Gruzja i Armenia: to, co najlepsze z Kaukazu

Klasztor "Psalmów" czyli Saghmosawank [Saghmosavank], położony nad rzeką Kasach w prowincji Aragacotn w środkowej Armenii. © Roman Stanek Barents.pl
• Wielka podróż przez Kaukaz: od szczytów Gruzji po pustynie Armenii
• Ulepszony program na rok 2017! Więcej domowej kuchni i dobrego wina
• Malowniczy klasztor Cminda Sameba i dominujący Kazbek
• Słynąca z uprawy wybornej winorośli Kachetia, śpiewy i supry
• Wieże obronne wioski Uszguli (UNESCO) i panorama Wielkiego Kaukazu
• Koncert muzyki kaukaskiej i supra z tamadą

Te dwa kraje położone na granicy Azji i Europy, szczycą się niebywale bogatą historią i kulturą. Armenia już w IV wieku, jako pierwszy kraj świata, uznała chrześcijaństwo za religię państwową. Niedługo potem, to samo uczynili władcy Gruzji.

Dumne kaukaskie narody prześcigają się w argumentach, który z nich ma większe znaczenie dla rozwoju cywilizacji. Jedni i drudzy twierdzą, że to właśnie ich kraj jest najpiękniejszy na świecie, co słychać w dziesiątkach powtarzanych anegdot. Gruzini i Ormianie są jak bracia rywalizujący o uznanie. Jednak krewki charakter skrywa wielkie serca, które zawsze otwarte są dla gości, razem z drzwiami gościnnych domów.

Podczas naszej wycieczki zobaczymy nie tylko zabytki sakralne, takie jak przepiękne cerkwie, ikony czy podkreślające wielokulturowość regionu meczety i synagogi. Zachwycimy się również majestatem Wysokiego Kaukazu i skrzącą się żółcią Wyżyną Armeńską, spoglądając spomiędzy wież wojowniczych Swanów i twierdz obronnych kolejnych ormiańskich dynastii. Odpoczniemy na kamienistych plażach, zachwyceni błękitem Morza Czarnego w futurystycznym Batumi i spokojnym gaju eukaliptusowym Kwariati. Pustka półpustyni w Udabno i Jegegnadzorze, pozwoli głębiej odetchnąć i zapomnieć o codziennej pogoni.

Wieczorami, razem z gospodarzami i ich opowieściami o przeszłości, zasiądziemy do stołu i zakosztujemy przysmaków lokalnej kuchni i oczywiście kultowych trunków – wina Saperawi, koniaku Ararat i wód mineralnych Bordżomi i Dżermuk.

A to wszystko w dwa tygodnie, w dwóch niewielkich krajach Kaukazu Południowego!

Numer Termin Dni Cena Uwagi Rezerwacja
121-17
22.07. - 05.08.
15 dni

5990 PLN

BRAK WOLNYCH MIEJSC

>> CHCĘ JECHAĆ
126-17
05.08. - 19.08.
15 dni

5990 PLN

BRAK WOLNYCH MIEJSC

>> CHCĘ JECHAĆ
122-17
19.08. - 02.09.
15 dni

5990 PLN

BRAK WOLNYCH MIEJSC

>> CHCĘ JECHAĆ
123-17
02.09. - 16.09.
15 dni

5990 PLN

BRAK WOLNYCH MIEJSC

>> CHCĘ JECHAĆ
124-17
16.09. - 30.09.
15 dni

5990 PLN

BRAK WOLNYCH MIEJSC

>> CHCĘ JECHAĆ
125-17
07.10. - 21.10.
15 dni

5490 PLN

2 WOLNE MIEJSCA!

>> CHCĘ JECHAĆ
127-17
21.10. - 04.11.
15 dni

4990 PLN

NOWY TERMIN! PROMOCYJNA CENA!

