Białe noce Karelii i nieznana rosyjska Północ

Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
• Wyspy Sołowieckie: śladami „Wilczego notesu” pisarza Mariusza Wilka
• W tajdze i tundrze ukryte skarby rosyjskiej architektury drewnianej
• Przedłużenie w Petersburgu: Peterhof, Carskie Sioło, Ermitaż
• "Rossijskaja żyzń" - zapomnianymi wioskami w okolicach rzeki Onegi

W rosyjskiej części Półwyspu Skandynawskiego znajduje się Karelia - kraina tysiąca jezior. Jej sercem są dwa jeziora - Ładoga i Onega. To tu zaczyna się krąg polarny, symbolicznie zaznaczony betonową tablicą "Polarnyj Krug". Na przestrzeni kilku tysięcy lat mieszały się tu dwie kultury - rdzenna, ugrofińska kultura karelska oraz napływowa, słowiańska kultura rosyjska. Stworzyło to niepowtarzalną etnograficzną mieszankę.

Na szlaku architektury drewnianej wokół Onegi między drzewami wyrastają drewniane cerkwie, monastery, kapliczki, tajga przechodzi w tundrę, a opuszczone wioski skrywają niejedną tajemnicę. Zdarza się tu spotkać nielicznych miejscowych i wtedy ma się wrażenie, jakby zatrzymał się czas - w niespiesznym tempie toczą się rozmowy, herbata w samowarze powoli nabiera aromatu, a rytm życia wyznaczają pory dnia i roku. Jakby przyroda i człowiek stały się tu jednością.

Będziemy mieli okazję podziwiać surowość miast Północy - Murmańska z jedynym niezamarzającym portem Morza Białego, Archangielska, czyli miasta Michała Archanioła, Pietrozawodska - "miasto chwały wojennej". Wszystkie mają w sobie wiele do zaoferowania pod względem historycznym i zapadają w pamięć głębiej, niż przewidywalne europejskie metropolie.

Dla tych, którzy nie widzieli jeszcze rosyjskiej perły północy, proponujemy rozpoczęcie wycieczki w Sankt Petersburgu. Spędzimy czas wśród najznakomitszych dzieł sztuki. Towarzyszyć nam będą białe noce, o których pisali Puszkin, Brodski, czy Dostojewski. Wśród tysięcy mostów, i kwartałów splątanych siecią kanałów żył i tworzył Gogol, a swoje srogie rządy sprawowała caryca Katarzyna II. To tu rozgrywała się fabuła "Zbrodni i kary".

Zapisz się do naszego NEWSLETTERA, a informacje o terminach, nowościach i promocjach otrzymasz jako pierwszy! Ciekawostek podróżniczych szukaj też na naszych profilach INSTAGRAM i FB!

newsletter instagram facebook


Numer Trudność Termin Dni Cena Uwagi Rezerwacja
117-18 2
Od 09.06. do 30.06.
22 dni

9990 PLN

WYJAZD POTWIERDZONY WARIANT DŁUGI

>> CHCĘ JECHAĆ
117(1)-18 2
Od 09.06. do 22.06.
14 dni

7990 PLN

WYJAZD POTWIERDZONY WARIANT KRÓTKI BEZ ONEGI

>> CHCĘ JECHAĆ
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DLA ZAINTERESOWANYCH MOŻLIWY WARIANT WYCIECZKI BEZ SANKT PETERSBURGA. ZAINTERESOWANYCH PROSIMY O INDYWIDUALNY KONTAKT W CELU OMÓWIENIA SZCZEGÓŁÓW

DZIEŃ 1 (9.6)
Przelot z Warszawy do Sankt Petersburga grupy, która zwiedzać będzie stolicę Piotra Wielkiego. Pójdziemy na długi spacer przez historyczne centrum. Zobaczymy Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, Sobór Izaaka Dalmatyńskiego, Sobór Smolny i oczywiście słynny Newski Prospekt, najsłynniejszą, główną ulicę, gdzie przechadzał się Puszkin czy Dostojewski.

DZIEŃ 2 (10.6.)
Długi muzealny dzień rozpoczniemy na placu Pałacowym. Poświęcimy go na zwiedzanie Ermitażu - jednego z największych kompleksów muzealnych na świecie.

