Majówka w Czarnobylu + fakultatywna Odessa

Majówka w Czarnobylu fot. © Roman Stanek, Barents.pl 2016
• Przedłużony weekend w Czarnobylu z przelotami
• Dzień spędzony w Strefie Czarnobylskiej
• Zwiedzanie opuszczonego miasta Prypeć
• Spotkanie z "samosiołami" - ludźmi z Zony
• Spacer po „radzieckim” Kijowie + ukraińskie tradycyjne jedzenie
• Kompleksowe zwiedzanie Kijowa
• Dla chętnych fakultatywne przedłużenie w Odessie

Uwielbiasz opuszczone miejsca? Uwielbiasz niekonwencjonalne wyprawy i nie chcesz, by Twoja wiedza o Ukrainie kończyła się na Lwowie? Chcesz odwiedzić miejsce budzące mieszankę fascynacji i przerażenia a jednocześnie miejsce zupełnie bezpieczne? Przenieś się z nami w czasie do roku 1986 i zobacz na własne oczy efekt największej katastrofy nuklearnej dwudziestego wieku. A potem odpocznij w Kijowie wśród tysięcy złocistych kopuł, niezliczonych zabytków, atrakcji i fotogenicznych zakątków.

Czarnobyl zapisał się na kartach historii Europy w czarnych barwach, na zawsze naznaczając je mroczną tajemnicą. Przytulone do białoruskiej granicy miasto nad Prypecią wskutek awarii reaktora atomowego stało się sławne. "Zona" niegdyś trudno dostępna, dziś możliwa jest do przekroczenia. Wszystko z przewodnikiem oraz stuprocentowo bezpiecznie - już 15 lat temu promieniowanie wynosiło dawkę równą tej występującej w Warszawie. Wciąż stosunkowo mała liczba turystów podnosi atrakcyjność Czarnobyla a jego motyw chętnie wykorzystywany jest w literaturze, muzyce, filmie i grach komputerowych.

Niegdyś obszary Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej AES były niebezpieczne ze względu na wysokie promieniowanie. Jednakże po wyczerpujących badaniach, naukowcy stwierdzają ogromny ekologiczny progres i po 29 latach od tragedii widzimy dziką przyrodę w pełnej krasie, co spowodowane jest m.in. brakiem ingerencji człowieka w środowisko.

W ramach tego wyjazdu odwiedzimy też "Samosiołów" – ludzi, którzy pomimo katastrofy nadal żyją w swoich domach. Zgodnie ze statystykami jest ich ok. 300 osób, skupionych w 11-tu osiedlach wokół Zony. "Samosioły" tworzą niesamowitą społeczność żyjącą w harmonii z naturą, gdzie na ulicach zamiast samochodów, ich drewniane domy mijają wilki, dziki i łosie. Okazja spotkać tych ludzi daję okazję przybliżenia się ku naturze, ku temu, co sprowadza się na margines świata technologii, w którym przyszło nam żyć.

Zwiedzimy także Kijów, gdzie oprócz niesamowitych zabytków prawosławia, szukać będziemy śladów minionych wydarzeń oraz zgłębiać tradycyjny wymiar miasta. Mamy nadzieję, że ten nietypowy weekend przyniesie Wam multum nowych doznań oraz przemyśleń.

Dla chętnych przygotowaliśmy również nocny przejazd pociągiem do Perły Morza Czarnego - Odessy.

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA, a informacje o terminach, nowościach i promocjach otrzymasz jako pierwszy! Ciekawostek podróżniczych szukaj też na naszych profilach INSTAGRAM i FB!

newsletter instagram facebook


Majówka w Czarnobylu fot. © Roman Stanek, Barents.pl 2016

ZOBACZ zdjęcia z poprzednich wyjazdów! Majówka 2016 r. oraz Majówka 2017 r.

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1 (28.4.)
Przylot do Kijowa - stolicy o wielu obliczach. Zakwaterowanie w hotelu oddającym ducha socjalistycznych czasów i spacer do punktu, z którego rozciąga się panorama na całe miasto i płynący dołem Dniepr. Zjemy tradycyjną ukraińską kolację, napijemy się gorzałki z ukraińskiego zboża a na koniec zagryziemy kiszonym ogórkiem i prawdziwym sadłem.

