego, wyglądającego jak morze, górskiego jeziora Sewan. Zwiedzimy Erywań – miasto tętniące życiem, pełne oryginalnych zabudowań i kultowych muzeów.
Odbędziemy podróż najdłuższą kolejką linową na świecie. Popijając granatowe wino, spróbujemy najlepszych szaszłyków na Kaukazie. Nie zapomnimy również spróbować słynnego na całym świecie ormiańskiego koniaku.

Wszystkim chętnym oferujemy wizytę w samozwańczej, nieuznawanej przez nikogo republice Górskiego Karabachu, położonej w górach między Armenią i Azerbejdżanem. Jest to szerzej nieznana enklawa, która na początku lat dziewięćdziesiątych wyłoniła się z wojennego posowieckiego chaosu. To państwo, które formalnie nie istnieje, choć posiada wszystkie instytucje władzy, społeczeństwo i terytorium. Z kolei okoliczne góry pełne są przepięknych klasztorów o dużym historycznym znaczeniu. Gdzieniegdzie z ruin wyłaniają się minarety - pozostałość po zniszczonych w czasie wojny azerbejdżańskich i perskich meczetach.
Numer Trudność Termin Dni Cena Uwagi Rezerwacja
132-18 1-2
10.05. - 22.05.
13 dni

4990PLN

>> CHCĘ JECHAĆ
133-18 1-2
09.08. - 21.08.
13 dni

4990PLN

>> CHCĘ JECHAĆ
Rzemieślnicy z Erywania - ormiańskie chaczkary. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl

DZIEŃ 1 (czwartek)
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Wylot do stolicy Gruzji, Tbilisi. Przejazd do prowincji Lorri w północnej Armenii. Kolacja powitalna i nocleg nad kanionem rzeki Debet.

DZIEŃ 2 (piątek)
Przejazd imponującym kanionem rzeki Debet nad którym górują dwa ważne zabytki średniowiecznego ormiańskiego chrześcijaństwa - klasztory Hagpat i Sanahin (UNESCO). Dla chętnych poranny górski spacer między klasztorami (7 km). Zwiedzanie warownego klasztoru Achtala z przepięknymi freskami, będącymi efektem skomplikowanej historii pogranicza. Przejazd do górskiego uzdrowiska Dilidżan. Zwiedzanie malowniczego miasteczka z urzekającą drewnianą zabudową.

DZIEŃ 3 (sobota)
Wycieczka do kanionu Jenokawan z możliwością kąpieli pod skalnym wodospadem i zwiedzaniem domów wykutych w skałach (6 km). Następnie, leśnymi ścieżkami parku narodowego Dilidżan dostaniemy się do klasztoru Hagarcin, położonego pośród łąk i bukowych lasów. Wizyta w monastyrze Goszawank, charakteryzującym się niezwykłą długą historią piśmiennictwa i rzeźby chaczkarowej. Nocleg w górskiej wiosce Martuni u miejscowych gospodarzy.

DZIEŃ 4 (niedziela)
Przejazd do górskiego jeziora Sewan, położonego na wysokości niemal 2000 m.n.p.m. Zwiedzanie klasztoru Sewanavank położonego na małym półwyspie, z którego roztacza się widok na jezioro. Dla morsów możliwość kąpieli. Zwiedzanie Pola Tysiąca Chaczkarów - kamiennych krzyży na średniowiecznym cmentarzu Noratus. Wędrówka dawnym szlakiem handlowym do zachowanego karawanseraju Selim. Zwiedzanie położonego na pustkowiu klasztoru Norawank. Nocleg u gospodarzy w miejscowości Jegegnadzor.

DZIEŃ 5 (poniedziałek)
Wejście na twierdzę Smbataberd i lekki trekking do klasztoru Tsachac Kar (10 km). Wizyta w rezerwacie przyrody Jegegis, gdzie zwiedzimy żydowski cmentarz. Wizyta w monastyrze Spitakowor. Przejazd do winnej doliny Areni, do małych piwniczek, gdzie spróbujemy lokalnego wina i specjałów kuchni. Powrót na noc do Jegegnadzoru.