>> CHCĘ JECHAĆ
Morze Czarne, Batumi, Adżaria, wyprawy, wycieczki z Barents.pl

ZOBACZ TEŻ:
WYCIECZKA OBJAZDOWA PO NIEZNANYCH SZLAKACH GRUZJI
WYCIECZKA OBJAZDOWA DO ARMENII BEZ GRUZJI
WYCIECZKA OBJAZDOWA DO GRUZJI BEZ ARMENII
---

BARDZIEJ ROZBUDOWANY I ULEPSZONY PROGRAM NA SEZON 2017!

DZIEŃ 1 (sobota)
Wylot po południu z Warszawy, przylot do Gruzji wieczorem. Krótki przejazd do miejsca zakwaterowania, domu w malowniczej wiosce Gelati, gdzie zasiądziemy do powitalnej supry z pysznym domowym winem. Usłyszymy długie gruzińskie toasty wznoszone przez tamadę. Supra w domu gospodarzy wzbogacona będzie o nieformalny koncert gruzińskiego, męskiego chóru.

DZIEŃ 2 (niedziela)
Po śniadaniu zwiedzimy kompleks klasztorów Gelati (UNESCO), z grobem króla Gruzji Dawida Budowniczego. Zobaczymy zbudowany na skale klasztor Mocameta. W Kutaisi zwiedzimy historyczne centrum, zrobimy zakupy na kolorowym targu i obejrzymy katedrę Bagrati (UNESCO). Pojedziemy też do zachwycającej Jaskini Prometeusza. Popołudniu wyruszymy w Wysoki Kaukaz. Pod wieczór dojedziemy do Mestii w Górnej Swanetii, gdzie czekać będzie na nas domowa kolacja.

DZIEŃ 3 (poniedziałek)
Wsiadamy do samochów terenowych i szutrową drogą przez swańskie wioski, udamy się do najwyżej położonej wioski w Europie, Uszguli (UNESCO). Po drodze czekają na nas zachwycające widoki masywów Uszby i Tetnuldi oraz malutkie górskie kościoły. W malowniczym miejscu, w którym zatrzymał się czas, zgubimy się w labiryntach kamiennych wież i pójdziemy na przyjemny spacer z widokiem pod lodowiec najwyższej góry Gruzji Szchary (5068 m n.p.m.).

(Przy sprzyjającej pogodzie, dla chętnych aktywnych piechurów, istnieje możliwość spaceru do miejsca, z którego widać najwyższą górę Europy – Elbrus (5 642 m n.p.m.) i inne kaukaskie giganty).

DZIEŃ 4 (wtorek)
Ze Swanetii pojedziemy wprost na plaże Morza Czarnego. Po drodze miniemy jezioro Dżwari, z jedną z największych tam łukowych na świecie na rzece Enguri. Odpoczniemy na plaży albo w cieniu eukaliptusów, aby wieczorem zachłysnąć się futurystycznym Batumi - miastem przepychu, mocno kontrastującym z dotychczas poznaną Gruzją. Przejdziemy się po nowoczesnym bulwarze i historycznej starówce, zobaczymy najładniejszy McDonald's na świecie :) i Wieżę Alfabetyczną. Nocleg pod Batumi.

(Alternatywą dla tych, którzy nie lubią plażowania, może być zwiedzanie pięknego ogrodu botanicznego w Batumi lub spacer w Gonio i Kwariati wśród eukaliptusowych lasów z subtropikalnym klimatem).

DZIEŃ 5 (środa)
Po wczesnym śniadaniu przenosimy się na wschód Gruzji. Zobaczymy skalny Słup Kacchi, na którego szczycie stoi niedostępny kościółek. W górniczej Cziaturze przejedziemy się sowieckimi kolejkami linowymi w niemal postapokaliptycznym klimacie. Następnie przejedziemy przez Gori, miasto urodzenia Stalina, dotknięte wojną sierpniową z 2008 roku. Stamtąd udamy się do wielowiekowego skalnego miasta Uplyscyche. Wieczorem dotrzemy do Tbilisi gdzie czeka nas kolacja w lokalnej knajpce z winem i wspaniałą gruzińską kuchnią.