DZIEŃ 3 (11.6.)
Zwiedzimy Peterhof- rezydencję rodziny carskiej, gigantyczny kompleks architektoniczno-ogrodowy, Wielką Kaskadę czy fontannę Samsona oraz setki innych fontann i rzeźb oraz Sobór Piotra i Pawła Odpoczniemy w uroczym pałacyku Monplaisir. Zakosztujemy też aromatycznej rosyjskiej kuchni przygotowanej przez lokalnych mistrzów.

DZIEŃ 4 (12.6.)

Tego dnia dołączy do nas druga część grupy, wybierająca się jedynie do Karelii

Zobaczymy Carskie Sioło - letnią rezydencję Katarzyny II, najpiękniejszy pałac Europy. To tu w Pałacu Jekateryninskim znajduje się Bursztynowa Komnata, nazywana ósmym cudem świata. Nie można nie wspomnieć też o Galerii Camerona, Wielkim Stawie oraz Wielkiej Sali Tronowej.

Po przylocie reszty grupy, udamy się na petersburski dworzec kolejowy, aby pociągiem udać się do Pietrozawodska. Nocleg w Pietrozawodsku.

DZIEŃ 5 (13.6)
Rano transport szybką łódką „rakietą” na Kiży (UNESCO) - wyspę na jeziorze Onega, gdzie znajdują się perły architektury drewnianej, takie jak Cerkiew Przemienienia Pańskiego z gigantycznym ikonostasem. Kiży stanowi łakomy kąsek dla rosyjskich turystów tym bardziej, że w zimie jest całkowicie odcięta od świata. Późnym popołudniem powrót do Pietrozawodska, skąd czeka nas kolejna podróż pociągiem. Udamy się do Miedwieżegorska, gdzie spędzimy noc.

DZIEŃ 6 (14.6.)
Całodzienne zwiedzanie niezwykłych okolic Miedwieżegorska. To w tej miejscowości znajdował się zarząd budowy Kanału Białomorsko-Bałtyckiego na przełomie lat 20. i 30. Dziś w budynku zarządu znajduje się muzeum regionalne. Odwiedzimy również Powieniec, gdzie oprócz niezwykłej drewnianej cerkwi, zobaczymy również muzeum Kanału. Na koniec czeka nas refleksyjna wizyta uroczysku Sandarmoch, gdzie znajdują się masowe groby ofiar stalinowskiego Wielkiego Terroru. Nocleg w Miedwieżegorsku.

DZIEŃ 7 (15.6.)
Z samego rana udamy się dalej na północ do miasta Biełomorsk. Czeka nas całodniowy spacer po Biełomorsku. Zwiedzanie muzeum północnorosyjskiej żeglugi morskiej a także muzeum Gułagu. Odwiedzimy również miejsce zwane Stara Zalawruga, które dzięki zachowanym pietroglifom, świetnie dokumentuje przedrosyjską historię Karelii.

DZIEŃ 8 (16.6)
Rano łodzią dostaniemy się na wyspę Wielką Sołowiecką. Zwiedzimy słynny Monastyr Sołowiecki, założony przez świętych Germana i Sawwacjusza na początku XV wieku. Odwiedzimy też Muzeum Obozu Sołowieckiego - uważanego za "matkę Gułagu". Również na Wielkie Sołowieckiej oglądać można przedchrześcijańskie pozostałości kultury karelskiej. Dla morsów, możliwość kąpieli w Morzu Białym.

DZIEŃ 9 (17.6.)
Aktywny dzień. Poświęcimy go na długi (ok. 20km), ale niewymagający technicznych umiejętności trekking na wyspę Muksałmę. Tam, odpoczniemy od cywilizacji, wśród niezwykłej przyrody tajgi.

DZIEŃ 10 (18.6)
Tego dnia wybierzemy się na Wielką Wyspę Zajęczą.

DZIEŃ 11 (19.6)
Tym razem zwiedzimy wyspę Anzer - najdzikszą ze wszystkim Wysp Sołowieckich, która przez długi czas służyła za mniszą pustelnię, a w czasach sowieckich jako miejsce zsyłki najbardziej niepokornych więźniów.