DZIEŃ 6 (wtorek)
Przejazd do Dżermuku. Zwiedzanie uzdrowiska z gorącymi źródłami mineralnymi. Trekking (ok. 12 km) albo spacer (ok. 3 km) do klasztoru Gndewank, ukrytego głęboko w skalnym kanionie rzeki Arpa. Wizyta na polu prehistorycznych megalitów w Karahundż. Nocleg pod Tatewem.

DZIEŃ 7 (środa)
Skrzydła Tatewu – najdłuższą okrężną kolejką linową na świecie (5,7 kilometra), udamy się do klasztoru Tatew – klejnotu gór, przepięknie umieszczonego nad kanionem rzeki Boritan. Odwiedzimy wieżę strażniczą przemienioną w punkt widokowy oraz Most Diabła przy ciepłych źródłach mineralnych, gdzie będzie możliwość kąpieli. Zwiedzanie opuszczonego miasteczka Khndzoresk, do którego dostaniemy się po przejściu długiego mostu wiszącego nad kanionem. Przejazd do Republiki Górskiego Karabachu.

DZIEŃ 8 (czwartek)
Zwiedzanie stolicy Górskiego Karabachu Stepanakertu, w tym oryginalnego monumentu Tatik Papik. Wizyta w miasteczku Szuszi, które jak żadne inne jest świadectwem krwawego konfliktu z lat 90. Trekking w kanionie Hunot (10 km). Przejazd i nocleg we wsi Wank.

DZIEŃ 9 (piątek)
Zwiedzanie klasztoru Gandzasar, dzieła sztuki z XIII wieku, gdzie przechowywane są relikwie św. Jana Chrzciciela. Górskimi, malowniczymi drogami, wyciosanymi w skale dotrzemy do klasztoru Dadiwank z IX stulecia. Wizyta w gorących źródłach Tak Dżur w wiosce Zaur. Przez Przełęcz Zod leżącą na wysokości 2420 m. n.p.m.opuścimy Górski Karabach i przejedziemy z powrotem do Armenii. Możliwość zjedzenia raków i pstrąga z Sewanu przyrządzonego w domowych warunkach. Nocleg w Martuni, nad jeziorem Sewan.

DZIEŃ 10 (sobota)
Przejazd do południowo-wschodniej Armenii. Możliwość degustacji piwa z sewańskiego browaru. Zwiedzanie zrekonstruowanej antycznej świątyni Garni (UNESCO) z oryginalnymi mozaikami oraz wizyta w kilkupoziomowym kompleksie klasztornym Gegard o wspaniałej akustyce (UNESCO). Degustacja miejscowego, granatowego wina. Kolacja nad kanionem rzeki Azat. Przejazd do Erywania. Wieczorne zwiedzanie miasta.

DZIEŃ 11 (niedziela)
Wizyta w przepięknym klasztorze Howhanawank nad kanionem rzeki Kasag. Przejazd koło Aragacu – najwyższej góry dzisiejszej Armenii. Zwiedzanie ruin starożytnej twierdzy Amberd. Wizyta w świątyni Jazydów w wiosce Aknalicz. Zwiedzanie Eczmiadzynu (UNESCO) – ormiańskiego "Watykanu", gdzie ponoć znajdują się fragmenty Arki Noego, znalezione podczas wykopalisk archeologicznych w pobliskich ruinach świątyniZwartnoc (UNESCO). Powrót na kolację do Erywania.

DZIEŃ 12 (poniedziałek)
Erywań. Wizyta w Kaskadach, niezwykłym w formie muzeum sztuki współczesnej. Spacer bulwarami i parkami stolicy ze zwiedzaniem i zakupami na Wernisażu - stylowym targu staroci. Zwiedzanie Niebieskiego Meczetu przy głównej arterii miasta - Alei Mesropa Masztoca. Odwiedziny w przepięknym domu-muzeum artysty Siergieja Paradżanowa. Możliwość zwiedzenia warzelni koniaku, Muzeum Narodowego Armenii, muzeum i instytutu badań piśmiennictwa Matenadaran. Wycieczka do miejsca pamięci Cicernakaberd i skłaniającego do refleksji Muzeum Ludobójstwa.