DZIEŃ 6 (czwartek)
Tbilisi, niegdyś zwane Perłą Kaukazu, nadal zachwyca wielokulturowością, a historia miesza się w nim z nowoczesnością. Zwiedzimy najważniejsze cerkwie - Sioni i Kaszueti oraz twierdzę Narikala. Spacer wąskimi uliczkami starego miasta, nad którymi górują przepięknie zdobione balkony i tarasy oplecione bujną winoroślą. Zrobimy zakupy na Suchym Moście, pięknym targu staroci. Przejdziemy przez świeżo wyremontowany secesyjny bulwar Dawida Budowniczego. Wieczorem tradycyjna gruzińska kolacja w stylowej knajpie. Po kolacji dla chętnych wędrówka po tbiliskich barach i klubach.

(Tbilisi to miasto wielu historii. Plan zwiedzania miasta może zostać dostosowany do oczekiwań grupy).

DZIEŃ 7 (piątek)
Dzień rozpoczniemy wcześnie udając się do Mcchety, pierwszej historycznej stolicy niepodległej, chrześcijańskiej Gruzji. W religijnym centrum kraju przejdziemy przez zabytkowe centrum z katedrą Sweti Cchoweli (UNESCO). Stamtąd udamy się na wzgórze u zbiegu rzek Aragwi i Mtchwari, gdzie z tarasu kościoła Dżwari (UNESCO), obejrzymy panoramę starej stolicy. To właśnie w tym miejscu, król Mirian III za sprawą świętej Nino ochrzcił Gruzję. Następnie Gruzińską Drogą Wojenną przejedziemy obok twierdzy Ananuri usytuowanej nad sztucznym jeziorem. Będziemy też w Gudauri, pięknym zimowym kurorcie narciarskim. Miniemy kolorowy pomnik przedstawiający średniowieczną królową Tamarę w towarzystwie traktorów i Jurija Gagarina, aby dotrzeć do Przełęczy Krzyżowej. Następnie udamy się pod wygasły wulkan Kazbek (5047 m n.p.m.) - świętą górę - do której, według legendy, przykuty był Prometeusz. Krótka wspinaczka do klasztoru Cminda Sameba, malowniczo położonego u podnóża Kazbeku, skąd rozpościera się panorama na Wąwóz Darialski, o którym tak pięknie pisał Puszkin. Możliwy spacer do wodospadu Gweleti. Powrót do Tbilisi. Po drodze kolacja w Pasanauri, gdzie spróbujemy najlepszych w Gruzji chinkali.

DZIEŃ 8 (sobota)
Całodzienny przejazd przez urodzajną Kachetię, pełną degustacji świeżego wina i chleba. Odwiedzimy słynne maleńkie miasto Signagi i żeński klasztor Bodbe z grobem św. Nino. Odwiedzimy wytwórnię wina Kindzmarauli w Kwareli, zbudowaną w dawnej średniowiecznej twierdzy, gdzie spróbujemy trunków z najlepszych gruzińskich szczepów. Miniemy dawną stolicę królestwa Kachetii - twierdzę Gremi oraz najwyższą średniowieczną katedrę na Kaukazie Alawerdi, słynącą z produkcji pysznego miodu. Wieczorem dojedziemy do Wąwozu Pankisi, u podnóża Kaukazu w dolinie rzeki Alazani. Żyje tam muzułmańska społeczność Kistów. Podczas kolacji spróbujemy specjałów kuchni czeczeńskiej i wysłuchamy domowego koncertu muzyki kaukaskiej.

DZIEŃ 9 (niedziela)
Wczesnym rankiem z gór wyruszamy do stolicy Kachetii Telawi. Przejdziemy się po pięknym targu, gdzie czekają na nas pyszne czurczchele, gruziński słodki przysmak. Po drodze odwiedzimy jeszcze ważny klasztor Ikalto. Następnie, piękną drogą wijącą się wśród gór, dotrzemy do Przełęczy Gombori, skąd przeniesiemy się na rozległą półpustynię do kompleksu monastyrów wydrążonych w skale - Dawit Garedża. Znajdziemy się na granicy z Azerbejdżanem. Tę noc spędzimy w hotelu zlokalizowanym na stepie, prowadzonym przez gościnnych Polaków. Ognisko i niebo z milionem gwiazd będzie zwieńczeniem tego dnia i pożegnaniem (chwilowym) z Gruzją.

