Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania

Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
• Zachwycające zabytki z listy UNESCO - Hagpat, Sanahin i Gegard
• Tętniący życiem Erywań z szeregiem uznanych muzeów i galerii
• Wizyta w Republice Górskiego Karabachu
• Niepowtarzalna szansa wejścia na Aragac, najwyższy szczyt Armenii
• Wielka kultura i historia połączona z aktywnym wypoczynkiem

Myśląc o trekkingu na Kaukazie Południowym, automatycznym skojarzeniem dla większości Polaków jest Gruzja. Trochę niedoceniana Armenia oferuje jednak równie piękne, jeśli nie jeszcze bardziej zachwycające trasy i plenery. Co najważniejsze, nadal praktycznie dziewicze, pozbawione typowego tłoku Alp, czy nawet Swanetii.

Oferujemy objazdowy trekking po najpiękniejszych górskich regionach Armenii, wspólne zwiedzanie Erywania, a dla najwytrwalszych – próbę zdobycia Aragacu (4090 m n.p.m), najwyższego szczytu Armenii.

Góry to nie wszystko. Będziemy mieli okazje zetknąć się z niezwykłą ormiańską kulturą i historią, odwiedzimy najpiękniejsze ormiańskie zabytki sakralne – klasztory Haghpat (UNESCO), Sanahin (UNESCO), Goszawank, Geghard (UNESCO) położony w przepięknej dolinie rzeki Azat. Oprócz zabytków i aktywnych trekkingu, jak zwykle oferujemy kontakt z lokalną kulturą, kuchnią i obyczajami. Większość nocy spędzimy w domach gościnnych ormiańskich gospodarzy, którzy z dumą opowiadać będą o wielowiekowej tradycji najstarszego chrześcijańskiego kraju Europy.

Armenia, nieodkryta perła Kaukazu, czeka na Was!

Numer Trudność Termin Dni Cena Uwagi Rezerwacja
161(1)-18 2-3
08.09. - 22.09.
15 dni

5990 PLN

WARIANT DŁUŻSZY Z ARAGACEM

>> CHCĘ JECHAĆ
161-18 2-3
08.09. - 19.09.
12 DNI

5490 PLN

WARIANT KRÓTKI BEZ ARAGACU

>> CHCĘ JECHAĆ
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl

Program:

DZIEŃ I (sobota)
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. We wczesnych godzinach porannych przelot do Tbilisi z międzylądowaniem w Kijowie. Ze stolicy Gruzji wyruszymy przez prowincję Kartlia Południowa do granicy ormiańskiej. Przez Sadachlo dostaniemy się do prowincji Lorri. Nocleg w malowniczo położonym hoteliku nad przepięknym kanionem rzeki Debet.

DZIEŃ II (niedziela)
Po śniadaniu czeka nas niewielkie zwiedzanie. Udamy się do jednego z czterech miejsc w Armenii wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO – klasztoru Haghpat. Następnie czeka nas pierwszy rozgrzewkowy trekking do klasztoru Sanahin. Przejdziemy ok. 7km, pod sobą mając miasto Alawerdi i kanion Debetu. Po lunchu udamy się do małej wioski Jenokawan w Parku Narodowym Idżewan. Tam kolejny krótki 6-kilometrowy odcinek prowadzący do wodospadów i niezwykłych (wciąż zamieszkanych!), domków w skałach. Noc spędzimy w uzdrowisku Dilidżan, jednym z najsłynniejszych w byłym ZSRS.

DZIEŃ III (poniedziałek)
Trekking w Parku Narodowym Dilidżan. Tego dnia przejdziemy około 10 km, odwiedzając w międzyczasie dwa niezwykłe zabytki ormiańskiego chrześcijaństwa. Najpierw dotrzemy do klasztoru Hagarcin, czyli orlego gniazda położonego na skale pośród iglastych lasów, by następnie przenieść się do Goszawanku, gdzie zobaczymy m.in. chaczkar igłowy, chyba najpiękniejszy ze wszystkich ormiańskich kamieni nagrobnych. Pod trudach dnia dotrzemy do maleńkiej wioski Martuni, gdzie zakończymy dzień delektując się ormiańskimi szaszłykami pod gołym niebem.