DZIEŃ 13 (wtorek)
Poranny przejazd do klasztoru Chor Wirap u podnóża góry Ararat, gdzie według legendy osiadła Arka Noego. Powrót na śniadanie do hotelu. Wyjazd na lotnisko. Wylot do Polski. Powrót do Polski wieczorem.

Z wizytą u współczesnych twórców ormiańskich chaczkarów w Erywaniu. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet na samolot wraz z opłatami lotniskowymi

• opiekę polskojęzycznego pilota

• przewóz wygodnym minibusem z klimatyzacją

• zakwaterowanie: jedenaście noclegów: 5x w hotelu, 6x pensjonacie lub domach rodzinnych

• wyżywienie: 11x śniadanie i część kolacji (bez Gegardu, Erywania i Stepanakertu)

• gwarancję ubezpieczeniową biura podroży

• materiały informacyjne i mapy

• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu

• obowiązkowa opłata na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- wstęp do zabytków, muzeów i na kolejkę linową (20-30 EUR)
- częściowe wyżywienie (kolacje w Gegardzie, Erywaniu i Stepankercie)

ZAKWATEROWANIE:
W domach gościnnych, pensjonatach, w hotelach w Hagpacie, Erywaniu i Stepanakercie

WYŻYWIENIE:
Armenia oferuje bardzo szeroki wachlarz przeróżnych potraw i dla wielbicieli mięs jak i wegetarian. Najpopularniejsze danie to szaszłyk i dolma. Ceny niższe niż w Polsce.

TRANSPORT:
Do dyspozycji będziemy mieć wygodny klimatyzowany minibus.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 14.

KLIMAT:
Wiosna i jesień jest okresem najprzyjemniejszym. Klimat suchy, kontynentalny, bez opadów. Średnie dzienne temperatury wynoszą ok. 25 stopni, w nocy ok 10 stopni.

