Białe noce Karelii i nieznana rosyjska Północ

Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
• Wyspy Sołowieckie: śladami „Wilczego notesu” pisarza Mariusza Wilka
• W tajdze i tundrze ukryte skarby rosyjskiej architektury drewnianej
• Przedłużenie w Petersburgu: Peterhof, Carskie Sioło, Ermitaż
• "Rossijskaja żyzń" - zapomnianymi wioskami w okolicach rzeki Onegi

W rosyjskiej części Półwyspu Skandynawskiego znajduje się Karelia- kraina tysiąca jezior. To ona kryje w sobie dwa jeziora-siostry- Ładogę i Onegę, to tu zaczyna się krąg polarny, symbolicznie zaznaczony betonową tablicą "Polarnyj Krug". Na przestrzeni kilku tysięcy lat mieszały się tu dwie kultury- rdzenna, karelska oraz napływowa - rosyjska. Stworzyło to niepowtarzalną etnograficzną mieszankę.

Na szlaku architektury drewnianej wokół Onegi rozpościerają się drewniane cerkwie, monastery, kapliczki, tajga przechodzi w tundrę a opuszczone wioski skrywają niejedną tajemnicę. Zdarza się tu spotkać nielicznych miejscowych i wtedy ma się wrażenie, jakby zatrzymał się czas- w niespiesznym tempie toczą się rozmowy, czaj w samowarze powoli nabiera aromatu a rytm nadają pory dnia i roku. Jakby przyroda i człowiek stały się tu jednością.

Surowość miast, jakie zwiedzimy na Północy - Murmańsk z jedynym niezamarzającym portem Morza Białego, Archangielsk, czyli miasto Michała Archanioła, Pietrozawodsk - "miasto chwały wojennej", ma w sobie wiele do zaoferowania pod względem historycznym i zapada w pamięć głębiej, niż przewidywalne europejskie metropolie.

Po nasyceniu się Rosyjską Północą nastąpi czas na odpoczynek wśród najznakomitszych dzieł sztuki, w nazywanym Wenecją Północy - Petersburgu. Towarzyszyć nam będą białe noce, o których pisał Puszkin, Brodski, Dostojewski. Wśród tysięcy mostów, i kwartałów splątanych siecią kanałów żył i tworzył Gogol, swoje srogie rządy sprawowała caryca Katarzyna II, to tu rozgrywa się fabuła "Zbrodni i kary". Kopuły najsłynniejszych soborów mieniące się w słońcu zapadną w naszej pamięci na długo.

Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Terminy i ceny wycieczek na sezon 2018 wkrótce! Zapisz się do naszego newslettera, a informację o nowościach i promocjach otrzymasz jako pierwszy!PROGRAM:

DZIEŃ 1 – 2 (3.6.-4.6.)
Przelot z Warszawy do Petersburga. Transfer do stolicy republiki Karelia - Petrozawodska. Rano transport szybką łódką „rakietą” na Kiży (UNESCO) - wyspę na jeziorze Onega, gdzie znajdują się perły architektury drewnianej, takie jak Cerkiew Przemienienia Pańskiego z gigantycznym ikonostasem. Kiży stanowi łakomy kąsek dla rosyjskich turystów tym bardziej, że w zimie jest całkowicie odcięta od świata.

DZIEŃ 3 (5.6.)
Nocnym pociągem rano przyjeżdżamy do Kemi skąd dostaniemy się do portu Raboceostrowsk, gdzie czeka na nas łódka mnichów z Monastyru Sołowieckiego. Ponad cztery godziny rejsu na stanowiące niegdyś obóz pracy, dziś pełne unikalnych zabytków, Wyspy Sołowieckie. Zakwaterowanie i oglądanie klasztoru z XV wieku (UNESCO).

DZIEŃ 4 (6.6.)
Całodniowy spacer. Zwiedzanie muzeum północnorosyjskiej żeglugi morskiej a także muzeum Gułagu, jedynego takiego na świecie. Dotarcie na wyspę Bolszaja Muksalma i do zapory wodnej Damba.

DZIEŃ 5 (7.6.)
Popołudniowy spacer tajgą na Górę Siekierną , ale najpierw wycieczka statkiem na wyspę Bolszoj Zajackij, skrywającą w sobie tajemnicze labirynty kamienne. Pustelnie Isakowo i Savatijewo. Wieczorem statkiem z powrotem do Kemi i nocnym pociągiem dalej na północ do miasteczka Apatity.

DZIEŃ 6 (8.6.)
Całodniowy spacer w górach Chibiny. Podbiegunowe pasma u nasady Półwyspu Kolskiego to miejsca, gdzie tajga przechodzi w tundrę a apatytowe skały stanowią stosunkowo mało zbadany raj dla geologów. Z płaskich szczytów rozciąga się panorama na spowity dymem Kirowsk. Wieczorem przejazd do Murmańska, największego miasta na świecie położonego za kołem podbiegunowym.