DZIEŃ IV (wtorek)
Zaczynamy poważne chodzenie! Z wioski Martuni wybierzemy się na całodzienny spacer nad ormiańskie morze – górskie jezioro Sewan. Być może będziemy mieli okazję spróbować przepysznych sewańskich raków. Przez przełęcz Wardanjanc z karawanserajem Selim (2410 m n.p.m), dotrzemy do miejscowości Jeghegnadzor w prowincji Wajoc Dzor, gdzie spędzimy noc.

DZIEŃ V (środa)
Nieco lżejszy dzień. Z Jeghegnadzoru udamy się do wsi Artabujnk. Stamtąd podejdziemy (7km) do położonego na szczycie góry klasztoru Cachac Kar. Następie zejdziemy do ruin twierdzy Smbtaberd. Przejście zakończymy we wsi Jeghegis, gdzie obejrzymy niezwykły maleńki cmentarz Żydów górskich. Zanim udamy się dalszą drogę, w promieniach zachodzącego słońca obejrzymy dwupiętrowy klasztor Norawank. Noc spędzimy w kolejnym pięknym uzdrowisku w Dżermuku, słynącym z najlepszej ormiańskiej wody mineralnej.

DZIEŃ VI (czwartek)
Trekking w dolinie rzeki Arpa. Wyruszymy wcześnie rano, wśród niezwykłych widoków w stronę charakterystycznego monastyru Gndewank (ok.10km). Po chwili odpoczynku, wsiądziemy do autobusu, aby przez przełęcz Worotan dostać się do prowincji Sjunik. Wieczorem dojedziemy w okolice klasztoru Tatew.

DZIEŃ VII (piątek)
Dzień odpoczynku, co nie znaczy, że całkowicie zapomnimy o spacerach! Dotrzemy do klasztoru Tatew (w górę bądź dół), gdyż w drugą stronę koniecznie musimy skorzystać z najdłuższej na świecie obrotowej kolejki linowej! Zobaczymy również Most Diabła z ciepłymi źródłami. Po południu udamy się do Stepanakertu – stolicy nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu.

DZIEŃ VIII (sobota)
Ze Stepanakertu spróbujemy pieszo dostać się do miejscowości Szusza oddalonej od stolicy o 10km. Następnie rozpoczniemy trekking w malowniczym kanionie rzeki Hunot, pełnego zieleni i mieniącego się wielością kolorów okolicznych skał. Wieczorem przejedziemy do Dadiwanku.

DZIEŃ IX (niedziela)
Trekking w Kelbadżarze. Po zwiedzaniu klasztoru, udamy się szlakami w stronę przełęczy Zod (2420 m n.p.m), przez którą dostaniemy się z powrotem do Armenii. Przejedziemy ponownie obok jeziora Sewan i dotrzemy do wioski Garni, gdzie spędzimy noc.

DZIEŃ X (poniedziałek)
Dzień rozpoczniemy od zwiedzania starożytnej, zrekonstruowanej w XX wieku świątyni Garni. Następnie czeka nas całodniowy trekking w niezwykłych wulkanicznych górach Geghama. Dotrzemy do niemal odciętych od świata jazydzkich wiosek, by pod wieczór zwiedzić skalny monastyr Geghard (UNESCO) i zjeść kolację nad zjawiskowym kanionem rzeki Azat. Późnym wieczorem dotrzemy do stolicy Armenii – Erywania.

