Białoruś: Święto Kupały, Mińsk i Witebsk

Białoruś: Święto Kupały, Mińsk i Witebsk ©Aleś Puszkin, Barents.pl
• świętowanie Nocy Kupały na białoruskiej wsi
• „najczystsze miasto świata“ i radziecki skansen - Mińsk
• spotkanie z białoruskimi niezależnymi artystami i dziennikarzami
• wypoczynek od zgiełku miasta na peryferiach Europy
• pyszne domowe jedzenie i piwo z "sekretnego" minibrowaru

Zapraszamy Was na kolejną niekonwencjonalną i emocjonującą wycieczkę na Wschód! Tym razem, w dość nietradycyjny sposób, świętować będziemy pogańskie święto Kupały na Białorusi. Bawić się będziemy w małej wiosce Bobr, leżącej w samym sercu Białorusi, niemalże dokładnie w pół drogi pomiędzy Berlinem i Moskwą.

Słynny białoruski malarz, artysta i bojownik za wolną i niezależną Białoruś, Aleś Puszkin, będzie naszym mistrzem ceremonii, który wprowadzi nas w tajniki nocy kupalnej. Puszkin to patriota, który poważnie podchodzi do wszystkich świąt oraz rytuałów związanych z Nocą Kupały. Podczas wycieczki dowiemy się dużo o białoruskiej kulturze, zwyczajach i współczesnej sytuacji tego kraju. Spotkamy się z artystami, dziennikarzami i studentami.

Oprócz niespełna dwóch dni wypoczynku na białoruskich peryferiach, odwiedzimy też „najczystsze miasto świata“, czyli sympatyczny Mińsk – stolicę Białorusi, z absurdalną socrealistyczną architekturą i tętniącym życiem nocnym. Pokażemy Wam wiele miejsc znanych raczej tylko mieszkańcom Mińska, jak np. ukryty pod czeską ambasadą minibrowar. Udamy się również do rodzinnego miasta słynnego artysty Marka Chagalla, do Witebska, gdzie poza ucztą dla ducha (galerie, muzea, artyści i sztuka), czeka na nas uczta dla ciała – smakołyki białoruskiej kuchni.

Podczas wycieczki będziemy oczywiście korzystać z „radzieckiego” transportu kolejowego, który jest nie lada atrakcją! Pojedziemy „elektryczką” i prawdziwym rosyjskim nocnym pociągiem (z samowarem!), sunącym po szerokich torach.

Malownicza wioska Bobr w samym sercu Białorusi. Białoruś: Święto Kupały, Mińsk i Witebsk ©Roman Stanek, Barents.pl
Terminy i ceny wycieczek na sezon 2018 wkrótce! Zapisz się do naszego newslettera, a informację o nowościach i promocjach otrzymasz jako pierwszy!
---
PROGRAM:

DZIEŃ 1 (30.06.)
Spotkanie na lotnisku, przelot do Mińska. Zakwaterowanie i zwiedzanie miasta. W programie m.in. spacer starówką i retro zwiedzanie miasta, które wygląda, jakby nadal było częścią Związku Radzieckiego. Z chętnymi uczestnikami wycieczki wieczorem odwiedzimy sekretny” minibrowar, ukryty pod ambasadą czeską i udamy się do innych ciekawych miejsc, znanych głównie miejscowym.

DZIEŃ 2 (01.07.)
O poranku wyjedziemy „elektryczką” z zamierzchłych czasów wprost na białoruską prowincję, do wioski Bobr. Około 4 kilometrowy spacer na sam koniec wsi, gdzie nad rzeką (z surrealistycznym widokiem na fabrykę wódki), będziemy podziwiać romantyczny zachód słońca i świętować Noc Kupały do samego rana.

DZIEŃ 3 (02.07.)
Długi sen i wypoczynek na białoruskiej wsi. Wizyta w galerii artysty Alesia Puszkina oraz w miejscowym kościele, gdzie artysta podczas rysowania fresku „Ostatni sąd” narysował między grzesznikami również prezydenta Alexandra Łukaszenkę (ten fragment fresku jest obecnie niestety niewidoczny w wyniku działań służb KGB, które przykryły rysunek).

DZIEŃ 4 (03.07.)
Wczesnym porankiem wyjazd dalej na wschód, do Witebska, miasta artystów miedzy którymi najsłynniejszy to Marc Chagall. Odwiedzimy jego dom i ciekawą galerię. Przejdziemy się po moście Puszkina i skosztujemy białoruskich potraw.