DZIEŃ 2 (29.4.)
Całodniowy wyjazd do Czarnobyla. Zwiedzimy 30-kilometrową strefę zamkniętą miasta, zajrzymy do wyludnionych mieszkań, w których znajdziemy porzucone w pośpiechu przedmioty codziennego użytku. Odwiedzimy cerkiew św. Eliasza – jedyny obiekt sakralny na terenie zony. Udamy się również do oddalonego o 4 km miasta Prypeć, powstałego niegdyś jako osiedle dla pracowników Czarnobylskiej elektrowni. Wejdziemy na dach najwyższego budynku, skąd naszym oczom ukaże się oszałamiający widok na elektrownię oraz umarłe blokowisko leżące u jej stóp. Nocleg w Czarnobylu w całkowicie bezpiecznej, specjalnie wyznaczonej do tego strefie.

DZIEŃ 3 (30.4.)
Kontynuacja wycieczki po strefie czarnobylskiej. Zwiedzanie muzeum katastrofy czarnobylskiej. Poczujemy tu wyraźnego ducha przeszłości – autentyczne UAZY, które swego czasu brały udział w akcji ratunkowej; oryginalne fotografie oraz historie osób, których losy nieodwracalnie odmieniła tragedia i dziś skupione zostały one w tym, co jesteśmy w stanie obejrzeć w przestrzeni muzealnej.

DZIEŃ 4 (1.5.)
Dzień w Kijowie. Zajrzymy do Ławry Peczerskiej (UNESCO), która przypomina słowiański Watykan. Wejdziemy także na szczyt stojącego dumnie nad Dnieprem pomnika "Matki-rodzicielki", który niczym Amerykańska Statua Wolności wita wszystkich przyjezdnych. Przejdziemy się główną ulicą Kijowa – Chreszczatykiem aż dojdziemy do Majdanu, miejsca, gdzie rozgrywają się wielkie kulturalne i polityczne wydarzenia – to właśnie tu odbyła się "Pomarańczowa rewolucja" i protesty przeciw prezydentowi Janukowyczowi. Zobaczymy też inny Kijów w ramach ekskursji do czasów minionych: niekończące się bloki i pomniki oraz pamiątki komunistyczne. Zjemy tradycyjną ukraińską kolację, napijemy się gorzałki z ukraińskiego zboża a na koniec zagryziemy kiszonym ogórkiem i prawdziwym sałem.

DZIEŃ 5 (2.5.)
Wycieczka do Chonki - willi byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Niezwykła wyprawa do domu oligarchy-polityka zagarniętego dla turystów po Majdanie. Po południu grupa niewybierająca się do Odessy wyleci do Polski. Reszta grupa wraca do Kijowa i nocnym pociągiem wyruszy nad Morze Czarne.
__________
WERSJA DŁUŻSZA:

DZIEŃ 6 (3.5.)
Spacer z lokalnym przewodnikiem ulicami Odessy począwszy od Schodów Potiomkinowskich, przez rozmaite ciekawostki architektoniczne, na ulicy Deribassowskiej kończąc. Przejazd na plaże Morza Czarnego, kąpiel przy słynnej Arkadii. Jest to kurort w kurorcie, gdzie przepych i bogactwo kontrastują z sowieckim dizajnem. Wieczorny spacer ulicami "Adiesy-Mamy", czyli portowego miasta tętniącego nocnym życiem. Możliwość wizyty w miejscowej operze lub teatrze czy jednym z licznych, atrakcyjnych klubów nocnych.

DZIEŃ 7 (4.5.)
Kontynuacja zwiedzania Odessy. Dla chętnych przejażdżka archaiczną w formie, ale w pełni sprawną kolejką linową i wizyta w Katakumbach. Ich ogromny kompleks biegnie pod całą Odessą i okolicami. Schodząc do podziemia zobaczymy na własne oczy ślady po starożytnych Grekach, XX-wieczne pozostałości po wielu historycznych wydarzeniach i... prawdopodobnie najbardziej oryginalnie umieszczoną reklamę na świecie. Odessa ma wiele twarzy: kryminalną, żydowską a nawet polską, a my przyjrzymy się po trochę każdej z nich. O lokalne przysmaki potargujemy się na Priwozie - jednym z największych bazarów byłego ZSRR-u.