DZIEŃ XI (wtorek)
Dzień poświęcony na zwiedzanie Erywania. Zobaczymy zachwycające formą muzeum sztuki współczesnej Kaskady. Odwiedzimy dom-muzeum reżysera i artysty Siergieja Paradżanowa. Przejdziemy przez starówkę, odwiedzając Niebieski Meczet oraz stylowy targ artystów i staroci Wernisaż. Odwiedzimy Cicernakaberd - miejsce pamięci ze wstrząsającym Muzeum Ludobójstwa Ormian. Kolacja w centrum i wieczorny spacer dla chętnych.

(Tym, którzy są głębiej zainteresowani ormiańską historią, oferujemy zwiedzanie repozytorium dawnych rękopisów ormiańskich Matenadaran oraz Muzeum Historii Armenii z Galerią Narodową. Możliwa również wycieczka do warzelni koniaku Ararat lub Noy.)

DZIEŃ XII (środa)
Uczestnicy wariantu krótszego wcześnie rano udadzą się na lotnisko. Przelot z międzylądowaniem w Kijowie do Warszawy.

Uczestnicy wariantu wspinaczkowego wyruszą wcześnie rano w stronę masywu Aragacu. Rozbijemy obóz i wyruszymy na trekking aklimatyzacyjny. Nocleg w obozowisku w namiotach.

DZIEŃ XIII (czwartek)
Drugi dzień aklimatyzacji lub próba zdobycia pierwszego wierzchołka Aragacu. Nocleg w obozowisku.

DZIEŃ XIV (piątek)
Trzeci dzień trekkingu w masywie Aragacu i atak szczytowy przy sprzyjającej pogodzie. Wieczorny powrót do Erywania.

DZIEŃ XV (sobota)
Zwiedzanie Eczmiadzynu, historycznego centrum religijnego Armenii, po drodze odwiedzając jeszcze Zwartnoc, niepowtarzalne ruiny wczesnochrześcijańskiej katedry (UNESCO). Po południu przejazd na lotnisko i przelot do Polski z międzylądowaniem w Kijowie.

Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami

• opiekę polskojęzycznego pilota

• transport klimatyzowanym minibusem

• zakwaterowanie

• wyżywienie: śniadanie codziennie, pakiety lunchowe i kolacje poza miastami

• pakiety informacyjne i mapy

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- Kolacje w Erywaniu i Geghardzie (około 20-50 EUR)
- Opłaty za wstępy do płatnych zabytków (około 15 EUR)

ZAKWATEROWANIE:
- Podczas wyjazdu będziemy zakwaterowani w domach ormiańskich gospodarzy, które przystosowane zostały do przyjmowania zagranicznych turystów. Łazienka i toaleta wspólna dla kilku pokoi.
- Pokoje są dwuosobowe (jednak grupa znajomych lub indywidualni podróżnicy o tej samej płci mogą być zakwaterowani też w pokojach trzy- lub czteroosobowych).
- Dla chętnych istnieje możliwość pokoju jednoosobowego przy dopłacie 1000 PLN za pobyt.
- w Erywaniu spać będziemy w hotelu
- podczas trekkingu spać będziemy namiotach

WYŻYWIENIE:
- W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie, a podczas pobytu w domach gościnnych, również kolacja. W czasie trekkingów otrzymają państwo pakiety lunchowe. Ormiańska kuchnia słynie z wielu potraw - zarówno mięsnych (szaszłyk) i wegetariańskich (marynowane bakłażany, sałatki).
- W dużych miastach (Erywań) kolacja nie znajduje się w cenie. Każdy uczestnik może niezależnie zdecydować, jak chce spędzić czas i jaki rodzaj jedzenia preferuje. Pilot oczywiście dla chętnych zorganizuje kolację lub poleci rekomendowane miejsca. Ceny produktów spożywczych porównywalne są do polskich.

TRANSPORT:
Do dyspozycji podczas całej wycieczki będziemy mieć wygodny minibus z klimatyzacją.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 14.