DZIEŃ 5 (04.07.)
Powrót do Mińska nocnym pociągiem, kontynuowanie zwiedzania miasta, m.in. futurystyczny budynek biblioteki narodowej. Przejazd na lotnisko. Powrót do domu.
---

Mural z Witebska przedstawia idealną rodzinę radziecką. Białoruś: Święto Kupały, Mińsk i Witebsk ©Roman Stanek, Barents.pl

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi

• opiekę polskojęzycznego pilota

• częściowe wyżywienie (codziennie śniadanie oraz 2x obiadokolacje w wiosce)

• zakwaterowanie (1x hostel, 2x na białoruskiej wsi, 1x w nocnym pociągu)

• pakiety informacyjne i mapy

• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE I USŁUGI ZA DOPŁATĄ:
- Wyżywienie w Mińsku i Witebsku.
- Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.

WIZY:
Tym razem nas nie dotyczą. Wystarczy ważny paszport.

BILETY LOTNICZE:
Miejscem wylotu jest WARSZAWA lub PRAGA. Inne miejsce wylotu za dopłatą (w takim przypadku prosimy o wcześniejszy kontakt z biurem).

ZAKWATEROWANIE:
Mińsk - 1x zakwaterowanie w hostelu w pokojach wieloosobowych. Możliwy pokój dwuosobowy za dopłatą (prosimy o wcześniejszy kontakt z biurem). Bobr - 2x zakwaterowanie w domach miejscowych gospodarzy, warunki podstawowe. Istnieje możliwość zabrania własnego namiotu i noclegu na łące z widokiem na rzekę. 1x nocleg w pociągu nocnym w przedziałach 4-osobowych.

WYŻYWIENIE:
W cenie wycieczki zawarte jest śniadanie każdego dnia, a podczas pobytu we wsi Bobr również 2x obiadokolacja, przygotowywana przez miejscowych gospodarzy (kuchnia domowa). W Mińsku i Witebsku wyżywienie indywidualne, a dla chętnych pilot poleci miejsce na wspólną kolację.

POGODA:
Warunki pogodowe nie różnią się od polskich.

SOVIET PSYCHE:
Wyjazdy do byłego ZSRS wymagają czasami od uczestnika dużej dozy cierpliwości w stosunku do szybkości lokalnej obsługi, zrozumieniu wymagań lub ustaleń czasowych. Jeżeli tylko będziemy w stanie się odłączyć od „zachodniego” poczucia czasu i obowiązkowości, wówczas wyjazd dla nas będzie przepięknym, niepowtarzalnym wrażeniem.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 16.

UWAGI:
- Niektóre punkty programu i kolejność mogą się zmienić.

Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży

Noc Kupały w wiosce Bóbr. Fot. Janek Kouzel dla Barents.pl
Noc Kupały w wiosce Bóbr. Fot. Janek Kouzel dla Barents.pl
Noc Kupały w wiosce Bóbr. Fot. Janek Kouzel dla Barents.pl
Noc Kupały w wiosce Bóbr. Fot. Janek Kouzel dla Barents.pl
Białoruś: Święto Kupały, Mińsk i Witebsk ©Aleś Puszkin, Barents.pl
Białoruś: Święto Kupały, Mińsk i Witebsk ©Aleś Puszkin, Barents.pl
Białoruś: Święto Kupały, Mińsk i Witebsk ©Aleś Puszkin, Barents.pl
Białoruś: Święto Kupały, Mińsk i Witebsk ©Roman Stanek, Barents.pl
Noc Kupały odbywa się w malowniczej scenerii białoruskiej wsi. Białoruś: Święto Kupały, Mińsk i Witebsk ©Roman Stanek, Barents.pl
Noc Kupały w wiosce Bóbr. Fot. Janek Kouzel dla Barents.pl
Białoruś: Święto Kupały, Mińsk i Witebsk ©Aleś Puszkin, Barents.pl
Malownicza wioska Bobr w samym sercu Białorusi. Białoruś: Święto Kupały, Mińsk i Witebsk ©Roman Stanek, Barents.pl
Mural z Witebska przedstawia idealną rodzinę radziecką. Białoruś: Święto Kupały, Mińsk i Witebsk ©Roman Stanek, Barents.pl
Lenin przemawia do ludu. Dworzec kolejowy Orszy. Białoruś: Święto Kupały, Mińsk i Witebsk ©Roman Stanek, Barents.pl
Władze wsi Bobr wybrały dla swojego dworca bardzo przyjemny kolor różowy :) Białoruś: Święto Kupały, Mińsk i Witebsk ©Roman Stanek, Barents.pl

ZOBACZ TEŻ INNE PROPOZYCJE NASZYCH CIEKAWYCH WYJAZDÓW

Wędrówki połoninami ukraińskiego Zakarpacia
UKRAINA
AUTOKAREM!
Sylwester i Nowy Rok na Zakarpaciu © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
UKRAINA
HIT SEZONU!

Sylwester i Nowy Rok na Zakarpaciu

Zapisy na Sylwestra 2018/19 otwarte :-) !
Mołdawia i Odessa po winnych szlakach Besarabi
MOŁDAWIA
ŚWIĘTO WINA!

Mołdawia, Naddniestrze i Odessa

7.7-14.7 I 6.10.-13.10.2018