---

DZIEŃ 10 (poniedziałek)
Przejazd przez granicę do Armenii. Pojedziemy drogą przez malowniczy kanion rzeki Debet w zielonym regionie Lorri. Zwiedzimy najpiękniejsze naszym zdaniem ormiańskie kompleksy klasztorne Hagpat i Sanahin (UNESCO) oraz ciekawą cerkiew Achtala. Nocleg w rodzinnym pensjonacie w parku narodowym w uzdrowisku Dilidżan.

DZIEŃ 11 (wtorek)
Pełen atrakcji dzień rozpoczniemy od zwiedzania kompleksu Goszawank. Następnie pojedziemy nad górskie jezioro Sewan leżące na wysokości prawie 2000 m n.p.m. Dla chętnych istniej możliwość kąpieli w chłodnej wodzie jeziora, dla wszystkich zwiedzanie klasztoru Sewanawank umieszczonego na skale. Możliwość zjedzenia raków i pstrągów u zaprzyjaźnionej rodziny w Martuni. Zwiedzimy Karawanseraj Selim (Orbelian), na przełęczy Wardenjanc. To najwyżej położone miejsce w czasie naszej wycieczki. Przy promieniach zachodzącego słońca, zobaczymy ukryty wśród czerwonych skał dwupiętrowy monastyr Norawank. Nocleg w rodzinnym pensjonacie w Jegegnadzorze.

DZIEŃ 12 (środa)
Przejedziemy przez winny region Areni w Dolinie Araratu. Po drodze miniemy miejsce, gdzie schodzą się granice czterech państw (Armenia, Azerbejdżan, Turcja, Iran). Stamtąd udamy się do klasztoru Chor Wirap u podnóża góry Ararat, do której podobno dopłynęła Arka Noego. Zobaczymy umieszczoną piętnaście metrów pod ziemią celę, w której więziony był apostoł Armenii św. Grzegorz Oświeciciel. Drogą wśród gór dojedziemy do odnowionej antycznej świątyni Garni z oryginalną mozaiką. Na koniec dnia czeka nas wizyta w pięknym kompleksie klasztornym Gegard (UNESCO), który obejmuje kościoły (ze świetną akustyką) i grobowce wykute w skale. Kolacja na świeżym powietrzu, w świetle zachodzącego słońca nad górskim kanionem rzeki Azat. Nocleg w hotelu w Erywaniu, dla chętnych nocny spacer po stolicy.

DZIEŃ 13 (czwartek)
Erywań. Zobaczymy zachwycające formą muzeum sztuki współczesnej Kaskady. Odwiedzimy dom-muzeum reżysera i artysty Siergieja Paradżanowa. Przejdziemy przez starówkę, odwiedzając Niebieski Meczet oraz stylowy targ artystów i staroci Wernisaż. Odwiedzimy Cicernakaberd - miejsce pamięci ze wstrząsającym Muzeum Ludobójstwa Ormian. Kolacja w centrum i wieczorny spacer dla chętnych.

(Tym, którzy są głębiej zainteresowani ormiańską historią, oferujemy zwiedzanie repozytorium dawnych rękopisów ormiańskich Matenadaran oraz Muzeum Historii Armenii z Galerią Narodową. Możliwa również wycieczka do warzelni koniaku Ararat lub Noy.)