KLIMAT:
Idealnym okresem na aktywne zwiedzanie Armenii jest czas od czerwca do początku października. Temperatury spadają wraz ze wzrostem wysokości. W górach Wysokiego Kaukazu w nocy temperatura może spadać do 10 stopni C. W Armenii klimat jest suchy, kontynentalny, latem praktycznie bez opadów. Na przełomie września i października, temperatura w masywie Aragacu w nocy, może spadać do 0 stopni.

WYJAZD:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa - lotnisko Chopina. Dla klientów mieszkających za granicą możemy zorganizować (za dopłatą) przelot z innego miejsca w Europie wprost do Gruzji.

INNE:
- Organizatorem wycieczki jest Barents.pl - Biuro Aktywnych Podróży
- Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w wyniku sytuacji na miejscu.

Erywań o zachodzie słońca. © Z. Obiegała, Barents.pl
Transport klimatyzowanym minibusem. © Z. Obiegała, Barents.pl
Zabytki i przyroda Armenii. © Z. Obiegała, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania © Z. Obiegała, Barents.pl
Armenia zachwyca bogactwem pięknych tras trekkingowych. © Z. Obiegała, Barents.pl
Na szlaku. © Z. Obiegała, Barents.pl
Armenia - perła Kaukazu. © Z. Obiegała, Barents.pl
W górach Armenii. © Z. Obiegała, Barents.pl
W trasie. © Z. Obiegała, Barents.pl
Gorące źródła są codziennością dla mieszkańców i wielką atrakcją dla przyjezdnych. © Z. Obiegała, Barents.pl
Wspaniałe górskie krajobrazy Armenii. © Roman Stanek, Barents.pl
Meczet w Erewaniu. © Roman Stanek, Barents.pl
Klimat Doliny Ararackiej sprzyja produkcji wyśmienitego koniaku. W fabryce koniaku "Ararat". Pierwsze dębowe beczki były sprowadzone z Francji. © Roman Stanek, Barents.pl
Chrześcijańskie dziedzictwo Armenii. © Roman Stanek, Barents.pl
Monastyr Haghpat (Hagpat / Haghpatavank) to inaczej „Piękny Klasztor”. Monastyr jest nadal czynny. Został założony w 976 r. © Roman Stanek, Barents.pl
Wyciosany w skale klasztor Dadiwank (Dadivank) z IX stulecia. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
Ormiańskie chaczkary. © Roman Stanek, Barents.pl
Klasztor "Psalmów" czyli Saghmosawank [Saghmosavank], położony nad rzeką Kasach w prowincji Aragacotn w środkowej Armenii. © Roman Stanek, Barents.pl
Armenia, kolebka chrześcijaństwa i wielowiekowych tradycji. © Roman Stanek, Barents.pl
Aragac. Trekking w Armenii i zwiedzanie Erywania. © Roman Stanek, Barents.pl
W Dilidżanie (Dilijan). Pomnik ku czci bohaterów sowieckiego filmu "Mimino". Panowie to Frunzik Mkrtchyan (Rubik Khachikyan), Yevgeny Leonov (Ivan Volokhov) i Vakhtang Kikabidze (Valiko Mizandari). © Roman Stanek, Barents.pl
Symbole dynastyczne w monastyrze Geghard. © Roman Stanek, Barents.pl
Piękny widok na Ararat i Khor Virap. © Grzegorz Opyt
"Wings of Tatew” ("Skrzydła Tatewu"), to wpisana do księgi rekordów Guinessa kolejka linowa o długości 5750 metrów. © Roman Stanek, Barents.pl

ZOBACZ TEŻ INNE PROPOZYCJE NASZYCH CIEKAWYCH WYJAZDÓW

Kazbek+Trekking Tuszetia i Chewsuretia
GRUZJA
NA KAZBEK!
Karelia, nieznana rosyjska północ, wyspa Kiży, drewniana perła karelii
ROSJA

Białe noce Karelii i rosyjska Północ

9.6.-22.06 I 9.6-22.6.2018
Rzeka Czuja - wycieczka na Ałtaj z biurem aktywnych podróży Barents.pl -
SYBERIA