DZIEŃ 12 (20.6.)
Ostatni dzień na Sołowkach. Przejazd na Górę Siekierną . Zobaczymy również, jeśli starczy na czasu pustelnie Isakowo i Sawatijewo. Około 16, popłyniemy statkiem do Kemu, skąd nocnym pociągiem dalej na północ do miasteczka Apatity.

DZIEŃ 13 (21.6.)
Całodniowy spacer w górach Chibiny. Podbiegunowe pasma u nasady Półwyspu Kolskiego to miejsca, gdzie tajga przechodzi w tundrę a apatytowe skały stanowią stosunkowo mało zbadany raj dla geologów. Z płaskich szczytów rozciąga się panorama na spowity dymem Kirowsk. Wieczorem przejazd do Murmańska, największego miasta na świecie położonego za kołem podbiegunowym.

DZIEŃ 14 (22.6.)
Murmańsk: "Miasto-Bohater" to miejsce wyjątkowe, przez wiele lat odcięte od Rosji z powodu braku dróg. Dziś tylko najwytrwalsi turyści zapuszczają się tu by zobaczyć tę byłą bazę okrętów atomowych. Białe noce w Murmańsku i odnajdywanie niezwykłości miasta- zwiedzanie wnętrza radzieckiego lodołamacza "Lenin", niezwykle ciekawego Muzeum Krajoznawczego, Oceanarium i licznych pomników.

Część grupy, która nie wybiera się na aktywniejszą część wyjazdu, rano zostanie odprawiona na samolot do Sankt Petersburga, skąd uda się do Warszawy.

DZIEŃ 15 (23.6)
Udamy się pociągiem do Archangielska. Czeka nas dobowa podróż rosyjskim pociągiem, gdzie jak nigdzie poczuć można przestrzeń i rosyjską duszę.

DZIEŃ 16 (24.6)
Po przyjeździe, spacer brzegami Dźwiny, zwiedzanie skansenu Małe Karieły gdzie się znajduje ponad 100 budynków drewnianych, spośród których najstarsze są dzwonnica ze wsi Kuługa z XVI wieku i Cerkiew Wniebowstąpienia ze wsi Kuszereka z XVII wieku. Nocleg w Archangielsku.

DZIEŃ 17–18 (25.6.- 26.6.)
Przejazd do Onegi. Rozpoczęcie wyprawy do serca prawdziwiej historycznej Północnej Rosji, wśród opuszczonych wiosek, drewnianych cerkwi, daleko od głównych dróg i cywilizacji. Po drodze znajduje się np. warta uwagi Cerkiew Objawienia Pańskiego w Polie, monastyr na wyspie Kij czy cerkwie w Abramowskoj.

DZIEŃ 19 (27.6.)
Dzień w Kienozierskim Parku Narodowym. To jeden z 5 Rezerwatów Biosfery UNESCO, fragmenty lasów nietkniętych działalnością człowieka od 5 tysięcy lat, żyją w nim zwierzęta niespotykane nigdzie indziej.

DZIEŃ 20 (28.6.)
Będziemy podążać dalej szlakiem architektury drewnianej wśród tajgi, zobaczymy na przykład Kożejezierski Monaster Objawienia Pańskiego- prawosławny żeński klasztor położony na półwyspie Łopskim, obmywany wodami jeziora Koż, Władimiską cerkiew w Podporożju, kompleks sakralny w wiosce Turczasowo czy też inne zabytki, licznie rozsiane po zlewisku Onegi.

DZIEŃ 21-22 (29.6. - 30.6.)
Powrót do Sankt Petersburga samolotem. Przejazd na lotnisko i powrót do Warszawy.

Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy Warszawa – Petersburg – Warszawa wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi

• bilety kolejowe na całej trasie

• opiekę polskojęzycznego pilota

• transport minibusem, samochodem terenowym, łódką mnichów i "rakietą" wodną

• zakwaterowanie: w guesthousach i klimatycznych hotelikach

• śniadania

• materiały informacyjne i mapy

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży do 200 Euro

• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

• pomoc w załatwianiu wizy do Rosji

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• wiza do Rosji: ok 500 PLN (dla chętnych organizujemy wspólnie)
• bilety wstępu: ok 200 PLN
• częściowe wyżywienie: (szacowany koszt jedzenia 5 - 10 USD dziennie)

WYŻYWIENIE:
Zapewniamy proste śniadania w miejscu domowego zakwaterowania lub przygotowane z zakupionych produktów przez pilota i z małą pomocą uczestników :-) Dodatkowe wyżywienie w ciągu dnia we własnym zakresie. Możliwość zakupu produktów w sklepach lub lokalnym bistro. Ceny jak w Polsce.