DZIEŃ 14 (piątek)
Rano pożegnanie z Erywaniem. Udamy się do Eczmiadzynu (UNESCO), "ormiańskiego Watykanu", w którym przechowywane mają być rzekomo fragmenty Arki Noego. Odwiedzimy też klasztor Howhanawank na skraju kanionu rzeki Kasag. Przez zniszczone w trzęsieniu ziemi z 1988 roku miasto Giumri udamy się na gruzińską granicę. Wieczorem dotrzemy do urokliwego pensjonatu w kanionie rzeki Mtkwari, gdzie powróci do nas gruzińskie wino i supra.

---

DZIEŃ 15 (sobota)
Po śniadaniu zwiedzimy jeden z najciekawszych zabytków Gruzji - skalne miasto Wardzia (UNESCO). Nabierzemy nieco sił w carskim kurorcie Bordżomi. Wieczorem zjemy kolację pożegnalną w domu u lokalnego winiarza w Zestafoni. Przejazd na lotnisko i wieczorem powrót do Warszawy.

Armenia, kolebka chrześcijaństwa. Gruzja i Armenia: to, co najlepsze z Kaukazu, wycieczki z Barents.pl, tradycja

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami

• opiekę polskojęzycznego pilota

• transport klimatyzowanym minibusem

• 4x4: jednodniową wycieczkę samochodami terenowymi

• zakwaterowanie: 7x w domach u miejscowych gospodarzy i 7x w hotelu

• wyżywienie: 14x śniadanie, 8x obiadokolacja (podczas pobytu w miastach, obiadokolacja we własnym zakresie)

• degustację wina w Kachetii (Gruzja)

• koncert gruzińskiej i czeczeńskiej muzyki tradycyjnej

• jeśli program na to pozwoli, dla chętnych krótkie warsztaty tańca i gotowania (trzeba zgłosić chęć przed wyjazdem)

• pakiety informacyjne i mapy

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- Kolacje w Tbilisi, Batumi, Gegardzie i Erywaniu (około 20-50 EUR)
- Opłaty za wstępy do płatnych zabytków (około 15 EUR)

ZAKWATEROWANIE:
- Podczas wyjazdu 7x będziemy zakwaterowani w domach gruzińskich gospodarzy, które przystosowane zostały do przyjmowania zagranicznych turystów. Łazienka i toaleta wspólna dla kilku pokoi.
- Pokoje są dwuosobowe (jednak grupa znajomych lub indywidualni podróżnicy o tej samej płci mogą być zakwaterowani też w pokojach trzy- lub czteroosobowych).
- Dla chętnych istnieje możliwość pokoju jednoosobowego przy dopłacie 1000 PLN za pobyt.
- 7x nocować będziemy w hotelu w pokojach dwuosobowych z własną łazienką.

WYŻYWIENIE:
- W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie, a podczas pobytu w domach gościnnych, również tradycyjna kolacja typu supra. Gruzińska i ormiańska kuchnia słynie z wielu potraw - zarówno mięsnych (chinkali, szaszłyk) i wegetariańskich (marynowane bakłażany, chaczapuri).
- W dużych miastach (Erywań, Tbilisi, Batumi) kolacja nie znajduje się w cenie. Każdy uczestnik może niezależnie zdecydować, jak chce spędzić czas i jaki rodzaj jedzenia preferuje. Pilot oczywiście dla chętnych zorganizuje kolację lub poleci rekomendowane miejsca. Ceny produktów spożywczych porównywalne są do polskich.

TRANSPORT:
Do dyspozycji podczas całej wycieczki będziemy mieć wygodny minibus z klimatyzacją. Na trasie Mestia - Uszguli będziemy korzystać z komfortowych samochodów terenowych.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 14.

KLIMAT:
Idealnym okresem na zwiedzanie Gruzji jest czas od czerwca do października. Subtropikalny klimat w zachodniej części Gruzji, temperatura 20 - 30 stopni. Temperatury spadają wraz ze wzrostem wysokości. W górach Wysokiego Kaukazu w nocy temperatura może spadać do 10 stopni C. Na wschodzie Gruzji i w Armenii klimat suchy, kontynentalny, bez opadów, temperatura w lipcu może sięgać do 40 stopni.