Mapa poglądowa trasy wycieczki: Armenia. Piękno krainy pod Araratem © Barents.pl
Meczet w Erywaniu. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl
Lokalny targ lokalnych pyszności. Tu armeńskie sery. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Armenia to historia: ludzi, cywilizacji, chrześcijaństwa. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Lokalna, zdrowa i naturalna kuchnia - tak! Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Monastyr Haghpat (Hagpat / Haghpatavank) to inaczej „Piękny Klasztor”. Monastyr jest nadal czynny. Został założony w 976 r. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl
Tak powstają ormiańskie chaczkary w Erywaniu. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl
Koncerty muzyki kaukaskiej i supry. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl
Ararat. Święta Góra Ormian. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl
Pieszo, konno, kolejką i samochodem. Aktywnie przez Kaukaz. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl
Symbole dynastyczne w monastyrze Gegard (Geghard). Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl
Vank. Azerskie tablice rejestracyjne. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Wyciosany w skale klasztor Dadiwank (Dadivank) z IX stulecia. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl
Tak powstają ormiańskie chaczkary w Erywaniu. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl
Rzemieślnicy z Erywania - ormiańskie chaczkary. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl
Z wizytą u współczesnych twórców ormiańskich chaczkarów w Erywaniu. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl
Ścieżkami parku narodowego Dilidżan (Dilijan) dochodzimy do klasztoru Hagarcin (Hagharcin / Haghartsin), pochodzącego z X-XIII wieku. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl
Tam, gdzie jest pyszne lokalne jedzenie, tam jesteśmy i my! Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl
Klasztor "Psalmów" czyli Saghmosawank [Saghmosavank], położony nad rzeką Kasach w prowincji Aragacotn w środkowej Armenii. Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl
Monastyr Noravank jest wspaniały, a jego otoczenie w niczym mu nie ustępuje. To dzikie skały mieniące się wszelkimi odcieniami czerwonego, pomarańczowego i różowego koloru. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Gdy Ormianka zostaje babcią jej pozycja w rodzinie staje się naprawdę mocna :-) Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Misterne chaczkary w Norawank (Noravank). Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Świece intencyjne w jednym z ormiańskich monastyrów. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Klasztor Tatew (Tatev) zbudowany został na skraju przepaści. Obecnie dojechać można do niego też kolejką linową „Wings of Tatew”, długą na jedyne 5750 metrów :-) Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
A tym czasem na targu pyszności :-) Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Wnętrze niezwykłego monastyru Geghard w Armenii. Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl
Kaukaska sztuka ludowa. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl
Początki świątyni Dadiwank (Dadi / Dadivank) datuje się na I w. naszej ery. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Pomnik "We are Our Mountains" inaczej zwany "Tatik u Papik" (czyli "Babcia i Dziadek"). Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Doliny Armenii. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Ararat. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Klasztor Chor Wirap (Khorvirap / Khor Virap) - "głębokie lochy". To klasztor Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego w Lusarat, 8 km od granicy z Turcją. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Wiosna na Kaukazie. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Można kupować w sklepach, ale smaczniej prosto od domowego producenta :-) Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Najpiękniejsze billboardy! Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Tatew (Tatev) najpiękniej prezentuje się na wiosnę, w lecie, na jesień i w zimie! Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Dziedzictwo Armenii. Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Graffiti :-) Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Vank. Ormiańska wioska w Górskim Karabachu. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
W drodze. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Klasztor Sewan (Sevan) usytuowany jest nad jeziorem Sewan. To największe jezioro Kaukazu i jedno z najwyżej położonych jezior na świecie (1916 m n.p.m.). Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
A tymczasem na targu :-) Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Kuchnia ormiańska jest bardzo bogata w smaki. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Goris w chmurach. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Wieże Dadiwank (Dadivank / Dadi). Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Armenia od podwórka. Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Bracia. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Doliny Kaukazu. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Pychotki prosto z targu :-) Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Ormiańskie "snickersy" to zdrowa przekąska dla małych i dużych. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Magda Sybicka dla Barents.pl
Klasztor Gandzasar to ormiański klasztor położony w Górskim Karabachu niedaleko wioski Vank. rmenia: Piękno krainy pod Araratem © Roman Stanek, Barents.pl
Klasztor Tatew (Tatev) zbudowany został na skraju przepaści. Obecnie dojechać można do niego też kolejką linową „Wings of Tatew”, długą na jedyne 5750 metrów :-) Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Grzegorz Opyt
Klasztor Sanahin - zabytkowy (UNESCO) ormiański klasztor z X wieku. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Grzegorz Opyt
Wieś Sanahin, prowincja Lorri w północnej Armenii. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Grzegorz Opyt
Zachwycające zabytki z listy UNESCO - Hagpat (Hachpat, Haghpat). Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Grzegorz Opyt
Meczet w Erywaniu. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Grzegorz Opyt
Widok na Erywań i Ararat z miejsca pamięci Cicernakaberd i skłaniającego do refleksji Muzeum Ludobójstwa. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Grzegorz Opyt
Piękny widok na Ararat i Khor Virap. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Grzegorz Opyt
Ararat i Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Grzegorz Opyt
Dżermuk. Armenia: Piękno krainy pod Araratem © Grzegorz Opyt

ZOBACZ TEŻ INNE PROPOZYCJE NASZYCH CIEKAWYCH WYJAZDÓW

Soczysta zieleń Armenii. Trekking w Armenii, zwiedzanie Erywania i zdobywanie szczytu Aragac. © Roman Stanek, Barents.pl
ARMENIA
NOWOŚĆ!

Aragac. Trekking w Armenii

8-19/22.09.2018
Armenia na rowerze. Wyprawa na Kaukaz. Rowerowe wycieczki.
ARMENIA
Monastyr Haghpat (Hagpat / Haghpatavank) to inaczej „Piękny Klasztor”. Monastyr jest nadal czynny. Został założony w 976 r. Wycieczka do Armenii. Objazdowe uroki kaukaskiej republiki. © Roman Stanek, Barents.pl
ARMENIA

Armenia: urok kaukaskiej republiki

16-26.06. I 22.09.-02.10.2018