ZAKWATEROWANIE:
Będzie zróżnicowane. W miastach w hotelu ** lub domach gościnnych w pokojach 2-osobowych. W czasie wyjazdu noclegi będą w domach u miejscowych gospodarzy, domkach (chatkach), pensjonatach, klasztorze. Ok. 50% noclegów będzie w pokojach wieloosobowych. Infrastruktura zakwaterowania dalej od cywilizacji jest nierozwinięta. Pokoje są proste, zazwyczaj bez wyposażenia, ale czyste i stylowe.

WYPOSAŻENIE SANITARNE:
Tak, to jest Rosja! W większości miejsc jest łazienka wspólna dla kilku pokoi, w niektórych miejscach do dyspozycji tylko „wychodek”. Rzadko zdarza się klasyczny prysznic z ciepłą wodą. Zamiast tego jest rosyjska „bania”. Drewniany domek, często pachnący drzewem, w środku czysto, ciepło i dwa wiadra z gorącą i zimną wodą bez ograniczenia. Kąpiel oddzielna dla mężczyzn i kobiet.

TRANSPORT:
Większość drogi będziemy podróżować rosyjską marszrutką „Gazela” bez klimatyzacji, lub terenowym samochodem UAZik. Kilka razy skorzystamy z rosyjskich nocnych pociągów. Nocleg w przedziale czteroosobowych (jakość pociągów lepsza niż w Polsce), w wagonu jest samowar, i loże są przestrzenne dlatego, że rosyjskie pociągi poruszają się po szerokich torach.

PIESZE SPACERY:
Nasze biuro jest biurem aktywnej turystyki. Dlatego w trakcie wyjazdu będziemy mieli możliwość spędzić kilka dni na łonie natury: w tajdze i tundrze. Trekkingi są tylko dla chętnych i kto nie chce, nie musi iść.

MIEJSCE WYLOTU:
Wylot z Warszawy, w razie zainteresowania wylotem z innych miejsc prosimy o kontakt mailowy by potwierdzić (za dopłatą).

UWAGA:
Wyjazdy do Rosji i byłego Związku Radzieckiego wymagają czasami od uczestnika dużej dozy cierpliwości w stosunku do szybkości lokalnej obsługi, zrozumieniu wymagań lub ustaleń czasowych. Jeżeli tylko będziemy w stanie się odłączyć od „zachodniego” poczucia czasu i obowiązkowości, wówczas wyjazd będzie przepięknym, niepowtarzalnym wrażeniem.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 7, maksymalnie 15.

INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.
• Zapoznaj się z zasadami, jak zapisać się na wycieczkę oraz z ogólnymi warunkami uczestnictwa w wycieczce.
• Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży.

Poglądowa mapa wycieczki. © Barents.pl
Wyspa Kiży - drewniana perła Karelii. © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Wschód Słońca nad Wyspami Sołowieckimi. © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Pamiątki z Karelii. Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Życie codzienne Karelii. Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Zabytki architektury drewnianej. Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Rosyjski mnich. Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Zabytki architektury drewnianej. Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Zabytki architektury drewnianej. Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Niezapomniane widoki. Wyprawa Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Ivo Dokoupil dla Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl
Białe Noce Karelii i nieznana Rosyjska Północ © Bartek Krzysztan, Barents.pl

ZOBACZ TEŻ INNE PROPOZYCJE NASZYCH CIEKAWYCH WYJAZDÓW

Rzeka Czuja - wycieczka na Ałtaj z biurem aktywnych podróży Barents.pl -
SYBERIA
2019
Wyprawa na Kamczatkę z biurem podróży Barents.pl
KAMCZATKA
2019
Wyprawa do Mongolii. Wyprawy do Azji 2017
MONGOLIA

Mongolia: UAZem przez step i pustynie

wkrótce terminy na 2019 r.