WYJAZD:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa - lotnisko Chopina. Dla klientów mieszkających za granicą możemy zorganizować (za dopłatą) przelot z innego miejsca w Europie wprost do Gruzji.

INNE:
- Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży
- Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w wyniku sytuacji na miejscu.

Piękno Kaukazu. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Lokalna kuchnia, domowe i świeże jedzenie, supry z tamadami - po to jedzie się do Gruzji i Armenii!!! Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Zabytkowy ormiański klasztor Hachpat [Haghpat] leżący u podnóża góry Surplicz. Wpisany na listę UNESCO. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Uszguli [Ushguli]. Gruzińska wioska położona na wysokości 2200 m n.p.m. u stóp Szchary (5068 m n.p.m.), bogata w charakterystyczne swańskie wieże mieszkalno-obronne. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Wakacje na Kaukazie. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Swańskie wieże obronne. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Gruzińskie supry i lokalna kuchnia. Uwielbiamy to na Kaukazie! Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Cerkiew Św. Kwiryka z XI-XII w., powszechnie znana jako Lagurka, to najświętsze miejsce w Swanetii. Po każdej mszy odbywa się tam rytuał, podczas którego najwięcej emocji budzi podnoszenie wielkiego dzwonu i przerzucanie przez ramię olbrzymich kamieni. Temu komu uda się trzykrotnie wydobyć z dzwonu bicie oraz przerzucić kamień, spełnią się życzenia. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Aromatyczne przyprawy i zioła to bardzo smaczna pamiątka z podróży. Do kupienia na lokalnych targach i bazarach. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Tak powstają ormiańskie chaczkary. Erywań. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Skalne miasto-klasztor Wardzia w południowej Gruzji w regionie Meschetia, ulokowane na zboczu góry Eruszeli, niedaleko miasta Aspindza. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Z Barents.pl na Kaukaz! :-) Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Nasi lokalni przewodnicy zawsze chętnie dzielą się swoją wiedzą. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Kompleks klasztorny Dadiwank [Dadivank] Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Mccheta. Katedra Sweti Cchoweli. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Dla melomanów - muzyczne perełki z targu ulicznego. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Mestia. Kościół św. Jerzego. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Kaukaskie szlaki. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Barents.pl to biuro aktywnych podróży, to przyjemne spacery i trekkingi podczas wycieczki objazdowej :-) Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Swańskie wieże obronne. Choćby dla nich warto pojechać do Gruzji! Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Klasztor "Psalmów" czyli Saghmosawank [Saghmosavank], położony nad rzeką Kasach w prowincji Aragacotn w środkowej Armenii. © Roman Stanek Barents.pl
Morze Czarne, Batumi, Adżaria, wyprawy, wycieczki z Barents.pl
Armenia, kolebka chrześcijaństwa. Gruzja i Armenia: to, co najlepsze z Kaukazu, wycieczki z Barents.pl, tradycja
Swanetia, wyprawy, wieże obronne, Uszguli, Barents.pl
Klasztor Gelati – monastyr położony niedaleko Kutaisi, w Imeretii w zachodniej Gruzji. Gruzja jest pełna niezwykłych zabytków sakralnych. © Roman Stanek Barents.pl
Imeretia, sztuka sakralna, Gruzja, Gelati, Kutaisi
Swanetia, Uszguli, trekking, wyprawy na Kaukaz, Szchara