DZIEŃ 7 (9.6.)
Murmańsk: "Miasto-Bohater" to miejsce wyjątkowe, przez wiele lat odcięte od Rosji z powodu braku dróg. Dziś tylko najwytrwalsi turyści zapuszczają się tu by zobaczyć tę byłą bazę okrętów atomowych. Białe noce w Murmańsku i odnajdywanie niezwykłości miasta- zwiedzanie wnętrza radzieckiego lodołamacza "Lenin", niezwykle ciekawego Muzeum Krajoznawczego, Oceanarium i licznych pomników.

DZIEŃ 8 (10.6.)
Wcześnie rano przelot do Archangielska, spacer brzegami Dźwiny, zwiedzanie skansenu Małe Karieły gdzie się znajduje ponad 100 budynków drewnianych, spośród których najstarsze są dzwonnica ze wsi Kuługa z XVI wieku i Cerkiew Wniebowstąpienia ze wsi Kuszereka z XVII wieku. Przejazd do Onegi.

DZIEŃ 9 – 10 (11.6.- 12.6.)
Rozpoczęcie wyprawy do serca prawdziwiej historycznej Północnej Rosji, wśród opuszczonych wiosek, drewnianych cerkwi, daleko od głównych dróg i cywilizacji. Po drodze znajduje się np. warta uwagi Cerkiew objawienia Pańskiego w Polie, monastyr na wyspie Kij czy cerkwie w Abramowskoj.

DZIEŃ 11 (13.6.)
Dzień w Kienozierskim Parku Narodowym. To jeden z 5 Rezerwatów Biosfery UNESCO, fragmenty lasów nietkniętych działalnością człowieka od 5 tysięcy lat, żyją w nim zwierzęta niespotykane nigdzie indziej.

DZIEŃ 12-13 (14.6. - 15.6.)
Będziemy podążać dalej szlakiem architektury drewnianej wśród tajgi, zobaczymy na przykład Kożejezierski Monaster Objawienia Pańskiego- prawosławny żeński klasztor położony na półwyspie Łopskim, obmywany wodami jeziora Koż, Władimiską cerkiew w Podporożju, kompleks sakralny w wiosce Turczasowo czy też inne zabytki, licznie rozsiane po zlewisku Onegi.

DZIEŃ 14 (16.6.)
Powrót do Archangielska. Wspólna kolacja pożegnalna i wieczorem przelot z Archangielska do Petersburga. Istnieje duże prawdopodobieństwo Białych Nocy, dla chętnych spacer po mieście.

DZIEŃ 15 (17.6.)
Dla grupy "krótkiej" krótkie zwiedzanie centrum Petersburga i odlot do domu. Reszta kontynuuje we zwiedzaniu.

DLA ZAINTERESOWANYCH PRZEDŁUŻENIE W PETERSBURGU

DZIEŃ 16 (18.6.)
Zobaczymy Carskie Sioło - letnią rezydencję Katarzyny II, najpiękniejszy pałac Europy. To tu w Pałacu Jekateryninskim znajduje się Bursztynowa Komnata, nazywana ósmym cudem świata. Nie można nie wspomnieć też o Galerii Camerona, Wielkim Stawie oraz Wielkiej Sali Tronowej. Wieczorem przespacerujemy się nad Newą, dla chętnych zwiedzanie krążownika Aurora.

DZIEŃ 17 (19.6.)
Zwiedzimy Peterhof- rezydencję rodziny carskiej, gigantyczny kompleks architektoniczno-ogrodowy, Wielką Kaskadę czy fontanna Samsona oraz setki innych fontann i rzeźb oraz Sobór Piotra i Pawła Odpoczniemy w uroczym pałacyku Monplaisir. Na obiad udamy się do Jolki-Polki, zakosztujemy aromatycznej rosyjskiej kuchni przygotowanej przez lokalnych mistrzów.

DZIEŃ 18 (20.6.)
Dzień pełen wrażeń zacznie się na placu Pałacowym. Zwiedzimy Ermitaż- jeden z największych kompleksów muzealnych na świecie, a także Pałac Konstantynowski, Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, Sobór Izaaka Dalmatyńskiego, Smolny i oczywiście słynny Newski Prospekt, najsłynniejszą, główną ulicę, gdzie przechadzał się Puszkin czy Dostojewski.

DZIEŃ 19 (21.6.)
Przejazd na lotnisko i powrót do Warszawy.

Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy Warszawa – Petersburg – Warszawa wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi

• loty krajowe Murmańsk – Archangielsk - Petersburg

• opiekę polskojęzycznego pilota

• transport minibusem, samochodem terenowym, łódką mnichów i "rakietą" wodną

• 3x komfortowy nocny pociąg sypialny z samowarem

• zakwaterowanie: w guesthousach i w lokalnych domach u miejscowych ludzi, klasztorze...

• śniadania

• materiały informacyjne i mapy

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży do 200 Euro

• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

• pomoc w załatwianiu wizy do Rosji

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- Wiza do Rosji + zaproszenie (dla chętnych organizujemy wspólnie) - cena ok. 450 PLN
- Bilety wstępu: ok 200 PLN
- Częściowe wyżywienie (szacowany koszt jedzenia 5 - 10 USD dziennie)

WYŻYWIENIE:
Zapewniamy proste śniadania w miejscu domowego zakwaterowania lub przygotowane przez pilota z zakupionych produktów i z mała nieobowiązkową pomocą uczestników :-). Dodatkowe wyżywienie w ciągu dnia we własnym zakresie. Możliwość zakupu produktów w sklepach lub lokalnym bistro. Ceny jak w Polsce.

ZAKWATEROWANIE:
Będzie zróżnicowane. W miastach w hotelu *** lub domach gościnnych w pokojach 2-osobowych. W czasie wyjazdu noclegi będą w domach u miejscowych gospodarzy, domkach (chatkach), pensjonatach, klasztorze. Ok. 50% noclegów będzie w pokojach wieloosobowych. Infrastruktura zakwaterowania dalej od cywilizacji jest nierozwinięta. Pokoje są proste, zazwyczaj bez wyposażenia, ale czyste i stylowe.

WYPOSAŻENIE SANITARNE:
Tak, to jest Rosja! We większość miejsc jest łazienka wspólna dla kilku pokoi, w niektórych miejscach do dyspozycji tylko „wychodek”. Nie istnieje klasyczny prysznic z ciepłą wodą. Zamiast tego jest rosyjska „bania”. Drewniany domek, często pachnący drzewem, w środku czysto, ciepło i dwa wiadra z gorącą i zimną wodą bez ograniczenia. Kąpiel oddzielna dla mężczyzn i kobiet.

TRANSPORT:
Większość drogi będziemy podróżować rosyjską marszrutką „Gazela” bez klimatyzacji, lub terenowym samochodem UAZik. Kilka razy skorzystamy z rosyjskich nocnych pociągów, co można określić jako część rosyjskie kultury. Nocleg w przedziale czteroosobowych (jakość pociągów lepsza niż w Polsce), w wagonu jest samowar, i loże są przestrzenne dla tego, że rosyjskie pociągi mają szerokie tory.

PIESZE SPACERY:
Nasze biuro jest biurem aktywnej turystyki. Dlatego w trakcie wyjazdu będziemy mieli możliwość spędzić kilka dni na łonie natury: w tajdze i tundrze. Trekkingi są tylko dla chętnych i kto nie chce, nie musi iść.

MIEJSCE WYLOTU:
Możliwość wylotu z Warszawy, W razie zainteresowania wylotu z innych miejsc prosimy o kontakt mailowy by potwierdzić (za dopłatę).

UWAGA:
Wyjazdy do Rosji i byłego związku radzieckiego wymagają czasami od uczestnika dużej dozy cierpliwości w stosunku do szybkości lokalnej obsługi, zrozumieniu wymagań lub ustaleń czasowych. Jeżeli tylko będziemy w stanie się odłączyć od „zachodniego” poczucia czasu i obowiązkowości, wówczas wyjazd dla nas będzie przepięknym niepowtarzalnym wrażeniem.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 7, maksymalnie 15.

Poglądowa mapa wycieczki. © Barents.pl
Wyspa Kiży - drewniana perła Karelii. © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Wschód Słońca nad Wyspami Sołowieckimi. © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Pamiątki z Karelii. Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Życie codzienne Karelii. Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Zabytki architektury drewnianej. Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Rosyjski mnich. Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Zabytki architektury drewnianej. Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Zabytki architektury drewnianej. Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Niezapomniane widoki. Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl

ZOBACZ TEŻ INNE PROPOZYCJE NASZYCH CIEKAWYCH WYJAZDÓW

Rzeka Czuja - wycieczka na Ałtaj z biurem aktywnych podróży Barents.pl -
SYBERIA
Wyprawa na Kamczatkę z biurem podróży Barents.pl
KAMCZATKA
INNY ŚWIAT CZEKA!

Kamczatka: w krainie wulkanów

4-18.08.2018 (wystarczy 9 dni urlopu!)
Wyprawa do Mongolii. Wyprawy do Azji 2017
MONGOLIA