DZIEŃ 8 (5.5.)
Poranne pożegnanie z Odessą i powrót do Polski wczesnym popołudniem.

zdjęcia

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ z naszych wyjazdów!
zdjęcia Majówka w Czarnobylu 2016


Majówka w Czarnobylu fot. © Roman Stanek, Barents.pl 2016

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy w dwie strony z wszystkim opłatami

• transport bagażu rejestrowanego (max. 23 kg/os.)

• opiekę polskojęzycznego pilota

• transport z i na lotnisko w Kijowie

• transport nocnym pociągiem do Odessy

• 2-dniową wycieczkę do czarnobylskiej Zony i miasta Prypeć

• zakwaterowanie: 7x w hotelu (w pokojach 2-osobowych z łazienką i toaletą)

• wyżywienie (6x śniadanie)

• dla chętnych degustację ukraińskich wódek smakowych

• certyfikat potwierdzający wizytę w zonie Czarnobyla

• materiały informacyjne i mapy

• prezent - pamiątkę dla uczestników

• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• opłaty za fotografowanie i filmowanie w muzeum (30-40 PLN)
• bilety wstępu do zabytków w Kijowie i Odessie
• dodatkowe wyżywienie

ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE:
Zakwaterowanie w pensjonacie lub hotelu. W cenie wycieczki wliczone są obfite hotelowe śniadania zawierające tradycyjną ukraińską bądź europejską kuchnię. Podczas wyjazdu do Czarnobyla zapewniamy obiad na terenie Zony. Dodatkowe wyżywienie we własnym zakresie. Ceny w Kijowie i Odessie są porównywalne do polskich. Chętnych zaprosimy do bezpłatnej degustacji bogatego asortymentu ukraińskich wódek.

INFORMACJE DOT. BEZPIECZEŃSTWA:
Przed wejściem do Zony zapoznamy się z wprowadzającym programem, dotyczącym podstawowych informacji o mieście oraz poruszaniu się w jego przestrzeni. Poziom radioaktywności po 30 latach istotnie się obniżył i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia odwiedzających. Jednakże w ramach bezpieczeństwa wskazane jest założenie ubrań z długim rękawem oraz spodni.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość klientów jest 6 max. 15.

MIEJSCE WYLOTU:
Wylot jest organizowany z Warszawy lub Katowic. (Wylot z innego miasta możliwy za dopłatą).

INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
• Zapoznaj się z zasadami, jak zapisać się na wycieczkę oraz z ogólnymi warunkami uczestnictwa w wycieczce.
• Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży.

Majówka w Czarnobylu fot. © Roman Stanek, Barents.pl 2016
Majówka w Czarnobylu fot. © Roman Stanek, Barents.pl 2016
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Waldek Bąk, Barents 2016
Majówka w Czarnobylu fot. © Waldek Bąk, Barents 2016
Majówka w Czarnobylu fot. © Waldek Bąk, Barents 2016
Majówka w Czarnobylu fot. © Roman Stanek, Barents.pl 2016
Majówka w Czarnobylu fot. © Roman Stanek, Barents.pl 2016
Majówka w Czarnobylu fot. © Roman Stanek, Barents.pl 2016
Majówka w Czarnobylu fot. © Roman Stanek, Barents.pl 2016
Majówka w Czarnobylu fot. © Roman Stanek, Barents.pl 2016
Majówka w Czarnobylu fot. © Roman Stanek, Barents.pl 2016
Majówka w Czarnobylu fot. © Roman Stanek, Barents.pl 2016
Majówka w Czarnobylu fot. © Roman Stanek, Barents.pl 2016
Majówka w Czarnobylu fot. © Roman Stanek, Barents.pl 2016
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017
Majówka w Czarnobylu fot. © Paweł Gardziej, Barents 2017

ZOBACZ TEŻ INNE PROPOZYCJE NASZYCH CIEKAWYCH WYJAZDÓW

mołdawskie kobiety, piękne mołdawianki, festiwal wina w kiszyniowie, besarabia
MOŁDAWIA

Majówka w Mołdawii i Odessie

wkrótce terminy na 2019 r.
majówka w rumunii, romantyczny wyjazd, rumunia, czeskie wioski, konie, Banat
RUMUNIA
AUTOKAREM!

Majówka w Rumunii

wkrótce terminy na 2019 r.
Wycieczka do Uzbekistanu © Roman Stanek, Barents.pl Biuro Aktywnych Podróży
UZBEKISTAN

Majówka w Uzbekistanie

wkrótce terminy na 2019 r.