Adiszi, Swanetia, Enguri, wycieczki z Barents.pl, Gruzja
Unikalne freski naskalne w przygranicznym kompleksie Dawid Garedża. © Roman Stanek Barents.pl
Jezioro Sewan, Armenia, Kaukaz Południowy, wyprawy, wycieczki Barents.pl
akustyka, monastyr, Armenia, to, co najlepsze z Kaukazu, objazdówka
Geghard, UNESCO, Armenia, Kaukaz Południowy, wyprawy
Ararat, Armenia, Turcja, objazdówka z Barents.pl
Gruzja, Armenia, najlepsze z Kaukazu, sztuka ludowa
Erywań, perski meczet, islam, Armenia, Barents.pl
supra, Tbilisi, kuchnia gruzińska, chinkali, chaczpuri
sztuka sakralna, prawosławie, Gruzja, wyprawy, wycieczka z Barents.pl
Gruzja, góry, Kaukaz, owce, Barents.pl
Swanetia, Uszguli, Wysoki Kaukaz, 4x4,
Gruzja, Kaukaz, wycieczki z Barents.pl, trekking, Alazani
kulinaria, Gruzja, ser, chaczapuri, wycieczki z Barents.pl
Ormiańskie chaczkary. Erywań. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Ormiańskie chaczkary. Erywań. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Ormiańskie chaczkary. Erywań. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Gruzja i Armenia: to co najlepsze z Kaukazu © Iza Majchrzak Barents.pl
Podwórka Tbilisi © Iza Majchrzak Barents.pl
Tbilisi nocą © Iza Majchrzak Barents.pl
Gruzja i Armenia: to co najlepsze z Kaukazu © Iza Majchrzak Barents.pl
W monastyrze © Iza Majchrzak Barents.pl
Gruzja i Armenia: to co najlepsze z Kaukazu © Iza Majchrzak Barents.pl
Gruzja i Armenia: to co najlepsze z Kaukazu © Iza Majchrzak Barents.pl
Gruzińskie snickersy. Od zwykłych różnią się tym, że są zdrowe :) © Iza Majchrzak Barents.pl
Targ uliczny :D © Iza Majchrzak Barents.pl
Gruzja i Armenia: to co najlepsze z Kaukazu © Iza Majchrzak Barents.pl
Cminda Sameba (Święta Trójca). Prawosławny klasztor położony w pobliżu miasteczka Stepancminda (dawniej Kazbegi) © Iza Majchrzak Barents.pl
Cminda Sameba (Święta Trójca). Prawosławny klasztor położony w pobliżu miasteczka Stepancminda (dawniej Kazbegi) © Iza Majchrzak Barents.pl
W 2012 r. Erywań był światową stolicą książki. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Monastyr Gelati znajduje się niedaleko Kutaisi, w Imeretii. Od 1994 r. na liście UNESCO. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Świątynia w Garni w Armenii to jedyny taki zachowany do dziś klasycystyczny budynek. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Roman Stanek Barents.pl
Lody o smaku kindzmarauli w Mccheccie :-) Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Elena Shakhbazyan, Barents.pl
W Wąwozie Pankisi, po fenomenalnym koncercie czeczeńskiej muzyki i tańca. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Elena Shakhbazyan, Barents.pl
Dawit Garedża. Kompleks monastyrów położonych w Kachetii we wschodniej Gruzji. Gruzja i Armenia: To, Co Najlepsze z Kaukazu © Elena Shakhbazyan, Barents.pl
Opinie i referencje: zakwaterowanie. Gruzja i Armenia: to co najlepsze z Kaukazu 10-24.06.2017, Barents.pl
Opinie i referencje: zakwaterowanie. Gruzja i Armenia: to co najlepsze z Kaukazu 10-24.06.2017, Barents.pl
Opinie i referencje: ogólnie. Gruzja i Armenia: to co najlepsze z Kaukazu 10-24.06.2017, Barents.pl

ZOBACZ TEŻ INNE PROPOZYCJE NASZYCH CIEKAWYCH WYJAZDÓW

Kompleks Stary Orgiejów (Orheiul Vechi). Mołdawia i Odessa po winnych szlakach Besarabi © M. Sabaj 2016 Barents.pl
MOŁDAWIA
ŚWIĘTO WINA!

Mołdawia, Naddniestrze i Odessa

07.-14.10.2017 (TERMIN POTWIERDZONY!)
Sylwester i Nowy Rok na Zakarpaciu © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
UKRAINA
FIRST MINUTE!

Sylwester i Nowy Rok na Zakarpaciu

28.12.2017 - 01.01.2018 (wyjazd potwierdzony!)